Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

Redakce

Redakce

2. 5. 2018

Budí se vaše miminko v noci příliš často? Je možné, že je to tím, že spí s vámi v jedné místnosti. Od kdy dát miminko spinkat do svého pokojíčku? Jak ho naučit spát celou noc?

 Spát celou noc

Nejen pro rodiče, ale i pro děti je nanejvýš zdravé spát celou noc v kuse, bez probuzení. Ne nadarmo se přerušovaný spánek používal jako forma mučení lidí. Je to skutečně vysilující a frustrující, pokud musíte k miminku každou noc vstávat více než 5 krát. Ani miminko nenese přerušovaný spánek moc dobře. Co ale dělat, abyste se konečně všichni vyspali?

Jak dlouho má spát dítě a jaká rizika pro něj představuje nedostatek spánku?

Fáze spánku

Lidé všech věkových kategorií, včetně dětí, zažívají během noci fáze lehkého spánku a fáze snění, než upadnou do fáze hlubokého spánku. Miminka, která se v noci stále budí, se ve fázi lehkého spánku zcela probudí a nedokáží samy usnout, a tak se rozpláčou. V tu chvíli je maminky okamžitě běží nakojit, dát jim dudlíček nebo lahvičku s pitím, někdo je chová v náručí, dokud znovu neusnou nebo je vezmou do své postele. Na tom samozřejmě není nic špatného, pokud vám to takto vyhovuje. Pokud jste však již vyčerpaní únavou a přes den usínáte, je na čase zamyslet se nad změnou.

Od kdy nechat miminko spát v jiné místnosti?

Asi málokterá maminka si dokáže představit nechat spát v jiné místnosti čerstvého novorozence. Většinou ho neustále pozorují a sledují, zda dýchá, zda mu něco nepřekáží na obličeji atd. To je naprosto v pořádku. Děťátko do 4 měsíců by mělo zůstat spát s maminkou. Také s ohledem na kojení, kdy se i v noci doporučuje kojit alespoň každé 3 až 4 hodiny (zejména pokud trpí dítě novorozeneckou žloutenkou). Některá miminka ovšem dokáží již od počátku vstávat v noci jen jednou či dokonce vůbec. Vězte ale, že nic není u dětí trvalé a to, že vám teď miminko krásně spinká celou noc neznamená, že v půl roce se nezačne budit každou hodinu. Pokud ovšem spí takto krásně i dál, není důvod nic měnit a dítě stěhovat do jiné místnosti. Pokud ale i ve 4 měsících dokáže v noci plakat více než 4 či 5 krát, možná je na čase děťátko separovat.

Intenzivní snová fáze

Mnoho miminek začne v noci spát déle už kolem tří měsíců, ale mezi 6. a 12. měsícem začnou znovu v noci plakat. Některé výzkumy naznačují, že děti v tomto věku mají velmi intenzivní snovou fázi, z níž se snadno budí. Miminka, která spí v ložnici rodičů, se po 6. měsíci budí a vyžadují pozornost rodičů mnohem častěji než ta, která spí ve svém vlastním pokoji. V šesti až osmi měsících je již většina dětí dost stará na to, aby bylo možné změnit podmínky na spaní. Po šestém měsíci se už děti hlady většinou nebudí. Budí se, protože vás cítí na blízku a chtějí vaši pozornost. Budíte ho možná také vy, kdykoli se v noci převalíte na posteli nebo zašustíte peřinou.

Naučte ho spát

Výuka spaní znamená, že se změní podmínky na spaní tak, aby se miminko naučilo samo znovu usnout poté, co se probudilo po lehké fázi spánku. Někteří rodiče z toho mají až panickou hrůzu – nejsou zvyklí nechat své miminko plakat ani vteřinu a hned za ním běží. Zejména se to týká prvorozených dětí. U těch dalších už každou slzičku rodiče většinou tolik neprožívají, neboť vědí, že miminka prostě občas brečí a je to normální. Dokáží navíc díky svým zkušenostem spolehlivě rozlišit pláč, kdy miminko něco bolí od toho, kdy vyžaduje pozornost.

