Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Co dělat s miminkem aneb zábavné hry pro nejmenší

Myslíte si, že s novorozenci není potřeba si hrát? Opak je pravdou. Mozek dítěte pracuje především ve chvílích, kdy si hraje. Pro jsou vhodně zvolené hry tím nejlepším způsobem, jak své dítě fyzicky i psychicky rozvíjet.

Na co při hře s miminkem pamatovat?

  • Nekupujte žádné drahé hračky. Vy sami jste totiž nejoblíbenější hračkou svého miminka.
  • Nehrajte si déle než pár minut. Pokud vaše dítě začne pobrekávat, přestaňte. Znamená to, že je už unavené.
  • Ujistěte se, že žádné hračky, které používáte, neobsahují volné části, kterými by se miminko mohlo udusit.

15 her, které jsou vhodné pro malá miminka

Zábavné dětské hry, které posilují dovednosti a rozvoj vašeho dítěte, nemusí být komplikované. Ve skutečnosti by ani neměly být. Možná dokonce zjistíte, že nejlepší hry pro poznávání okolního světa jsou ty, které děláte zcela přirozeně.

Začněte s jednou až dvěma novými hrami a s postupujícím věkem přidávejte další. Všechny hry pomohou vašemu miminku růst, a to jak fyzicky, tak psychicky.

1. Úsměv a zpěv

Tuto hry miluje každý novorozenec. Přibližte svůj obličej asi na 5 cm od obličeje miminka. Podívejte se mu do očí a usmějte se. Mluvte vyšším hlasem nebo pobrukujte. Když mluvíte, otevřete doširoka ústa. Můžete mu také zpívat.

2. Uchopování

Uchopování představuje ideální hru pro novorozená miminka. Děti naprosto milují, když vložíte prst do jejich pěstičky a necháte je prst pevně uchopit.

3. Hra s prsty

Jemně masírujte svému miminku chodidla i ruce a u každého prstu se na chvíli zastavte a povídejte: „To je ale krásný malíček. Toto je tvůj velký palec. A pak tu máme ještě čtyři další prstíčky…“ Prsty můžete také počítat pokaždé, když se jich dotknete.

Jak moc se věnovat svému miminku a kdy je ideální čas, začít ho učit samostatnosti?

4. Sledování předmětu

Vezměte si do ruky něco jasně barevného, například chrastítko. Hračku držte před očima miminka a pohybujte s ní ze strany na stranu, zatímco se na své dítě usmíváte. Dítě začne objekt očima sledovat.

Chrastítkem můžete zkusit také zatřást a pomoci miminku, aby jej začalo sledovat díky vydávanému zvuku.

5. Hra při pasení koníčků

Ve chvíli, kdy dítě pase koníčky, si lehněte na břicho tak, abyste mu byli tváří v tvář. Mluvte na něj a zpívejte. Před miminko můžete dát malý míček a počkat, jestli se pro něj zkusí natáhnout. Poté dejte dítěti různé předměty, které může v pozici na bříšku uchopovat, jako například hadrovou panenku, kousátko nebo chrastítko.

Pasení koníčku aneb první vzpřímení. Kdy s ním začít a jak ho provádět?

6. Procházka po domě s miminkem

Pro malé miminko je vše nové. Ukažte mu pověšené prádlo vlnící se ve větru, vodu tekoucí z kohoutku nebo třeba psa, který aportuje oblíbenou hračku. Přitom popisujte vše, co se právě děje.

7. Imitátor

Protože každé dítě miluje, když může sledovat váš obličej, bude ho bavit i hra na zrcadlení. Tato hra mu navíc pomůže zlepšit jeho vizuální schopnosti. Udržujte se ve vzdálenosti přibližně 20-35 cm od obličeje svého dítěte. Usmívejte se pokaždé, když se dítě usměje, vystrčte jazyk vždy, když ho vystrčí, a zašklebte se ve chvíli, když se začne šklebit. Můžete zkopírovat i jeho broukání, pištění nebo hlasitý smích.

8. Kopání

Pro fyzický vývoj je dobrá i hra na kopání. Umístěte chrastítko k blízkosti nohou miminka, aby do něj mohlo kopnout a vydat tím zajímavý zvuk. Pokaždé, když chrastítko díky kopnutí zachrastí, usmějte se a dítě pochvalte.

9. Hra na schovávanou trochu jinak

Volejte jméno svého miminka z různých směrů a míst a naučte ho, aby sledovalo váš hlas.

10. Zpívání a tleskání do rytmu písně

Nečekejte, až vaše dítě vyroste a bude si moct zazpívat s vámi. Když začnete už v útlém věku, dítě se naučí být při této zábavě rychlejší a bystřejší.

11. Vodní hrátky

Voda má na malé děti radostné i relaxační účinky zároveň. Hry ve vodě navíc můžete provozovat kdykoliv během dne. Na dítě umístěné ve vaničce jemně stříkejte pomocí rukou, houbiček či trychtýřů vodu. Do vaničky můžete dát i různé hračky, které rozvíjí dětskou představivost. Nezapomeňte však, že i při malém množství vody je důležité nenechávat dítě ani na vteřinu samotné.

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

12. Venkovní dobrodružství

Jakmile vyjdete s miminkem ven z domu, přestaňte myslet na všechny úkoly, které musíte po návratu udělat, a místo toho se napojte na své dítě. Zvedněte miminko z kočárku a ukažte mu list utržený ze stromu nebo rozkvetlou květinu. Dítě tak může začít pociťovat, z čeho všeho se svět skládá. Zároveň poukazujte na vše, co se kolem vás děje, jako je například jedoucí auto nebo dítě s aktovkou vracející se ze školy.

13. Bublinková magie

Většinu dětí fascinují bubliny. Vezměte si do ruky bublifuk a začněte postupně vyfukovat bublinky. Dítě bude pozorně sledovat, jak se bubliny vznášejí ve vzduchu a pomalu padají dolů. Pokud nějakou bublinu chytí, okamžitě praskne. To dítěti umožní dozvědět se o příčině a následku. Nezapomeňte si po hře s bublifukem vyčistit ruce, aby se do očí miminka ani do těch vašich nedostala mýdlová voda.

14. Loutkové divadlo

Vytvořte několik jednoduchých loutek odříznutím prstů ze starých rukavic. Každé loutce přilepte uši, oči a ústa s pomocí plsti nebo jiné textilie. Poté je navlékněte na prsty a ukažte svému dítěti, že umí tančit, zpívat, povídat si i lechtat. Uvidíte, že bude s radostí sledovat, jak loutky ožívají a trénovat si tak představivost.

15. Dovnitř a ven

Děti milují vyprazdňování všeho, včetně zásuvek, kabelek a peněženek. Proměňte tuto zálibu ve hru, kterou si užijete společně. Naplňte větší plastovou nádobu nebo misku bezpečnými a zajímavými předměty, jako jsou plyšové hračky, chrastítka nebo měkké kostičky. Pomozte dítěti nádobu zvednout a otočit ji vzhůru nohama. Poté ji společně znovu naplňte a pokračujte dál. Manipulace s různými předměty dítě učí poznávat velikosti, tvary a hmotnost. Navíc jde o skvělý způsob, jak představit dítěti pojmy, jako je velký, malý, prázdný a plný.

Jaké hry s miminkem máte nejraději vy? Podělte se o své tipy v komentářích!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co dělat s miminkem aneb zábavné hry pro nejmenší