Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Proč se miminko v noci často budí? Tipy, co dělat jinak

Ať už jsou na vině rostoucí zoubky nebo úzkost z odloučení, vaše miminko si žádá i uprostřed noci vaši plnou pozornost. Co se dá v takových případech dělat?

Noční probouzení zažívá každé dítě

Pokud vaše dítě doposud po celou noc krásně spalo, ale najednou se začalo pravidelně probouzet, nepanikařte. Jedná se o běžný vývoj. Zatímco dospělí rozlišují mezi denními a večerními aktivitami, u miminek je to jinak. Novorozenci mají malý žaludek a potřebují jíst každé 2-4 hodiny. V pozdějším věku může být časté noční buzení způsobené čímkoliv, od růstového spurtu nebo bolesti zubů, až po vzpomínky na obzvlášť zábavný den. Noční probouzení je zkrátka běžnou součástí života s dítětem. I přesto existuje několik věcí, které můžete udělat, aby se dítě probouzelo méně často a na kratší dobu.

Proč se dítě budí v noci s pláčem?

Miminko může mít pro noční buzení hned několik důvodů. Pokud po probuzení pouze mumlá, brouká si a hraje si s prsty na rukou, obvykle samo během pár minut znovu usne. Pláč většinou naznačuje známky nepohodlí, jako je například růst zubů, nemoc nebo třeba úzkost z odloučení.

Růst zubů

Růst zoubků kvůli bolesti a zvýšené teplotě často vede k nočnímu probouzení. Objevit se přitom může kdykoliv od 3 měsíců věku až do 1 roku. Větší děti se už s tímto druhem nepohodlí vyrovnávají mnohem lépe a bolestivé dásně jejich spánek většinou nepřerušuje. Pokud máte obavy, že za nočním probouzením stojí právě růst zubů, potvrďte si je u svého pediatra a zeptejte se ho, čím můžete svému dítěti ulevit.

Změny v denní rutině nebo kratší spánek

I když nemusíte nutně být na minutu přesná, dítěti se nejlépe daří při zachování konzistentní denní a noční rutiny. Pravidelnost zajišťuje dostatek spánku a pomáhá dítěti usnout i na nových místech, jako například u babičky nebo vašich známých. Pokud přijdou zásadní změny v jinak běžném rozvrhu, dítě může být unavené, rozmrzelé a mít sklon k nočnímu probouzení nebo problémům s usínáním.

Nové dovednosti a dosahování zásadních milníků

Dítě se už od narození učí stále nové věci. Během prvního roku se naučí převalovat, sedět, tleskat, mávat, kopat, lézt a nakonec se zvednout a projít se po místnosti. Co mají tyto důležité milníky společného se spánkem? Všechno. Vaše dítě se učí novým dovednostem, které touží procvičovat i uprostřed noci. Mozek je totiž neustále stimulovaný ukládáním velkého množství nových informací. Toto přetížení mozku je ve skutečnosti dobrá věc, pouze ztěžuje usínání a může způsobit noční probouzení.

Proč miminko nechce spát ve své postýlce a jak mu pomoci si ji oblíbit?

Úzkost z odloučení

Ve věku kolem 8 měsíců může miminko začít více lpět na své matce. To se může projevovat pláčem ve chvíli, kdy odejdete z místnosti nebo pokaždé, když dítě zjistí, že právě nejste s ním. Proto tato vývojová fáze může způsobit narušení spánku.

Spánková regrese

Mnoho dětí prochází spánkovou regresí ve věku 4 měsíců, 6 měsíců, 8 měsíců, případně 1 roku. S tímto problémem se dá většinou bojovat pravidelným tréninkem spánku.

Noční hlad

Pokud vaše dítě v noci pláče kvůli hladu, zachovejte se podle jeho věku. Zatímco malá miminka noční krmení potřebují, starší děti se bez jídla během noci obejdou. Kojené děti by měly jíst každé 2-3 hodiny a děti krmené lahví 3-4 hodiny. Proto neočekávejte, že budou spát celou noc v kuse.

