Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Oxytocin. Co s námi dokáže hormon mateřské lásky a důvěry?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 4. 2020

Hormon lásky, důvěry nebo dokonce hormon morálky. I to je oxytocin. Přitom to není ještě tak dávno, co se o něm hovořilo jen v souvislosti s porodem – jeho název lze také přeložit jako rychlý porod. Oxytocin ale ovlivňuje víc věcí, než mnoho z nás tuší.

Co je oxytocin? Hormon, který se tvoří v hypotalamu (část mezimozku) a je následně uvolňován do krve. V roce 1953 jej popsal americký biochemik Vincent du Vigneaud. O několik let později připravil jeho syntetickou formu a získal za ni Nobelovu cenu. Právě syntetický oxytocin se dnes poměrně často využívá v porodnictví ve chvílích, kdy je nutné urychlit porod, nebo v jiných problémových situacích. Používají ho ale i obchodníci, když chtějí zvýšit důvěru svých zákazníků.

Hormon oxytocin a důvěra

Důvěra ve vztazích hraje nesmírně důležitou roli. Bez důvěry žádný vztah dlouhodobě nefunguje, nelze uzavírat obchody či vést jednání. Právě v tomto případě hraje hormon oxytocin nezastupitelnou roli. V roce 2005 dokonce proběhl výzkum na souvislost oxytocinu a důvěry. Byla vybraná skupina studentů, kteří měli prostřednictvím bankéřů investovat určité množství peněz. Bankéř mohl vydělat nebo prodělat. Polovině studentů byl do nosu vstříknut roztok s oxytocinem a druhé skupině voda.

Ti, kteří použili hormon a přišli během výzkumu o své peníze, měli menší problém bankéři znovu uvěřit a svěřit mu další investici. Naopak u druhé skupiny se důvěra velmi výrazně snížila a znovu už se jim příliš riskovat nechtělo. Možná i tento výzkum měl nějaký podíl na tom, že dnes už můžete oxytocin koupit ve spreji.

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Oxytocin při porodu

Oxytocin je důležitý už jen při samotném početí. Produkuje se během orgasmu, kdy se stahuje děloha a doslova nasává spermie do sebe. Také zvyšuje funkci vaječníků. Jeho role je nesmírně důležitá i v těhotenství. Má na svědomí to, že stahy dělohy vedou dovnitř a drží miminko bezpečně uvnitř. Před porodem pak dochází k opačnému efektu, děložní hrdlo se postupně otevírá a stahy směřují ven.

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista

Jak oxytocin řídí váš porod?

  • Je spojován hlavně s ovlivněním činnosti dělohy při porodu a následné laktaci.
  • Určuje sílu a rytmus kontrakcí, které jsou velmi účinné.
  • Jakmile hlavička sestoupí, otevírá se pánevní dno a rozšiřuje vaginu. Produkce hormonu je větší a kontrakce ještě silnější, aby mohla hlavička dítěte vyjít ven.
  • Velký vliv má také na vypuzení placenty a následné zavinutí dělohy.

Oxytocin při bondingu

Ruth Feldmanová z Bar-Ilan University ve své studii prokázala souvislost mezi oxytocinem a bondingem. Změřila hladinu oxytocinu u 62 matek v prvním, druhém a třetím trimestru a zaměřila se i na interakci mezi matkami a jejich dětmi.

Hladina oxytocinu v prvním trimestru určovala pozdější vztah, který mezi sebou matka a dítě mají. Ty ženy, které měly hned od počátku vyšší podíl hormonů, měly po porodu s dítětem mnohem lepší vztah. Tyto ženy také projevovaly v péči o dítě mnohem větší zájem a měly k němu mnohem lepší vztah. Četly miminku pohádky, zpívaly písně, byly trpělivější a viditelně si mateřství více užívaly. Byl také vidět výrazný rozdíl v tom, jak se matky staraly o bezpečí dítěte a snažily se je co nejvíce připravit na budoucí život.

Kontaktní rodičovství: intuice nebo výchovná metoda?

Vyvolání porodu

Při vyvolání porodu se o metodě rozhoduje podle nálezu na děložním hrdle – zohledňuje se cervix score, stáří těhotenství a další důvody, které rozhodnutí lékařů ovlivní.

1. Oxytocin a vyvolání porodu

Přistupuje se k němu ve chvíli, kdy jsou slabé stahy dělohy, Rodičce se pak podá infuze s oxytocinem do žíly. Protože je to látka tělu vlastní, lehce se s ním vypořádá. Infuze navíc umožňuje správné dávkování a regulaci rychlosti podání nebo úplné pozastavení.

Jak probíhá porod? Přehled všech fází krok za krokem

2. Vyvolání tabletou

Když má rodička uzavřené děložní hrdlo, podají se jí poševní tablety s prostaglandiny. Způsobí změknutí a otevření hrdla. Následně přijdou kontrakce.

Vyvolání porodu je vždy nutné pečlivé zvážit a přistoupit k němu až ve chvíli, kdy existují jednoznačné argumenty pro. Obvykle hrozí větší riziko pro maminku a plod. Někdy se miminko dostane do určité tísně nebo do polohy, kterou nelze řešit jinak než císařským řezem.

Oxytocin spojený s láskou a věrností

Kolem oxytocinu proběhlo mnoho výzkumů. Další výzkum se zabýval láskou a věrností. Ukázalo se, že ženy, které žijí ve spokojeném partnerském vztahu, mají více oxytocinu než ženy, které mají problémový vztah nebo ty, které žijí samy. Produkci tohoto hormonu zvyšují dotyky a mazlení. Stres v těle pak jeho přítomnost snižuje.

Některé studie také naznačují, že by mohla existovat souvislost mezi oxytocinem a autismem. Zjistilo se totiž, že autistické děti mají nižší hladinu oxytocinu, než stejně staré zdravé děti. V USA proběhla studie, která zkoumala, zda má smysl podávání léku oxytocinu autistům, a odhalila, že došlo k aktivaci částí mozku, které mají na starosti kontrolu komunikace. Do budoucna by tento poznatek mohl znamenat určitou naději na léčbu autistů nebo alespoň na zlepšení jejich stavu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Oxytocin. Co s námi dokáže hormon mateřské lásky a důvěry?