Menu
MotherClub.cz

Mýtus nebo pravda. Jsou úspěšné ženy špatné matky?

Nejen v České republice, ale i ve světě stále panuje přesvědčení, úspěšné ženy jsou špatné matky. Jedná se o zastaralý mýtus nebo pravdivý názor?

Model rodiny se vyvíjí

Dříve fungovala společnost na takzvaném patriarchálním modelu. Muž chodil do práce a zajišťoval finance, zatímco žena se starala o domácnost a potomky. Průmyslová revoluce, světové války i éra socialismu zamíchaly kartami a pracovat museli všichni. Záleželo na každé konkrétní rodině, jak se domácí povinnosti rozdělily. V současnosti je nejčastější, že oba partneři se stejnou měrou podílejí na zabezpečení i chodu domácnosti. A jakkoli je to stále větší procento žen, které zůstávají s čerstvě narozenými miminky doma, začínají se objevovat i případu mužů, kteří jdou na mateřskou místo svých partnerek. Tyto modely jsou samozřejmě velmi zjednodušené. Realita má mnohem více nuancí než zjednodušující obecné principy. Nicméně právě obecná východiska mohou ukázat, odkud pramení některé obecně vžité představy.

Studium VŠ na mateřské. Co musíte vědět, abyste to zvládla?

Spokojená máma, spokojené dítě

Úspěšné ženy jsou špatné matky. Jinak to přece ani být nemůže. Aby člověk dosáhl úspěchů v určitém oboru, musí přinášet oběti jinde. To jsou hořké výčitky, které na svůj účet často slyší pracující ženy s malými dětmi. Většina z nich ale oponuje, že jde o něco jiného. Mnoho úspěšných žen říká, že je pro ně důležitá seberealizace, možnost vytvářet hodnoty a osobně i profesně se někam posouvat. V takovém momentu jsou spokojené a díky tomu dokážou vychovávat spokojené děti. Není pro ně problém časově skloubit práci i péči o potomky. Samozřejmě že na ně mají méně času než matky na plný úvazek, ale o to aktivněji se snaží s dětmi trávit svůj volný čas. Kolik rodičů dnes posadí dítě před televizi nebo mu strčí do ruky tablet, aby se zabavilo, aniž by to bylo kvůli tomu, že se potřebují věnovat své práci?

Úspěšné ženy jsou špatné matky

Většina žen, které v průběhu těhotenství a mateřství pracují a navíc dosahují dobrých výsledků, se velmi často setkává s negativními postoji. Naše společnost je stále nastavená tak, že dítě by se pro ženu mělo stát jediným středobodem vesmíru. Pokud se chce vydat jinou cestou, na 99 % se setká s názorem, že si ho neměla pořizovat. Na vině jsou také média, především televize a sociální sítě, které kolem dítěte vytvořily auru nedotknutelnosti a nároku na úplně všechno. Z dítěte se stává chráněný tvor, který by měl ideálně vyrůstat v uměle střeženém světě. Na střet s realitou a život se všemi jeho radostmi i strastmi se zas až tak nemyslí.

3 mýty o úspěšných podnikatelkách

  1. Mateřství: Úspěšné ženy jsou špatné matky. Dítě je spokojené jen ve chvíli, kdy mu matka věnuje pozornost 24 hodin denně. Jinak je to na sociálku.
  2. Ženskost: Dravý manažerský svět je neslučitelný s ženskou křehkostí. Podnikatelky buď ztrácí ženskost, nebo jsou v tomto prostředí jen na ozdobu.
  3. Hospodyňka: Primární místo ženy je v domácnosti a u dětí. Pokud k tomu zvládá perfektně i podnikání, je to nadžena, a ty jsou jen mýtus.

Zvolit správnou cestu

Cesta budování kariéry a zároveň péče o dítě samozřejmě není cesta pro každého. Z toho ale logicky nevyplývá, že úspěšné ženy jsou špatné matky. Je jen potřeba si opravdu dobře promyslet, co přesně chcete vy a jak to budete schopná zvládnout. První pár let života potomka jsou možná tím nejkrásnějším obdobím a je potřeba zvážit, jak to navléknout, abyste o ně nepřišla. A klíčová je i další otázka. Zvládnete to, co bylo standardní po celé generace před vámi, tedy být rodičem a zároveň žít svůj vlastní život? Nebo redukujete svůj život na život vašeho potomka? Nic není černobílé a lidé nejsou perfektní. Může se ale snažit, protože i snaha se počítá.

Rodič jako vzor pro dítě

Všichni víme, že malé děti se učí nápodobou. Rodiče jsou pro ně vzorem a zdrojem životních hodnot i v dospívání. Jak se dítě může naučit být úspěšné, pokud to nevidí u svých rodičů? Jak může pochopit, že ze stereotypních vzorců života se dá vystoupit, když ho vodíte po vyšlapaných cestičkách? Každý rodič chce, aby jeho potomek v životě uspěl. Když mu půjdete příkladem a názorně mu ukážete, jak na to, určitě si najde svou vlastní cestu k úspěchu. Názor, že úspěšné ženy jsou špatné matky, často pramení spíše ze strachu začít dělat věci jinak, vymanit se ze škatulek, lenosti či závisti. Na druhou stranu to neznamená, že by neexistovaly úspěšné ženy, které upřednostnily svou kariéru před dětmi, aniž by braly ohled na to, že tím budou jejich potomci trpět.

Hyperprotektivní rodiče. Jak škodí sami sobě i dětem?

Priority jsou základ

Došla jste k přesvědčení, že byste chtěla zkusit zkombinovat děti i práci, ale pořád máte obavy, že úspěšné ženy jsou špatné matky? Stačí se zamyslet nad tím, co je pro vás opravdu důležité a co může jít stranou. Pokud je pro vás nepřijatelná představa, že si pořídíte paní na hlídání nebo že nebude každý den teplá večeře a naklizeno, pak to na úspěšné podnikání s dětmi příliš nevypadá. Jestli máte ale naopak pocit, že všechno nemusíte dělat jen vy a že je pro vás důležitější v rodině sdílet spokojenost, pohodu a lásku, vykročila jste na cestu za úspěchem. Žen, které v průběhu těhotenství a mateřství rozjíždí svůj byznys, stále přibývá. Z tohoto přístupu k práci se stává fenomén hojně diskutovaný v médiích i na sociálních sítích. Stačí jen vystihnout díru na trhu a vydat se po cestě za úspěchem.

Mateřství je individuální

Nikdo není dokonalý. To jen společnost i my sami si vytváříme představy, co se očekává a co by se mělo. Přesně odtud pramení přesvědčení, že úspěšné ženy jsou špatné matky. Mnoho žen, kterým se v jejich profesích daří, se svěřilo, že často bojují s pocitem, co neudělaly. A všechny se shodují na tom, že je důležité se naučit přemýšlet i nad tím, co se jim povedlo. Sebevědomí je klíčovou součástí úspěchu. Zaměřte se na to, co vy sama chcete a považujete za důležité, místo předpokladů, co je správné. Důležité je naslouchat svému nitru a intuici. A také sledovat, jestli jsou naši nejbližší spokojení, nebo jim něco chybí. Přesně díky tomu dokážou být úspěšné ženy i velmi dobrými matkami.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Mýtus nebo pravda. Jsou úspěšné ženy špatné matky?