Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Kojenecká kolika. Příznaky, příčiny a tipy, jak si s ní poradit

Pláče vaše miminko celé hodiny, i když se ho snažíte všemi možnými způsoby utěšit? Možná trpí kojeneckou kolikou. Přečtěte si o jejích příznacích, příčinách a opatřeních, které vám pomohou nadměrný pláč překonat.

Co je kojenecká kolika?

Pláč je jediným způsobem, kterým vám může miminko sdělit své pocity a potřeby. Pokud však dítě trpí kolikou, pláč se objevuje bez zjevného důvodu. Kolika není nemocí ani diagnózou, a pro lékaře i rodiče je stále tak trochu záhadou. Výraz kolika se používá pro nadměrný pláč trvající déle než 3 hodiny denně, častěji než 3 dny v týdnu, po dobu alespoň 3 týdnů, u jinak zdravého dítěte. Uklidnit dítě s kolikou je velmi obtížné a veškeré snahy jen prohlubují frustraci, strach a vyčerpání rodičů.

Fakta o kolice:

  • Většinou se začíná objevovat po 2. týdnu života dítěte. Předčasně narozená miminka kolikou začínají trpět o něco později.
  • Dostavuje se především v odpoledních, večerních a nočních hodinách.
  • Přestane dítě trápit kolem 3. až 4. měsíce života.
  • Na vznik koliky nemá vliv strava ani pohlaví.
  • Kolikové stavy v kojeneckém věku nemají na fungování trávicí soustavy dítěte v budoucnu žádný vliv.
  • Odborníci se domnívají, že koliku může způsobovat krmení z lahve, při kterém dítě spolyká příliš mnoho bublinek, které ho nadýmají.

Příznaky kojenecké koliky

  • Pláč se řídí tzv. „pravidlem tří“ – trvá nejméně 3 hodiny denně, alespoň 3 dny v týdnu a 3 po sobě jdoucí týdny.
  • Dítě pláče bezdůvodně. Nemá špinavou plenku, nemá hlad ani není unavené.
  • Dítě při kolice může zvedat nohy, svírat pěsti a končetinami obecně pohybovat více než obvykle.
  • Miminko velmi často zavírá oči nebo je naopak doširoka otevírá, zvrásní obočí a krátce zadržuje dech.
  • Zvýšená aktivita střev může způsobovat nadýmání.
  • Pláč narušuje pravidelný rytmus krmení a spánku. Dítě zběsile hledá bradavku, kterou ale vzápětí odmítá. Jakmile začne sát, na okamžik usne a poté se opět s křikem probouzí.

Rozdíl mezi kolikou a běžným pláčem

Jasná definice koliky neexistuje. Přesto ji lze od běžného pláče odlišit. Kolický pláč je hlasitější, intenzivnější a silnější než normální pláč. Někdy může připomínat až křik. Dítě s kolikou vypadá neutěšitelně a má tendenci plakat po celý den, což ho velmi unavuje. Kolická období většinou trvají několik dní za sebou, avšak některá miminka se mohou mezitím na čas utišit.

Bolest bříška u novorozence. Jak ji zahnat pryč?

Co koliku u kojenců může způsobit?

Podle odborníků nejsou koliky dané geneticky ani čímkoliv, co se událo během těhotenství nebo porodu. Nejde ani o reflexi rodičovských dovedností. Existuje pouze několik teorií, které nastiňují možné důvody pláče:

Nadměrná stimulace smyslů

Novorozenci mají zabudovaný mechanismus pro vyladění zvuků kolem sebe. Díky tomu mohou jíst a spát, aniž by byli rušení okolním prostředím. Ke konci 1. měsíce však tento mechanismus mizí a dítě se stává citlivější na podněty z okolí. S tolika novými přicházejícími vjemy se může miminko cítit ochromené a začít panikařit. Vzniklý stres pak uvolňuje usedavým pláčem. Jakmile se dítě naučí některé podněty z prostředí odfiltrovat, vyhne se smyslovému přetížení a znovu se zklidní.

