Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Maminka radí, jak naučit dítě déle spát. Základem je pravidelný režim!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 4. 2019

Miminka a malé děti spí často. Ovšem ne vždy v tu dobu a tak dlouho, jak bychom si přáli. Existují různé mýty o dětském spánku a je důležité vědět, co je pravda a co není. Jde naučit dítě déle spát?

Jak naučit dítě déle spát? Děti potřebují režim!

Pro děti je velmi důležité, když mají hned od narození pravidelný režim. Mělo by chodit spát každý den ve stejnou dobu, do své postýlky po pravidelném rituálu (čtení pohádky, pusinka, pohlazení, atd.). Jen tak získá dobré základy pro pravidelný a dlouhý spánek.

Mimika spí celou noc

Ani dospělí nespí celou noc, natožpak miminka. Ta se budí i 5x a někdy i vícekrát za noc. Dospělí ovšem umí znovu usnout, děti s tím mají problém. Když se vzbudí v noci, stačí většinou podat dudlík, nakojit, apod., jakmile už je venku světlo, je většina děti čilá jako rybička a vy tak musíte z vyhřátého pelíšku mnohem dříve, než byste si přáli. Bohužel u miminek nelze úplně ovlivnit, v kolik bude ráno vstávat. Proto je lepší chodit spát večer už dřív, abyste byla ráno odpočatá. A můžete také dítěti pomoci, aby spalo opravdu po celou noc, jak už jsme psali výše, díky pravidelným rituálům.

Jak naučit dítě spát samo a bez rodičů?

Autosedačka není náhrada za postýlku

Spánek v autosedačce rozhodně nedodá dítěti dostatek sil a rozhodně se nejedná o kvalitní odpočinek. Dítě spí pouze lehkým spánkem a ne hlubokým a zdravým spánkem, který potřebuje.

Když nedáte dítě spát přes den, nebude spát déle v noci

Je to tak. To že u dětí vynecháte spánek během dne, rozhodně neznamená, že bude spát ráno déle a vy si přispíte. Spíše si zaděláváte na větší problém, protivné dítě a sabotáži spánku. Děti jsou přetažené, večer špatně usínají, spí neklidně a ráno se klidně mohou vzbudit dříve než obvykle.

Velká postel

Ani velká postel nepřinese kýžené prodloužení spánku. Dítě mladší dvou let by mělo spát v dětské postýlce, ze které nemůže vylézt. Ve velké posteli by jeho problém se spaním mohl být naopak ještě větší, protože je dítě příliš malé, aby spalo samo ve velké posteli.

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

Některé děti prostě nespí

Jak potvrzují i maminky v různých diskuzích, některé děti prostě nejsou spáči. Můžete ho zkoušet dávat dříve spát, déle, nechat ho pořádně unavit nebo nedávat po obědě spát a stejně bude vstávat stále dříve, než je vám milé. Prostě to tak je, a tak nezbývá nic jiného, než velká trpělivost, než dítě vyroste natolik, že bude schopné se ráno obejít i bez vás. O jedné skutečnosti vás ale ujistit můžeme. Každé dítě se dokáže naučit spát dobře a usínat samo.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Maminka radí, jak naučit dítě déle spát. Základem je pravidelný režim!