Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Biju své miminko. Proč jsem tak špatná matka?

Plácla jste své miminko? Vyčítáte si, že jste špatná matka? Lítost nepomůže. Nikdo není dokonalý a máte právo na své emoce. Jenom je asi potřeba je ventilovat jinak, a to především včas. Poradíme vám, jak na to!

Plácla jsem miminko ze vzteku

Tak abychom si to vysvětlili. Žena po porodu je nabitá hormony, které dělají svou práci. Jejich hladiny se mění, některé se snižují, jiné zvyšují. Obecně platí, že hormony podporující laktaci podporují také láskyplný vztah mezi matkou a dítětem. Pakliže žena plně kojí, hladiny oxytocinu a prolaktinu jsou vysoké. Pokud celé těhotenství i porod proběhly fyziologicky a všechno bylo v pořádku, hormonální nastavení ženy jí nikdy neumožní, aby nenáviděla své dítě a chtěla ho bít. Příroda opravu ví, co dělá.

Samozřejmě i přesto se může stát, že vystresovaná a unavená žena nezvládne situaci a své dítě v afektu plácne, ačkoli ve zcela klidovém stavu je to pro ni zcela nepředstavitelné tabu.

Je možné zvládnout stres na mateřské? 9 tipů pro psychickou pohodu

Nesnáším své dítě a pak se za to stydím

Jestliže žena neprožívá těhotenství v klidu, ale ve stresu, je na dítě sama, nemá dostatek finančních prostředků nebo ji trápí jiné problémy a starosti, prožije komplikovaný porod, operativní porod, odloučení od dítěte nebo opuštění partnerem, případně má málo mléka nebo své dítě ani vůbec nekojí, je zde větší pravděpodobnost, že její psychické rozpoložení způsobí obtížnější sžívání se se svou novou mateřskou rolí.

Její dítě pak v závislosti na jejím psychickém rozpoložení začne být velmi neklidné a uplakané. Pak už je to jen krůček k tomu, aby psychicky a hormonálně rozhozená maminka své dítě ze vzteku plácla nebo jej dokonce zbila.

Zbila jsem své dítě

Pokud se vám něco takového stane, přestaňte se litovat a obhajovat své rozpoložení, anebo si to vyčítat a dusit se pocity viny. Zkuste raději jednat prakticky a postarat se o to, aby se to už nestalo. Vy jste jediný člověk, ke kterému má bezbranný tvor důvěru. Děti potřebují hodně lásky, a pokud jí sama máte málo, a nikdo vám ji nedává, zkuste sebrat veškerou sílu a dejte svou lásku právě svému dítěti. Je to celoživotní citová investice, která se určitě vyplatí.

Je třeba si uvědomit, že jak se budete chovat ke svému dítěti, takovým člověkem jednou v dospělosti bude. To ono bude muset žít se všemi křivdami, traumaty a vzpomínkami, stejně jako vy. Přestože si děti naštěstí pamatují všechno zpravidla až od tří let, neznamená to, že by je události do té doby neutvářely. Naopak mají obrovský význam pro celý jejich budoucí život, a to už od prenatálního života.

Dítě mě bije. Jak správně reagovat?

Jsem vzteklá na miminko, prostě to nezvládám

“Jsem vzteklá na miminko, prostě to nezvládám,” svěřuje se dvaadvacetiletá Magda, která zůstala po porodu malé Aničky sama. “Připadám si na dítě ještě mladá, navíc nemám žádnou podporu od partnera, který ode mě odešel. Protože se sama cítím špatně, je pro mě těžké usmívat se na dítě a věnovat se mu naplno, když bych se nejraději šla někam opít, abych na to všechno nemusela myslet,” říká.

Magda má sice podporu rodičů, ale i tak je pro ni situace náročná. Vyhledala pomoc psychologa a opravdu se snažila i obnovit proces kojení svého dítěte. Vše se upravilo, jakmile začala Aničku zase plně kojit. Vztah matky a dítěte se tím posílil. Navíc si našla nové kamarádky, které mají stejně staré děti. Opora žen, které prožívají mateřství – a ne všechny mají partnera – jí nesmírně pomohla, ať už ve sdílení, prožívání, přátelství nebo praktické pomoci. Pravidelně dochází na psychoterapii, kojí a hledá si nového přítele, který by ji i Aničku měl doopravdy rád.

Jak přestat křičet na děti

Jestliže už máte pocit, že to nezvládáte, ať už z jakýchkoliv důvodů, zkuste se více věnovat sami sobě a své psychohygieně. Opravdu není na škodu zajít si vyventilovat emoce do lesa, každé ráno chodit běhat, začít třeba tančit, změnit stravu, najít si v životě nějaké nové činnosti a radosti, které vám pomohou se odreagovat a naplní váš život větší radostí. Nebojte se požádat o pomoc rodinu nebo přátele, případně vyhledat odbornou pomoc.

Říká se, že za problémy dětí stojí jejich rodiče. Intimní a velmi silné pouto mezi rodiči a dětmi je natolik pevné, že není možné separovat chování a prožívání dětí od chování a prožívání rodičů. Pokud se budete cítit zle, bude se tak cítit i vaše dítě a naopak. Jestliže máte pocit, že vaše děti zlobí a vy na ně ze vzteku křičíte, zkuste se zamyslet nad tím, co tuto situaci vlastně vyvolalo, a jak tomu můžete předcházet.

Úzkostné dítě potřebuje hodně lásky. Hrozí mu psychické potíže ze stresu

Nezvládám pláč miminka

Neúnavný pláč miminka, které celé noci nespí, může být pro rodiče natolik vyčerpávající, že se z nich stanou opravdové trosky. Je třeba přijít na to, co se děje a proč. K dítěti byste měli vždy přistupovat v klidu a bez negativních emocí, tím se celá situace jenom zhoršuje. Požádejte o pomoc partnera, anebo se v péči o dítě rovnou střídejte. Dítě může být nemocné, může jej něco trápit, od bolestí bříška až po KISS syndrom, který souvisí s blokádou krčních obratlů po náročnějším porodu. Klidně mu můžete i zkusit přestěhovat postýlku na jiné místo, pokud nespí s vámi v posteli.

Především je potřeba myslet na to, že dítě citlivě reaguje na vaše nálady, a pokud prožíváte nějaký stres, anebo řešíte vážnější problémy, není se zkrátka čemu divit. Ale všechno má řešení a žádná situace netrvá věčně…

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Biju své miminko. Proč jsem tak špatná matka?