×
MotherClub.cz

Oxytocin. Co s námi dokáže hormon mateřské lásky a důvěry?

Hormon lásky oxytocin

Hormon lásky, důvěry nebo dokonce hormon morálky. I to je oxytocin. Přitom to není ještě tak dávno, co se o něm hovořilo jen v souvislosti s porodem – jeho název lze také přeložit jako rychlý porod. Oxytocin ale ovlivňuje víc věcí, než mnoho z nás tuší.

Co je oxytocin? Hormon, který se tvoří v hypotalamu (část mezimozku) a je následně uvolňován do krve. V roce 1953 jej popsal americký biochemik Vincent du Vigneaud. O několik let později připravil jeho syntetickou formu a získal za ni Nobelovu cenu. Právě syntetický oxytocin se dnes poměrně často využívá v porodnictví ve chvílích, kdy je nutné urychlit porod, nebo v jiných problémových situacích. Používají ho ale i obchodníci, když chtějí zvýšit důvěru svých zákazníků.

Hormon oxytocin a důvěra

Důvěra ve vztazích hraje nesmírně důležitou roli. Bez důvěry žádný vztah dlouhodobě nefunguje, nelze uzavírat obchody či vést jednání. Právě v tomto případě hraje hormon oxytocin nezastupitelnou roli. V roce 2005 dokonce proběhl výzkum na souvislost oxytocinu a důvěry. Byla vybraná skupina studentů, kteří měli prostřednictvím bankéřů investovat určité množství peněz. Bankéř mohl vydělat nebo prodělat. Polovině studentů byl do nosu vstříknut roztok s oxytocinem a druhé skupině voda.

Ti, kteří použili hormon a přišli během výzkumu o své peníze, měli menší problém bankéři znovu uvěřit a svěřit mu další investici. Naopak u druhé skupiny se důvěra velmi výrazně snížila a znovu už se jim příliš riskovat nechtělo. Možná i tento výzkum měl nějaký podíl na tom, že dnes už můžete oxytocin koupit ve spreji.

Oxytocin při porodu

Oxytocin je důležitý už jen při samotném početí. Produkuje se během orgasmu, kdy se stahuje děloha a doslova nasává spermie do sebe. Také zvyšuje funkci vaječníků. Jeho role je nesmírně důležitá i v těhotenství. Má na svědomí to, že stahy dělohy vedou dovnitř a drží miminko bezpečně uvnitř. Před porodem pak dochází k opačnému efektu, děložní hrdlo se postupně otevírá a stahy směřují ven.

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista

Jak oxytocin řídí váš porod?

  • Je spojován hlavně s ovlivněním činnosti dělohy při porodu a následné laktaci.
  • Určuje sílu a rytmus kontrakcí, které jsou velmi účinné.
  • Jakmile hlavička sestoupí, otevírá se pánevní dno a rozšiřuje vaginu. Produkce hormonu je větší a kontrakce ještě silnější, aby mohla hlavička dítěte vyjít ven.
  • Velký vliv má také na vypuzení placenty a následné zavinutí dělohy.

Oxytocin při bondingu

Ruth Feldmanová z Bar-Ilan University ve své studii prokázala souvislost mezi oxytocinem a bondingem. Změřila hladinu oxytocinu u 62 matek v prvním, druhém a třetím trimestru a zaměřila se i na interakci mezi matkami a jejich dětmi.

Hladina oxytocinu v prvním trimestru určovala pozdější vztah, který mezi sebou matka a dítě mají. Ty ženy, které měly hned od počátku vyšší podíl hormonů, měly po porodu s dítětem mnohem lepší vztah. Tyto ženy také projevovaly v péči o dítě mnohem větší zájem a měly k němu mnohem lepší vztah. Četly miminku pohádky, zpívaly písně, byly trpělivější a viditelně si mateřství více užívaly. Byl také vidět výrazný rozdíl v tom, jak se matky staraly o bezpečí dítěte a snažily se je co nejvíce připravit na budoucí život.

Kontaktní rodičovství: intuice nebo výchovná metoda?

Vyvolání porodu

Při vyvolání porodu se o metodě rozhoduje podle nálezu na děložním hrdle – zohledňuje se cervix score, stáří těhotenství a další důvody, které rozhodnutí lékařů ovlivní.

1. Oxytocin a vyvolání porodu

Přistupuje se k němu ve chvíli, kdy jsou slabé stahy dělohy, Rodičce se pak podá infuze s oxytocinem do žíly. Protože je to látka tělu vlastní, lehce se s ním vypořádá. Infuze navíc umožňuje správné dávkování a regulaci rychlosti podání nebo úplné pozastavení.

Jak probíhá porod? Přehled všech fází krok za krokem

2. Vyvolání tabletou

Když má rodička uzavřené děložní hrdlo, podají se jí poševní tablety s prostaglandiny. Způsobí změknutí a otevření hrdla. Následně přijdou kontrakce.

Vyvolání porodu je vždy nutné pečlivé zvážit a přistoupit k němu až ve chvíli, kdy existují jednoznačné argumenty pro. Obvykle hrozí větší riziko pro maminku a plod. Někdy se miminko dostane do určité tísně nebo do polohy, kterou nelze řešit jinak než císařským řezem.

Oxytocin spojený s láskou a věrností

Kolem oxytocinu proběhlo mnoho výzkumů. Další výzkum se zabýval láskou a věrností. Ukázalo se, že ženy, které žijí ve spokojeném partnerském vztahu, mají více oxytocinu než ženy, které mají problémový vztah nebo ty, které žijí samy. Produkci tohoto hormonu zvyšují dotyky a mazlení. Stres v těle pak jeho přítomnost snižuje.

Některé studie také naznačují, že by mohla existovat souvislost mezi oxytocinem a autismem. Zjistilo se totiž, že autistické děti mají nižší hladinu oxytocinu, než stejně staré zdravé děti. V USA proběhla studie, která zkoumala, zda má smysl podávání léku oxytocinu autistům, a odhalila, že došlo k aktivaci částí mozku, které mají na starosti kontrolu komunikace. Do budoucna by tento poznatek mohl znamenat určitou naději na léčbu autistů nebo alespoň na zlepšení jejich stavu.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*