Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

V jaké poloze má spát novorozenec. Co je bezpečné a co není?

Pokud máte doma čerstvé miminko, je důležité vědět, jak mu zajistit bezpečný spánek. Správná poloha novorozence při spaní může výrazně snížit riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Přibližně 80% náhlých a neočekávaných úmrtí dětí je způsobeno právě tímto syndromem. Nejúčinnější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, spočívá ve správném uložení novorozence ke spánku. Děti, které jsou mladší než jeden rok, by měly vždy spát na zádech. Takzvaná poloha vleže je ideální pozice, jak má spát novorozenec.

V jaké poloze má spát novorozenec

Jediný správný způsob, jak má spát novorozenec, je na zádech. V případě, že ho budete ukládat na bok nebo na bříško, můžete mu způsobit závažné problémy. Stejné nebezpečí hrozí při spaní miminka na polštáři a dalších měkkých podložkách, jako jsou gauče, vodní postele nebo ovčí vlna. Nikdy nezakrývejte novorozenci obličej nebo hlavu. To může vést k přehřátí a v nejhorším případě i zadušení.

V drtivé většině případů je pozice na zádech jediný způsob, jak dávat spát novorozence. Zdravé děti, které se narodily přirozenou cestou, by měly ležet na zádech. To je jediný způsob, jak jim zajistit bezpečí a klidný spánek, ať už se jedná o odpolední odpočinek nebo noční spaní. Dětští lékaři se shodují, že v pozici na zádech má novorozenec volné dýchací cesty, díky čemuž se snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte.

Šátky na nošení dětí a další pomůcky. Podle čeho je vybírat?

Rizika spaní na břiše a na boku

Pediatři se shodují, že pozice na břiše není dobrý způsob, jak má ležet novorozenec. V této poloze se může dítěti hůře dýchat, protože mu podložka, na které leží, může tlačit na čelist nebo zakrývat dýchací cesty. Kromě toho má obličej velmi blízko povlečení a hrozí zde riziko špatné cirkulace vzduchu, vdechování mikrobů nebo dokonce udušení. Spaní na břiše může lékař v ojedinělých případech doporučit. Může jít například o situaci, kdy má dítě závažný reflux nebo určité deformace horních dýchacích cest.

Zvláště riziko zadušení vlastními zvratky bylo v minulosti hlavním argumentem pro pozici, jak má spát novorozenec. Novější výzkumy ale jasně prokázaly, že zdravé miminko dokáže bez problémů otočit hlavu na stranu, když si ublinkává. Ani poloha na boku není proto optimální, zvláště při nočním spánku. Dítě se totiž může snadno převalit na bříško. Pokud vaše miminko chce spát na boku, můžete ho tak z času na čas položit přes den, aby si ulevilo od pozice na zádech. Nicméně udělejte všechno proto, aby si dítě spaní na zádech zvyklo. Dobrou alternativou ke spaní na zádech je nošení v šátku.

Tipy, jak má spát novorozenec

Vždy volte raději tvrdší než měkčí matrace a ujistěte se, že prostěradlo je napnuté a povlečení dobře sedí. Experti doporučují nepoužívat polštáře, načechrané povlečení, plyšové hračky a vůbec cokoli, co by mohlo dítěti během spánku překrýt hlavu. Postýlka by měla mít dostatečně vysoké ohrazení, aby se z ní dítě nemohlo vyšplhat nebo vypadnout. Doporučuje se spaní novorozence v zavinovačce nebo ve spacích pytlích. Kromě toho, že jim v nich bude příjemně teplo, zamezí riziku, že by se dítě přetočilo na bříško.

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová

Rozhodující faktor je také, v čem má novorozenec spát. Malé děti by měly být na spaní oblečené jen lehce, aby jim nebylo horko. Obvykle se uvádí, že optimální teplota v místnosti by měla být kolem 20 stupňů. Vřele se doporučuje, aby dítě spalo ve své vlastní postýlce ve stejném pokoji jako rodiče. Nicméně rozhodně by s nimi nemělo spát v posteli. Pokud si dítě ve spánku necucá palec, je možné použít dudlíky a jiná šidítka.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

V jaké poloze má spát novorozenec. Co je bezpečné a co není?