Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Růst zubů u dětí a teplota. Jak přežít první zoubky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 6. 2018

Dětem se tvoří základy mléčných zubů již v těhotenství. Dokonce existují i miminka, která se už narodila se zoubkem. Většině dětí se ale první zoubky prořezávají mezi 4. a 7. měsícem věku. Co byste o růstu zubů měli vědět, a jak pomoci děťátku od případné bolesti?

Mléčný chrup je tvořen 20 mléčnými zuby a z toho 8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček. Obvykle během prvního roku mají děti venku kolem 8 zubů, do konce druhého 16 zubů a do 2,5 všech dvacet.

Proč při růstu zubů u dětí přichází bolest a teplota?

Když malým dětem rostou první zoubky, dostává se horní část zubu skrz dáseň a to není právě příjemné. Dítě zažívá neznámé pocity až bolest, a to velmi často způsobuje velký neklid, podrážděnost a někdy i teplotu. Zejména u stoliček bývají příznaky viditelnější, protože se prořezává velká plocha zubu.

Holčička téměř zemřela po aplikaci zubního gelu proti bolesti zubů

Jak se projevuje prořezávání prvních zoubků?

U dítěte se prořezávání prvních zubů dá rozpoznat ještě předtím, než je vůbec samotný zub vidět. Jak vypadají příznaky?

  • Dítě hůře spí a vyžaduje více pozornosti.
  • Má růžové až začervenalé tváře.
  • Objevit se může i zvýšená teplota (větší horečka nad 39 °C už bývá příznakem spíše nějaké choroby).
  • Oteklé a začervenalé dásně, někdy jsou viditelné bílé flíčky pod dásněmi.
  • Dítě více slintá a často si dává ručičky do pusinky.
  • Odmítá jídlo, protože ho bolí dásničky a má i menší chuť k jídlu.

Jak pomoci od bolesti při růstu zubů u dětí?

V lékárnách se prodává speciální gel na dásničky, který je znecitliví a může ulevit od bolesti (např. Calgel). Další možností jsou různá kousátka, která dáte vychladit do lednice a poté dítěti. Jestliže vaše dítě více sliní, dbejte na dostatečný pitný režim. Pokud by růst zoubků provázela bolest i horečka, je možné podat vhodné léky proti bolesti. V tomto případě se raději poraďte se svým lékařem.

Jak o mléčné zuby pečovat?

Mléčné zuby jsou velmi důležité a je nutné o ně pečovat stejně, jako o zuby dospělých. Hned jak se první zuby prořezají, můžete je stírat mulovým čtverečkem, vatovou štětičkou či praktickým čistidlem, které se navléká na prst a na svém povrchu má jakýsi jemný kartáček. Tím se dají masírovat i bolavé dásně při růstu zubů. Až budou prořezané i první stoličky, pořiďte první zubní kartáček. Měl by být malý a hustý. Pastu vybírejte takovou, která je speciálně určená pro malé děti s nízkým obsadem fluoridu. Používejte opravdu jen přiměřené množství, protože část pasty děti spolknou.

Co dělat při horečce dítěte? Bát se jí už nemusíte

Velmi důležitá je i prevence zubního kazu. Nejen, že s dítětem máte chodit na pravidelné preventivní prohlídky, ale podstatný a nejvýznamnější vliv má zdravá výživa s omezeným obsahem cukrů. Právě cukry jsou totiž největší živnou půdu pro mikroorganismy, které napomáhají vzniku zubního kazu. Kojenci a batolata by v ideálním případě neměly dostávat sladkosti vůbec a starší děti jen minimálně.

První zoubek provází velká sláva a radost, ale často než jeho objevení předchází mnoho probdělých a proplakaných nocí. Nezoufejte ale předčasně. Je mnoho dětí, kterým zoubky vyrostly bez větších potíží a často si toho nevšimli ani sami rodiče. Možná právě mezi ně budete patřit.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Růst zubů u dětí a teplota. Jak přežít první zoubky?