Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

Redakce

Redakce

6. 5. 2018

Trápí vaše dítě časté pálení žáhy? Nebo ho čas od času přepadnou záchvaty kašle? Má vaše miminko potíže s častým ublinkáváním? Reflux u dětí může mít mnoho podob. Někdy může reflux také poškodit hlasivky u dětí. Co s tím? Jakým potravinám se vyhnout? Na co si dát pozor?

Reflux u miminek

Pokud miminko pije mléko a dojde k jeho vrácení do jícnu nebo úst, stav se označuje jako reflux. Pálení žáhy je velmi nepříjemný pocit způsobený právě kyselým refluxem. Může se také objevit škytavka a kašel, nebo dokonce může dojít k prskání mléka. Tento jev je naprosto normální. Kromě toho, že je to pro miminko nepříjemné, může to být také i nebezpečné, neboť pokud miminko leží na zádech a vrátí se mu obsah žaludku do úst, může se zakuckat či dokonce začít dusit.

Kinetóza neboli zvracení v autě u dětí. Co dělat, když je jízda autem pro dítě utrpením

Reflux u miminek většinou vymizí sám

Naštěstí reflux u miminek v naprosté většině případů postupně vymizí s věkem. Nejedná se tedy o žádné onemocnění. Pro mnoho matek je však tento stav velmi frustrující. Asi polovina miminek trpí refluxem jednou až dvakrát denně. Zejména se objevuje v prvních třech měsících. Bohužel však existuje také malé procento dětí, které trápí nepříjemné refluxy dlouhodobě.

Reflux u miminek – co mohu udělat?

Pokud miminko trpí mírným refluxem, krmte jej ve vyvýšené poloze a držte jej takto po dobu 20 až 30 minut po každém krmení. Pokuste se krmit miminko častěji a v menších dávkách. Pokud krmíte pomocí lahvičky, investujte do speciální antikolikové lahvičky, která zamezuje polykání vzduchu. Nezapomínejte, že má miminko každé 3 minuty tendenci říhat. Dělejte proto malé pauzy a ujistěte se, zda otvor v dudlíku není příliš velký. Dudlík, který je příliš velký, způsobuje rychlý tok mléka při krmení. Vhodný je také speciální podhlavníček na spaní (např. ve tvaru pandy od Canpol nebo Babymoov) nebo klín, který zajistí vyvýšenou polohu miminka během spánku.

Zvracení u dětí: Jaké jsou příčiny a kdy zpozornět?

Zahušťovadla do krmení

Pokud má miminko velmi závažný reflux, může vám lékař doporučit přidávání zahušťovadel do krmení. Zahušťovadla je možné přidávat pouze 2 týdny. Jsou volně prodejná v lékárně (Nutriton).

Reflux u dětí

Pokud si na příznaky překyselení žaludku v podobě pálení žáhy stěžují starší děti, je na čase zpozornit. Může se totiž jednat o potíže trávicího ústrojí. Tyto zažívací potíže mohou být způsobeny zpětným tokem obsahu žaludku zpět do jícnu. Někdy si děti na pálení žáhy nestěžují, ale může je trápit např. chrapot, častý kašel zdánlivě bez příčiny nebo časté dávení. Takovýto reflux je označován jako gastroezofageální. Měli byste vyhledat lékaře.

Co je galaktosemie a proč děti s galaktosemií nesmí mateřské mléko?

Pálení žáhy

Slovo „reflux“ naznačuje, že se část žaludečního obsahu vrátí do jícnu a pak samovolně zpět do žaludku. Tento jev nastává v důsledku nedostatečně funkčního svěrače mezi jícnem a žaludkem – česla. Pálení žáhy bohužel často provází další nepříjemné projevy jako zápach z úst nebo bolesti žaludku. Silně kyselé žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází tak k pálení žáhy. Je to podobný mechanismus jako u zvracení, ale děj neprobíhá reflexně, není provázen křečemi.

Trávicí ústrojí

Ústa jsou propojena žaludkem trubicí ze svaloviny, která se jmenuje jícen (lat. ezofagus). Rozžvýkaná potrava, tekutiny a sliny stékají jícnem z úst do žaludku. Ke gastroezofageálnímu refluxu dochází, když obsah žaludku (včetně kyselin a dalších trávicích šťáv) stoupá zpět do jícnu. Tento reflux (neboli zpětný tok) tekutin může být způsoben zeslabením nebo nedostatečnou funkcí dolního svěrače jícnu. Jedná se o sval, který působí jako ventil, který se otvírá, aby se potrava mohla dostat do žaludku. Při správné funkci nedovolí, aby nějaká tekutina pronikla zpět do jícnu.

Příznaky refluxu u dětí

Pokud u dětí brzy po jídle dochází k bolesti nebo pocitům pálení za hrudní kostí (pálení žáhy) nebo pokud děti pociťují kyselé nebo hořké pachuti v ústech, pravděpodobně se jedná právě o reflux. Často je reflux spojen také s pocity ke zvracení, se záchvaty kašle, s opakovaným říháním nebo s pocity bolesti při polykání.

Nejčastější potravinové alergie u dětí. U kterých potravin bychom měli být obezřetní

Reflux u dětí – co mohu dělat?

První pomocí proti příznakům refluxu u dětí je podání antacid, které neutralizují kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Antacida působí okamžitě, ale jejich účinek je krátkodobý, jsou proto vhodná k aplikaci bezprostředně při obtížích. Podávají se ve 3–4 dávkách denně mezi jídly a na noc. Pro děti je nejvhodnější forma suspenze v celkové dávce 1 ml/kg/24 h.

Prokinetika

Pokud o obtížích informujete pediatra, s největší pravděpodobností vám předepíše prokinetikum, nejčastěji cisaprid. Cisaprid je kontraindikován u dětí s nízkou porodní hmotností pod 36. týden gestačního věku až do 3 měsíců po narození a u stavů, kde lze očekávat prodloužení intervalu QT. Vzhledem k popisovaným vedlejším účinkům cisapridu bychom se měli v indikacích a dávkování tohoto léku u dětí vždy přísně řídit oficiálními a aktuálními doporučeními výrobce. U starších dětí se jako prokinetikum používá metoklopramid.

Léky tlumící žaludeční sekreci HCl

Dominantními lékovými skupinami jsou v této indikaci i u dětí H2-blokátory a inhibitory protonové pumpy. Výrobci těchto léků obvykle nedoporučují jejich podávání dětem, užití se ale v léčbě GER u dětí nevyhneme. Konzervativní léčba GER je dlouhodobá a obvykle vyžaduje využití všech výše uvedených kroků, většinou ve vzájemné kombinaci.

V jaké poloze má spát novorozenec. Co je bezpečné a co není?

Strava způsobující reflux

Pokud vaše dítě trápí reflux, měli byste jim omezit konzumaci čokolády, sycených nápojů, smaženého jídla a mléčných a masných výrobků s vysokým obsahem tuku. Dětí se to netýká, ale aby byl výčet kompletní, reflux zhoršuje také alkohol a kofein.

Vhodná strava při refluxu

Do jídelníčku dětí zařaďte zejména ovesné vločky, banány, melouny, kuřecí a krůtí maso, ryby, kořenovou zeleninu, květák, brokolici, chřest, zelené fazolky, zázvor, aloe vera, saláty, kuskus a rýži.

Nejíst alespoň 1,5 h před spaním

Děti by neměly jíst alespoň 1,5 hodiny před spánkem. Vhodná je vyvýšená poloha během spánku.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?