Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kinetóza neboli zvracení v autě u dětí. Co dělat, když je jízda autem pro dítě utrpením

Snáší váš potomek špatně jízdu autem? Pokud je mu při ní nevolno až na zvracení, pravděpodobně ho postihla kinetóza. Jak jí předcházet?

Proč vzniká kinetóza?

Kinetóza neboli nemoc z pohybu se projevuje nevolností, bolestí a motáním hlavy, pocitem závrati, bledostí a krůpějemi studeného potu. Často dojde i na zvracení. Je způsobena zmateností mozku, který dostává rozporuplné informace. Oko kolem sebe vidí nepohyblivý prostor, kabinu vozu, ale rovnovážný orgán mozku vysílá signál o pohybu.

Rozdílné informace z orientačních systémů vyhodnotí mozek jako příznak počínající otravy neurotoxiny z potravy, proto se pokusí vyvolat zvracení.

Kdy se kinetóza projeví?

Čím rychleji auto jede, tím hůř to citliví jedinci snášejí. Nejhorší jsou serpentiny v horském terénu, při kterých se opakovaně střídají pravé a levé zatáčky, prudká zrychlení a náhlá brzdění. Situaci ještě mohou zhoršit aktivity, které mají sloužit k rozptýlení, tedy čtení knih a koukání do mobilu. Z možného zvracení nedělejte vědu, ani se na něj před dítětem přehnaně nepřipravujte.

Zvracení u dětí: Jaké jsou příčiny a kdy zpozornět?

Jak nemoci z pohybu předcházet?

Několik doporučení může pomoci vyhnout se nepříjemnému zvracení. Základem je plynulá jízda. Delší cestu je ideální naplánovat na noc, díky tomu ji děti prospí. V noci méně citlivě reaguje i rovnovážné centrum. Důležité je si však před cestou dobře odpočinout, únava kinetózu zhoršuje.

Dítě by mělo cestovat po směru jízdy a vidět na cestu, tedy dopředu a do dálky. Může pozorovat mraky nebo vzdálené hory. Rozhodně si nesmí číst, lepší je poslech hudby, zpívání nebo povídání si. V autobuse, letadle nebo na lodi je potom lepší vybírat místa uprostřed, protože tam jsou pohyby nejmenší.

Oblečení na cestu volte pohodlné, aby potomka nikde nic netlačilo. V autě pravidelně větrejte, nebo pusťte klimatizaci, čerstvý vzduch pomáhá při nevolnosti. Pořiďte dětem stínítka na okna s motivem oblíbeného hrdiny.

Jídlo a pití na cestu

Obecně se říká, že prázdný žaludek není dobrý společník na cestu. Každé dítko je však jiné, vypozorujte, zda je pro něj lepší se před cestou alespoň trochu najíst, nebo raději ne. Jídlo před usednutím do vozu by mělo být lehké (chleba, rohlík, sušenka, ovoce), v žádném případě ne tučné nebo kořeněné z fast foodu nebo benzinky. Dítě by mělo pojíst střídmě.

Dělejte během jízdy časté přestávky, cca každé dvě hodiny, na protažení se, nadýchání se čerstvého vzduchu a svačinu. Lepší je nejíst v autě, případné pachy mohou zhoršovat nevolnost.
Sladká jídla nejsou příliš vhodná, protože dětem rychle dodají energii, kterou nemají v autě jak vybít. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim, ideální je voda nebo mátový či zázvorový čaj (ten ale u dětí příliš v oblibě nebývá). Aby pití vydrželo studené či naopak teplé, použijte termosku.

Salmonelóza u dětí. Používáte oddělená kuchyňská prkénka na zeleninu a na maso?

Léky proti kinetóze

Pro děti od dvou let je určený Kynedril, který obsahuje účinnou látku moxastin. Ta má tlumivé účinky, se kterými je třeba počítat. Není proto vhodné ho používat, když cestujete na kratší vzdálenost, potomek si pak výlet úplně neužije. Dětem ve věku 2 až 6 let se podává čtvrtka tablety asi hodinu před začátkem cesty, starším ve věku 6 až 15 pak polovina až čtvrtina tabletky. Při dlouhé cestě je možné podání ještě dvakrát zopakovat v intervalu 2-3 hodin. Mozek si ale většinou časem na jízdu zvykne.

Na trhu se vyskytují také žvýkačky Travel-gum obsahující dimenhydriant. Tato látka účinkuje rychle, asi do 15 až 30 minut po zahájení žvýkání a její účinek přetrvává asi 1-3 hodiny. Travel-gum se žvýká asi 10 minut, a pak se vyplivne. U nás je dostupná žvýkačka o síle 20mg, pro děti do 15 let ovšem stačí 10mg.

Proti nevolnosti je možné použít také homeopatika, například Cocculuc, Borax nebo Tabacum. Na zklidnění žaludku funguje také máta a zázvor, třeba ve formě bonbonů nebo lízátek.

Když nemoc z pohybu udeří

Co dělat, když i tak vaše dítko trpí akutní kinetózou? Snažte se co nejdříve zastavit, ideálně na parkovišti. Poraďte mu, ať zhluboka dýchá a snažte se ho rozptýlit. Dejte m napít, můžete vyzkoušet i studený obklad na čelo a zátylek. Skvělé je, když si na chvíli může lehnout do rovna. Víte-li, že vaše dítě trpí na zvracení v autě, vybavte se plastovými sáčky.

Kinetóza by ale rozhodně neměla být strašákem, kvůli kterému se vzdáte cestování s dětmi.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Kinetóza neboli zvracení v autě u dětí. Co dělat, když je jízda autem pro dítě utrpením