Nepříjemné pocity, které v rodičích pláč dítěte vyvolává jsou v pořádku a je to ostatně důvod, proč to mnoho rodičů vzdá hned po prvních pokusech. Uvědomte si ale ten prospěch pro rodinný život ve chvíli, kdy se všichni v noci pořádně vyspíte, včetně miminka. Rozhodně vás ale nikdo nepřesvědčuje, abyste nechali své dítě uplakat ke spánku! Asi každý, kdo své dítě naučil usínat o samotě vám potvrdí, že se to děťátko naučí již během několika málo dní.

12 kroků, díky kterým prodloužíte noční spánek svého miminka

Pití mlíčka v noci

Další problém s častým kojením či dáváním mlíčka do postýlky u dětí mohou být zubní kazy. Stomatologové nedoporučují konzumaci mléka v noci po té, co se dětem vyklubou zoubky. Mléko se chová v ústech velice agresivně a časté noční pití mléka způsobuje zubní kaz již u velmi malých dětí. Také z tohoto ohledu není vhodné utěšovat děti v noci s lahvičkou mléka.

Děti v rodičovské posteli. Kdy už je to problém a jak jim usnadnit odchod?

Výuka spaní

Výuka spaní znamená, že dítě necháte plakat místo toho, abyste je hned běžely nakojit, dávat mu lahev, chovat a hladit, brát k sobě do postele, dávat mu dudlíka, přebalovat ho nebo se ho ještě jinak snažit uspat. Ideální období je mezi šestým a dvanáctým měsícem a v milujícím prostředí, kde se veškeré potřeby dítěte řeší, to rozhodně nezpůsobí žádné emoční či psychické potíže, možná naopak – spánek je pro dítě velice důležitý. Pokud vás cítí na blízku a chce vaši pozornost desetkrát za noc, není spánek miminka v žádném případě kvalitní. Mozek si potřebuje odpočinout.

Miminko na noc v jiné místnosti

Vaše dítě musí mít vlastní pokoj. Pokud bydlíte v garsonce, nemáte samozřejmě na výběr a budete spát s miminkem i nadále v jedné místnosti. Nicméně, pokud máte alespoň obývací pokoj, zvažte sami, zda vám stojí spánek celou noc v kuse za to, že budete spát na rozkládacím gauči.

Co dělat prvních pár nocí?

Je důležité, aby bylo dítě unavené. Nejméně od 4 odpoledne by mělo být vzhůru. Klidným, přesvědčivým a informativním tónem děťátku sdělte, že už je velké a moc šikovné a že od nynějška už bude spinkat samo. Neustále na něj vlídně a nadšeně mluvte, položte ho do postýlky, zapněte mu nějakého hracího skřítka nebo medvídka, ideálně takového, který nesvítí, aby miminko příliš nerozptyloval od spaní. Melodie by měla být velice klidná a tichá. Měla by se sama vypnout po nějaké době. Můžete to samozřejmě zkusit i bez melodie, nicméně dítě se snadněji naučí usínat s hudbou. Hudba odvede pozornost od toho, že jste odešli. Časem začne hudbu vnímat jako podmíněný reflex k tomu, že se má jít spinkat. Samozřejmě hrozí nebezpečí, že když skřítka zapomenete a odjedete na dovolenou, bude zle. Záleží na vás. Ze začátku je to ovšem dobrá „berlička“, jak miminku změnu usnadnit. Časem můžete hrající hračku odebrat.

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?

