Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak dítě připravit do školky, aby se nástup obešel bez slziček

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 9. 2018

Citlivý přístup, motivace a správné načasování – to jsou důležité prvky, které pomohou k poklidnému nástupu vašeho dítěte do školky. Jestliže nezvládá vstup do školky úplně dobře, použijte různé možnosti, abyste mu začátek této nové životní kapitoly ulehčili co nejvíce. Jak dítě připravit do školky?

Kdy je dítě připraveno ke vstupu do školky?

Z vývojového hlediska je nejlepší věk třetí rok života. Není to tak ovšem vždy. Dítě je pro školku zralé ve chvíli, kdy hledá nové činnosti, podněty, kamarády a objevuje svět. Pro takové dítě bude mateřská škola zdrojem poznání nových věcí a místem, kde se může rozvíjet.

Co má dítě umět před nástupem do školky?

Dítě by mělo znát své příjmení a jméno, umět si říci, co chce nebo potřebuje, vyzout a nazout boty, spolupracovat při oblékání a svlékání, vysmrkat se a používat kapesník, držet lžíci a umět se najíst, dokázat sedět u stolu při jídle, umět pít z hrnečku a skleničky, používat toaletu, umět si umýt ruce, utřít do ručníku, umět si vyčistit zuby a ujít kratší vzdálenost. Věci do školky připravujte s dítětem společně, lépe si zapamatuje, které jsou jeho a pozná si je. Ukazujte mu, kam jeho věci v šatně patří a klidně jej můžete nechat, aby si je uložilo samo.

Druhy mateřských škol. Od poznávání přírody po výuku cizích jazyků

Jak dítě připravit do školky

Je jasné, že žádné dítě nemůže umět úplně vše. Nebojte se, ze začátku mu pomohou učitelky se vším, co bude potřebovat. Je však důležité tyto činnosti s dítětem trénovat, aby se pak necítilo méněcenně oproti ostatním dětem, které tyto dovednosti již zvládají.

Jak dítko správně motivovat?

S dítětem si o mateřské škole hodně povídejte. Mluvte o tom, jak bude skvělé, až bude mít ve školce tolik nových kamarádů, co všechno se naučí, apod. Jestliže má školka den otevřených dveří, jděte se tam společně podívat. Doma o školce mluvte jen hezky, nikdy děti nestrašte. Zapomeňte na věty typu „Jen počkej, ve školce se s tebou takto mazlit nebudou!“ a jiné výhrůžky. Dítě by si vytvořilo negativní postoj hned před nástupem.

Zápis do mateřských škol. Jste na něj připraveni?

Co dělat, pokud dítě ve školce pláče?

Většina dětí si musí na nový školkový režim chvíli zvykat a pár slziček je normálních. Časem si však zvykne a možná se i dočkáte toho, že bude plakat, že musí ze školky odcházet. Než si zvykne, volte pozitivní, klidní a vstřícný přístup. Dítě prožívá velkou změnu, narušil se jeho pocit bezpečí a jistoty. Velmi důležité je zbytečně neprodlužovat ranní loučení. Ráno vždy dítěti sdělte, co ho ten den ve školce čeká a kdy si pro něj přijdete. Čas vždy dodržujte, děti se zpočátku bojí, že se pro ně rodiče už nevrátí. Kdybyste slíbili, že pro něj přijdete např. po obědě a svůj slib nesplnili, dítě by si připadalo zrazené a druhý den by mohl být vstup do školky mnohem náročnější. Pobyt ve školce prodlužujte postupně, ať má dítě čas se postupně adaptovat.

Jak předcházet smutku při nástupu do školky?

Dítě můžete na odloučení postupně připravovat, třeba občasným hlídáním sousedů bez vaší přítomnosti. Berte dítě často do kolektivu jiných dětí a podporujte ho v samostatnosti.

Pamatujte si, že učitelky ve školce dobře věcí, jak mají s dětmi pracovat a jsou dostatečně odborně připravené natolik, že dokáží respektovat individuální potřeby každého dítěte. Dítěti může pomoci i hračka přinesená z domova. Nemusíte si z nástupu svého dítěte do školky dělat těžkou hlavu. Často je tato velká změna mnohem těžší pro rodiče než pro děti.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak dítě připravit do školky, aby se nástup obešel bez slziček