Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

11. 6. 2018

Postrádáte hlídací babičky a potřebujete pomoct s dítětem? Zejména na podzim s nástupem do školy rodiče zapíší dítě do mnoha nejrůznějších kroužků, aby se děti co nejvíce rozvíjely a co nejméně nudily. Ale už je složitější skloubit kroužky s prací. Ať už potřebujete chůvu na vyzvednutí starších dětí ze školy a dovedení je na kroužky, anebo potřebujete pohlídat mladší dítě, abyste se alespoň na pár dní v týdnu mohla vrátit do práce, poradíme vám, na co si při výběru chůvy dát pozor! Jak vybrat hlídání dětí?

Co s dítětem po škole?

Ačkoli školy běžně nabízejí odpolední program pro děti v podobě družiny, nelze očekávat, že se zde bude někdo rozvoji vašeho dítěte intenzivně věnovat, zejména pokud se jedná o státní školu, kde má jedna družinářka na starosti až 25 dětí ve třídě. Některé školy nabízejí kroužky přímo pro družiny, ale pokud máte zájem o tenis, golf nebo balet, potřebujete nějakým způsobem zajistit, aby se na kroužek mimo školu dítě dostalo. Pokud nechcete či nemůžete odejít z práce dřív, anebo nemáte hlídací babičku či dědečka, budete muset řešit výběr vhodné chůvy. Minimálně od první do třetí třídy, kdy dítě ještě nenecháte jít někam samo.

Chůva na doporučení nebo přes inzerát?

Pokud budete mít štěstí, možná vám chůvu doporučí některá kamarádka či známá. Pokud takové štěstí nemáte, nezbyde vám, než zkusit najít chůvu na inzerát nebo přes agenturu. Existují specializované servery, kde si zadáte parametry jako např.  hodinová sazba, vzdálenost dojíždění, časové možnosti. Konkrétní chůvy oslovíte a přímo s nimi všechno sjednáte. Výhodou je široký výběr po celé republice a cenový rozptyl.

Chůva přes agenturu

Není jednoduché spolehnout se na cizí osobu, ale u agentury máte alespoň nějakou jistotu, že se jedná o prověřenou a většinou i zkušenou osobu. Tyto služby využívají především rodiny, které hledají chůvu na plný úvazek nebo na častější pravidelné hlídání. Maminky, které si chtějí usnadnit práci s hledáním chůvy, osloví agenturu. Chůvy agentura vybírá dle vašich požadavků týkající se časové flexibility, vzdělání a věku. Postará se o jejich proškolení, ověří si bezúhonnost, případně reference z předchozích míst. Agentura vám většinou nabídne více kandidátek a záleží na vás, kterou uznáte za nejvhodnější.

Jak vybrat hlídání dětí? Dejte na reference!

Nestyďte se zavolat do předchozí rodiny, kde chůva pracovala. Většina agentur tyto informace poskytuje, samozřejmě pokud s tím rodina souhlasí.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Seznamte dítě s chůvou postupně

Pro výběr chůvy je nejdůležitější, jak si „sedne“ s vaším dítětem. Mladé chůvy to v tomto ohledu mají jednodušší, děti obecně lépe reagují na mladší, než na starší chůvy. Na druhou stranu, mladá dívka nemá s péčí o děti obecně takové zkušenosti, jako starší paní, která má za sebou péči většinou o své děti, někdy i o svá vnoučata. Mladá chůva např. neví, že má dávat pozor na ostré rohy u nábytku, na horký čaj nebo jak dítě správně přebalit, pokud se jedná o batole.

Během dvou, tří, čtyř setkání si děti najdou cestu víceméně ke komukoli. Pokud ne, určitě to nelámejte přes koleno. Každý je jiný. Učitelé a vychovatelé vám potvrdí, že (ačkoli to z profesionálních důvodů nepřiznají veřejně) mají některé děti radši a jiné méně. Přitom jiní vychovatelé zase mohou mít své oblíbence zcela jiné. Někteří si lépe sednou se zakřiknutými, introvertními dětmi, jiní zase preferují děti veselé a živé. Pravda, vzteklouna nemá vysloveně rád nikdo, ale některé chůvy či vychovatelé dokáží být k takovým případům shovívaví a brát to s humorem a nadhledem.

Chůvu vždy berte nejprve do rodiny na zkoušku. Můžete pak např. zkusit odejít na hodinu, jak to dítě zvládne. Samozřejmě čím starší dítě, tím snazší bude adaptace. Ale nemusí to platit vždy.

Na co se zaměřit při výběru hlídání dětí

– reference
– nejrůznější absolvovaná školení, kurz první pomoci, odborné semináře apod.
– dodané reference od rodin, dětských koutků či přátel
– osobní názor
– jak si sedne s dítětem na poprvé
– názor po delší době, kdy je pečovatelka s dítětem sama
– čistý trestní rejstřík

V jakém věku je nejvhodnější pořídit si hlídání dětí?

Agentury pochopitelně tvrdí, že je nejlepší začít s občasným hlídáním co nejdříve po narození děťátka. Půlroční dítě začíná rozlišovat lidi pohybující se kolem něj na “svoje“ a “cizí“. Když pak necháte po odchodu matky dítě samotné s cizí osobou, začne prožívat tzv. separační úzkost. Časem si ale většinou zvykne. Nejhorší variantou v tomto věku je časté obměňování chůvy. Pokud budete mít štěstí na chůvu, která tuto práci provádí nejen profesionálně, ale hlavně s láskou, stane se pro dítě další tetou či babičkou. Ovšem její případný odchod může být pro vaše dítě traumatizující.

Možná sami intuitivně jako rodiče cítíte, že dítě do dvou let by mělo být především s vámi. Nikdo se vám nemůže divit, že máte strach svěřit své dítě cizí osobě, když může např. upadnout či se začít dusit. Samozřejmě, může se to stát i vám, ale představte si, jak byste si to pak vyčítali, že jste nechali dítě s chůvou, abyste mohli jít ven za zábavou či do kina. Vhodný věk k pořízení chůvy je okolo dvou, tří let, podobně jako je tomu u nástupu do školky.

Nebaví mě hrát si s dítětem. Jak být lepší mámou?

Rozsah kompetencí a povinností paní na hlídání

Pro dlouhodobé hlídání dítěte je také potřeba zapojit chůvu do vlastní výchovy dítěte. Není výchovné, aby se chůva dítěti za každou cenu podbízela, aby byla oblíbená. Někdy si děti k chůvě dovolují to, co k nikomu jinému. Ta ze strachu, aby si dítě neznepřátelila, raději nic neříká. To ale přeci nechcete, aby z vaší ratolesti vyrostl dominantní despota, který je drzý a nevychovaný. Zejména pokud chůva hlídá dva sourozence, musí dokázat řešit jejich případné (respektive velice časté) spory.

Chůva nebo služebná?

Není vhodné kombinovat práce v domácnosti s hlídáním dítěte. Pokud na to přistoupíte, hrozí, že chůva bude dávat prioritu úklidu, který je vidět. Pokud chcete, aby se chůva skutečně stoprocentně věnovala vašemu dítěti, žádné další úkoly jí nedávejte.

Hlídání u vás doma nebo kde?

Další věc je, že je pro někoho nepříjemná představa, že má cizí osobu u sebe v domácnosti. Při převádění na kroužky to řešit nemusíte, ale pokud hledáte chůvu pro mladší dítě, mohou např. někteří rodiče preferovat chůvy, které mají možnost vzít dítě k sobě domů, kde je to ideálně např. uzpůsobeno pro mladší děti (chůva má svá vnoučata). Pokud se vám narodí další dítě, anebo pracujete z domova, velice tuto možnost oceníte. V ideálním případě chůva bydlí někde poblíž. Doma nemá žádná nebezpečná zvířata či schody, žádná nízká okna apod. V nejlepším případě by měla mít také zahradu. Perfektní chůva má vlastní spolehlivé auto a je zvyklá řídit. Přijede k vám domů, dítě si odveze k sobě domů nebo sním objede kroužky a zase jej vrátí zpět.

Dítě nemá rádo babičku. Proč ji odmítá?

Zodpovědnost

Pro klid v duši je také dobré zajímat se o pojištění. Smluvní hlídání přes agenturu už většinou pojištění kryje. Chůva by měla mít sjednáno pojištění odpovědnosti.

Kolik hlídání dětí stojí?

Cena hlídání je velmi důležitá. Záleží na regionu, nejvyšší je v Praze. Za hodinu zaplatíte 120 až 160 Kč. Roli hraje i to, chcete-li pohlídat jednorázově, nebo se domluvíte na pravidelné spolupráci – ta bývá o deset procent levnější. Věk dítěte většinou roli nehraje. Ve většině případů si můžete objednat chůvu minimálně na tři hodiny. Cena pak může ještě vyrůst, když bude chůva přepravovat dítě vlastním vozem – tam je třeba přispět na pohonné hmoty a další náklady spojené s využitím automobilu.

Jak vybrat hlídání dětí? Dobrá rada na závěr

Jak vybrat hlídání dětí? Ať už jste sebekrásnější a sebespokojenější ve vztahu, není radno si k dětem pořizovat chůvu příliš atraktivní. Nebyla byste ani první, ani poslední, komu chůva zničila manželství. Je zbytečné se vystavovat takovému riziku, ne? Přejeme vám šťastnou ruku při výběru chůvy.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?