Hezky se rozlučte a odejděte

V pokoji by neměla být úplná tma, aby se miminko nebálo, ale ani světlo. Počítejte s tím, že bude brečet. Během zvykání musíte být trpěliví. Nejprve ho nechte plakat jen třeba minutu, dvě, maximálně pět. Přijďte za ním, ale nechovejte ho, jen ho pohlaďte a řekněte, jak je strašně šikovné a že už je potřeba spinkat. A znovu odejděte. A opět vydržte alespoň několik minut, než ho přijdete pohladit a položit zpátky ke spinkání. Takhle to budete první noc dělat, dokud miminko neusne. Pokud nevydržíte, můžete to první noc vzdát a ulehnout u postýlky u miminka např. na matraci. Nic se nestane. Ale další noc to určitě zopakujte stejným způsobem. Pokud vydržíte, do týdne by mělo miminko usnout samo a bez slziček!

Co když se v noci vzbudí?

Pokračujte stejným způsobem. Ze začátku je možné, že bude mít hlad, pokud je zvyklé, že ho každou noc kojíte. Připravte si židli na kojení k postýlce. Nerozsvěcejte, nic neříkejte, nakojte ho nebo mu dejte lahvičku s troškou mléka do postýlky, do ručičky dudlíček, aby si ho samo po dopití mohlo dát do pusinky a odejděte. Pokud bude plakat, vraťte se až po několika minutách. Nezvedejte ho a jen mu konejšivě oznamte, že už je velké a šikovné a hezky bude spinkat samo.

Miminko na noc v jiné místnosti

Obrovský krok je už to, když dítě naučíte usínat o samotě. Uvidíte, že se bude v noci budit čím dál tím méně často. Naučí se to zvládnout bez pomoci zvenčí. Videonahrávky dětí, které spí celou noc, dokazují, že i tato miminka se budí, sedají si, povídají si pro sebe a posouvají se po postýlce. Jsou ovšem zvyklé být v postýlce samy a usnout znovu samy a o to jde.

Jak naučit dítě, aby spalo celou noc

Na co si dát pozor?

Pokud z toho nemáte dobrý pocit, že necháte spát miminko v jiné místnosti, než spíte vy, pořiďte si kvalitní monitor dechu. Ten vás uklidní. Chůvička rozhodně není vhodná na každodenní použití – zbytečně miminko vystavujete škodlivému elektrosmogu (chůvička je vlastně silná vysílačka, pokud ji má dítě u hlavy, je to jako kdyby celou noc telefonovalo mobilem, možná ještě horší). Oznamte svým sousedům, co chystáte, aby vám pak nevynadali. Vysvětlete jim, že byste po několik nocí ocenili jejich trpělivost. Ve chvíli, kdy se rozhodnete naučit své dítě spát o samotě, nesmíte zrovna řešit nějaké potíže. Pokud se začnete viditelně stresovat a strachovat, dítě to vycítí a usnutí mu bude trvat mnohem déle.

Jaká jsou rizika?

Pokud tohle všechno zvládnete, nesmírně se vám uleví. Tedy až do té chvíle, kdy pojedete někam na dovolenou nebo na chalupu a budete nečekaně muset spát s miminkem v jedné místnosti. Je dost pravděpodobné, že dítě, které je zvyklé spát samo, bude vaše přítomnost nově rušit. Mělo by to ovšem trvat jen několik dní, než si zase zvykne. Snažte se podmínky nechat co nejpodobnější tomu, když spí v pokoji samo. Nerozsvěcejte, buďte co nejtišší a nezvedejte ho z postýlky, když se vzbudí. Před plánovanou dovolenou v jedné místnosti s miminkem si to raději několik dní dopředu vyzkoušejte v prostředí domova, aby bylo zvykání postupnější.

Co když to nezvládnete?

Pokud se vám nepodaří překonat počáteční fázi zvykání a prostě vám to nedá a vzdáte to, nic se samozřejmě neděje. Nebudete první ani poslední! Nevěstě hlavu a zkuste to třeba za pár měsíců znovu. Situace se často zlepší s tím, jak dítě přestanete kojit, když dítě začne běhat a také s tím, když dítě spí přes den již jen jednou. Je pak více unavené a v noci lépe spí.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc