Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak připravit dětskou oslavu narozenin? Zábavně a hravě!

Redakce

Redakce

17. 11. 2017

Pokud připravujete dětskou oslavu, určitě si přejete, aby byla nezapomenutelná a úžasná pro vaše dítě, stejně jako pro všechny ostatní účastníky. Poradíme vám, co všechno mít na paměti a jak připravit dětskou oslavu narozenin, aby byla prostě skvělá.

Co připravit na dětskou oslavu?

Tajemství úspěšné party spočívá v naplánování scénáře. Doporučujeme začít s plánováním 3 týdny až měsíc dopředu. Ujasněte si především, kolik peněz jste ochotna za oslavu dát. Podle toho se můžete rozhodnout, kde oslavu uspořádat či zda bude stačit jen oslava doma. Zamyslete se nad tím, co je nejdůležitější pro děti. Je to drahý podnik? Jsou to drahé dekorace? Určitě ne. Jsou to především kamarádi, sladkosti a dárky!

Jak vybrat termín?

Nejdůležitější je den v týdnu. Přemýšlejte dopředu, zda nebude oslava probíhat během prodlouženého víkendu, kdy se dá očekávat, že budou všichni pryč. Záleží na vás a hlavně na vašich známých, který den jim vyhovuje nejlépe. Zkuste je několikrát obtelefonovat, alespoň ty nejbližší. V týdnu mívají děti nejrůznější kroužky a programy. Relativně oblíbený den je sobota. Zejména na podzim a na jaře, kdy lze očekávat, že počasí nikoho nenaláká k tomu jet na víkend pryč. Pokud ale oslavu naplánujete opravdu zajímavě a v zajímavé lokaci, nalákáte účastníky v podstatě kdykoli. Důležité je, aby termín znali alespoň tři týdny dopředu.

Téma dětské oslavy

Téma může být jednoduché, jako třeba Pirátská oslava, Loupežníci, Ledové království, anebo Disney Princezny. Bude pak mnohem jednodušší vytvořit tematicky laděné pozvánky, hry, narozeninový dort, aktivity a výzdobu vytvoří nezapomenutelnou událost pro vaše dítě a jeho hosty.

Proč děti doma zlobí mámu a jinde jsou hodné? Má to své důvody!

Seznam hostů

Děti mají rády pozornost. Čím více dětí na oslavu přijde, tím lépe. Počítejte také s tím, že někdo nebude moct dorazit. Pokud jste objednali místo pro 30 osob, pozvěte jich třeba 35. Samozřejmě myšleno i s rodiči. Přemýšlejte také nad tím, jak si rozumíte s rodiči. Pokud zvete své známé a kamarády s dětmi, u těch samozřejmě problém nebude. Někdy si ale děti chtějí pozvat např. spolužáky ze školky či kroužku. Zvažte, zda si jejich rodiče budou rozumět s dalšími maminkami či tatínky. Pokud se jedná o oslavu, kam rodiče děti jen odvezou, a pak je zase naberou, tak to už můžete nechat seznam hostů na dětech.

Pozvánky

Pozvání je pro vaše dítě první příležitost zažít vzrušení kolem oslavy. Na pozvánku uveďte samozřejmě jméno vašeho dítěte, místo konání party, den a čas, ale také předpokládaný konec oslavy. Uveďte také vaše telefonní číslo pro rezervaci (R.S.V.P) a datum do kdy byste rádi měli potvrzení o účasti. Je vhodné pro přípravu cen, her, jídla a odměn znát počtu hostů.

Hry

Během oslavy je potřeba udržovat zábavu v běhu. V průběhu hraní se doporučuje dávat výhercům malé ceny. Pro děti do šesti let dávejte odměny i jen za vynaloženou snahu.

Barvy na obličej

Malování na obličej je oblíbená činnost v každém věku. Jakákoliv oslava se hned rozveselí. Dopřejte dětem zažít něco, čím vybočí z každodennosti. Historicky vzato byla každá oslava spojena s něčím výjimečným (posvátným) právě proto, aby se vymezila v dualitě vůči běžnému, profánnímu životu. Souvisí s tím také nejrůznější rituály, kostýmy a ceremonie. Aby se vaše dítě a všichni jeho kamarádi cítili výjimečně a prožili něco speciálního, společně. Namalované obličeje k tomu neodmyslitelně patří.

Modelování balónků

K nejoblíbenějším party aktivitám patří modelování balónků. Pokud se vám nechce utrácet za profesionála, kupte si jednoduše speciální modelovací dlouhé balonky a shlédněte několik videí na Youtube.com. Určitě zvládnete několik nejjednodušších zvířátek a možná i něco složitějšího. Děti jsou naštěstí většinou dost nenáročné.

Dětská párty výzdoba

Základem jsou barevné balónky, dále nejrůznější girlandy či konfety. Čím barevnější a bláznivější, tím lépe! Oblíbené jsou také balonky plněné heliem. Dnes již lze zakoupit láhve helia na domácí použití. Ke konci oslavy narozenin můžete dát každému dítěti letící balónek s heliem k jejich party sáčku s výslužkou. Nejdůležitější roli hraje věk dětí. Pro nejmenší vyzdobte místo oslavy ve stylu pohádky, kterou má oslavenec nejraději. V současnosti je populární výzdoba ve stylu dětských kreslených filmů. Stejnou pozornost věnujte i výběru hudby. Měla by zahrnovat pohádkové hity, které děti znají, a rovněž dětskou taneční hudbu na „diskotéku“.