Starším dětem je důležité jídlo nenabízet a navyknout je, aby se v klidu vyspali a počkali na snídani. Výjimkou je pouze fáze, kdy dítě prochází růstovým spurtem. Ještě než začnete tuto situaci řešit, zeptejte se svého pediatra, jak zajistit svému dítěti dostatek jídla i spánku zároveň.

Ušní infekce

Bolest při ušní infekci může dítě budit z nočního spánku. Při lehu se mění tlak v uchu a během spánku tak dochází ke zhoršování bolesti. Pokud se právě vaše dítě léčí z ušní infekce a bere příslušné léky, zeptejte se pediatra, zda existuje účinný způsob, jak dítěti během spánku ulevit od bolesti.

Tipy, co dělat, když se dítě probudí uprostřed noci

Zkontrolujte světlo a hluk

Některá miminka mohou být citlivá na podněty, které jsou pro vás sotva patrné. Jedná se například o zvuk vzdálené sirény nebo světlo rozsvícené na chodbě. Tato rozptýlení pomáhají minimalizovat zatemňovací rolety a přístroje vydávající bílý šum.

Ukolébavky pro děti. Co je bílý šum a proč jsou uspávací rituály pro dítě tak důležité?

Ujistěte se, že je dítě přebalené, není nemocné a nemá bolesti

Dítě s plnou plenkou nebo bolestmi se necítí komfortně a má tendenci se ze spánku budit. Proto vždy jako první zkontrolujte všechny tyto možnosti.

Nezvedejte miminko okamžitě z postýlky

Jestliže jste zkontrolovali základní možnosti, které by mohli vaše miminko probudit, odolejte pokušení ho okamžitě zvednout z postýlky. Místo toho úzkostlivé miminko jemně hlaďte, dokud se neuklidní a přestaňte s tím těsně před usnutím, aby si postupně zvyklo samo usínat. Pomoci vám může také používání dudlíku.

Jak dlouho má spát dítě a jaká rizika pro něj představuje nedostatek spánku?

Nepředpokládejte, že je dítě hladové, pokud má přes den dostatek jídla

Malé děti potřebují pravidelné kojení nebo krmení z lahve. Zato starší dítě může spát celou noc, aniž by vstávalo na krmení. Pokud ho naučíte na noční svačinky, odvykání pro vás bude o to náročnější.

A jak zabránit nočnímu probouzení?

Vypracujte si dobrou rutinu před spaním

Na noc se začněte připravovat už 30 až 45 minut předtím, než chcete, aby šlo vaše dítě spát. Dopřejte mu příjemnou koupel nebo dětskou masáž. Přes usnutím pak dítěti přečtěte krátkou pohádku.

Dopřejte dítěti dostatek jídla

Ujistěte se, že než dítě usne, bude dostatečně nakrmené. Optimální množství jídla by mělo dostávat i během dne. U malých dětí pomáhá, pokud jim dáte najíst těsně před usnutím.

Buďte trochu nudní

Nevnucujte dítěti představu, že noc je zábavná a zajímavá. Naopak ztlumte světla, ztište hlas a zazpívejte mu pomalou ukolébavku. Pokud uvidíte, že aktuální plenka není špinavá, nechte ji dítěti nandanou klidně až do rána. I výměna plenek totiž může být pro dítě příliš významnou aktivitou, která by ho mohla rozrušit.

Maminka radí, jak naučit dítě déle spát. Základem je pravidelný režim!

Nepřeskakujte denní spánek

Mnohým rodičům se může zdát ideální omezit dítěti, které nechce v noci spát, denní spánek. Tato taktika však nemusí být nutně úspěšná. Denní šlofíky sice pomáhají vyrovnávat spánkový deficit, ale zároveň jsou důležité pro zachování správné rutiny a podporu celkového zdraví dítěte.

 

Žádné dítě se nenarodí se znalostí, kdy by mělo chodit spát a v kolik hodin by mělo vstávat. Spánkovou rutinu se musí postupně naučit. Časté noční probouzení a další poruchy spánku jsou zcela normální a stejně jako vše ostatní, se v průběhu růstu dítěte mění.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Proč se miminko v noci často budí? Tipy, co dělat jinak