Jaké zvolit jídlo na dětskou oslavu?

Nemusíte mít velkou nabídku jídel. Vyberte jen nějaké zábavné občerstvení, čerstvou zeleninu nakrájenou na plátky do ruky. Udělejte několik druhů sendvičů. Oblíbená je také pizza. Najedené děti mají lepší náladu a lépe spolupracují.

Narozeninový dort

Dnes je již možné sehnat opravdu krásné dorty. Velice módní jsou fondánové tematické dorty. Pamatujte ale na to, že fondán je jen samý cukr. Pokud chcete pro své děti to nejlepší, připlaťte si za opravdový marcipán z mandlí. S tím se bohužel ale nepracuje tak dobře a snadno. Cukrářky preferují fondán. Záleží na vás, zda je pro vás důležitější, jak dort vypadá či jak chutná, příp. zda není příliš sladký. Na druhou stranu, oslavy tak často nebývají, tak se snad pro jednou nic nestane. Ideální je využít sezónní ovoce. Obecně ovocný dort z kvalitní cukrárny možná udělá lepší službu, než nabubřelý fondánový krasavec. Jinak samozřejmě děti by nejradši dort čokoládový…

Potravinářská barviva v dětském jídle. Je libo dehet nebo rozdrcené brouky?

Originální nápady na dětskou párty

Grafitti stěna

Umístěte velký silný papír (1m x 1m) na zeď a dejte dětem barvy na napsání narozeninového přání, namalování obrázků atd.

Dětská diskotéka

Tancování a hudba potěší téměř každé dítě. Připravte si vhodnou aparaturu a osvětlení. Stroboskopové žárovky lze zakoupit v každém hobbymarketu za několik stovek. Vytvoří opravdu skvělou atmosféru.

Kouzelník

Pokud chcete opravdu udělta dojem, objednejte si kouzelníka. Pro děti to bude výjimečný zážitek a zajistíte tím výbornou zábavu alespoň na půl hodiny. Většina kouzelníků umí vyrábět i postavy z balónků, takže si každý něco odnese.

Odměna

Nechte vaše dítě rozdat odměny na konci párty. Do pytlíčku či dárkové taštičky dejte něco, co tematicky souvisí s oslavou (nálepky, omalovánky) a také něco dobrého na zub (gumáčky, lentilky, lízátko). Děti budou mít radost a nepůjdou domů s prázdnou.

Sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu? Je to bezpečné a na co si dát pozor?

Co na závěr?

Pokud je oslava připravovaná pro starší děti, kde již s nimi nezůstávají rodiče, je možné, že se někteří rodiče opozdí s vyzvednutím dítěte. Připravte si na konec klidnou náplň, jako je malování anebo sledování filmu.

Narozeninová oslava podle věku dítěte

1. narozeniny

Otázkou je, zda v tomto věku jde o oslavu pro dítě, nebo spíše pro vás. Jednoroční dítě ještě nemá šanci pochopit smysl veškerého dění a asi ho bude víc zajímat svíčka na dortu než cokoli jiného. V každém případě by oslava měla respektovat denní režim dítěte, měla by se konat ve známém prostředí (ideálně doma) a pozvaných lidí by mělo být jen pár.

2.–8. narozeniny

V tomto věku již dítě vnímá výjimečnost tohoto dne, proto si dejte na přípravě oslavy záležet. Uspořádejte ji doma, na zahradě, v případě, že pozvete více lidí, zkuste se poohlédnout po možnosti pronájmu mateřského centra, herny nebo dětského klubu. Můžete využít i možnosti, které dané centrum nabízí (bazén, hernu, zahradu s prolézačkami). V tomto věku má dítě již také alespoň malý okruh kamarádů, proto nezapomeňte pozvat i je. A ideální prostory k oslavě jsou také takzvané baby friendly restaurace, kde mají hřiště, dětský koutek a tak dále.

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma

Dětská oslava narozenin doma

Pokud váš byt či rodinný dům umožňuje uspořádat oslavu doma, určitě je to dobrý nápad. Děti se rády pochlubí svými hračkami, všichni se v prostředí domova budou cítit uvolněně a koneckonců také ušetříte. Na druhou stranu ale počítejte s rozsáhlým úklidem po oslavě, s tím, že budete muset neustále doplňovat stoly a starat se o nápoje, což by vám v restauraci či dětském koutku odpadlo.

Občerstvení a recepty na dětskou oslavu

Vsaďte na lehké občerstvení, hodně ovoce, žádná těžká jídla. K pití podávejte ovocné džusy a dětské šampaňské. Praktické jsou jednohubky – děti je nemusejí složitě krájet vsedě za stolem, ale mohou je jíst při hrách.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak připravit dětskou oslavu narozenin? Zábavně a hravě!