Nezralý zažívací systém

Trávení je pro zcela nový gastrointestinální systém dítěte těžkým úkolem. Jídlo může střevy procházet příliš rychle a nedostatečně se rozkládat, což vede k bolestivému vytváření plynů.

Gastroezofageální refluxní choroba

Onemocnění zvané GERD je často výsledkem nerozvinutého dolního jícnového svěrače, který brání tomu, aby žaludeční kyselina proudila z žaludku zpět do krku a úst. Pokud nefunguje svěrač správně, kyseliny začnou jícen dráždit. Dítě je pak podrážděné, nevrlé a má potíže s krmením. Dobrou zprávou je, že většinu děti gastroezofageální reflux opustí do 1 roku života.

Potravinová alergie nebo citlivost

Někteří odborníci se domnívají, že kolika je důsledkem alergie na bílkovinu kravského mléka nebo nesnášenlivosti laktózy. Tento problém se objevují u kojenců s umělou výživou. Méně obvyklé jsou reakce na konkrétní potraviny v matčině stravě u kojených dětí. Ať tak či onak, alergie či zvýšená citlivost může způsobit bolesti bříška, které vyvolávají kolické chování.

Kouření

Matky, které během těhotenství nebo po porodu kouří, zvyšují pravděpodobnost koliky u svého dítěte. Viníkem je pasivní kouření, které může dítě dráždit. Z tohoto i mnoha dalších zdravotních důvodů proto před dítětem nekuřte a nenechte ani nikoho jiného v blízkosti svého dítěte kouřit.

Co dělat, když vaše dítě trpí kolikou?

Kromě frustrace a vyčerpání mohou rodiče kolických dětí trpět pocity selhání a viny, když nedokážou své rozrušené dítě uklidnit. Naštěstí existuje několik strategií, které vám mohou pomoci. Vždy zkoušejte jednu po druhé a nikdy nekombinujte více triků najednou. Tím byste mohli miminko rozrušit a pláč naopak ještě vystupňovat.

Pokud máte podezření na nadměrnou stimulaci

  1. Pláč dítěte nepřehlížejte a reagujte na něj okamžitě. Podle odborníků hbitá reakce může z dlouhodobého hlediska pláč u kolických dětí zmírnit.
  2. Omezte u sebe doma na čas návštěvy a dítě nevystavujte novým zážitkům ve stimulujícím prostředí, zejména pak pozdě odpoledne a v podvečer. Sledujte, jak dítě na různé podněty reaguje, a vyhýbejte se všem, které na něj působí negativně.
  3. Vytvořte doma klidné prostředí, ve kterém se může dítě zcela uvolnit. Ztlumte světla, mluvte klidným hlasem nebo zpívejte uklidňující ukolébavky. Případně vůbec nemluvte a udržujte i ostatní hluk na minimu.

Pokud máte podezření na gastrointestinální potíže

  1. Některé děti reagují dobře na jemnou masáž bříška. Pomoci může i nošení miminka na paži bříškem dolů a mírné poklepávání na záda.
  2. Udržujte dítě v pozici klubíčka, díky které mohou snadněji odcházet nahromaděné plyny.
  3. Požádejte svého pediatra o kapky na snížení nadýmání.
  4. Zvažte podávání probiotických kapek, které mohou být vhodnou prevencí kolik.
  5. Sledujte, co jíte. Pokud kojíte, poraďte se se svým lékařem o tom, co byste měla dočasně vyloučit ze stravy, abyste svému miminku nezpůsobovala bolesti bříška. Největším problémem obvykle bývají kromě košťálové zeleniny také citrusové plody, mléčné výrobky, sója, pšenice, vejce, ořechy nebo ryby.

Mám málo mléka. Tipy, jak zvýšit jeho produkci při kojení

Co ještě může zmírnit kojeneckou koliku?

Vzájemná blízkost

Děti trpící kolikami mají rády mazlení a nošení v šátku či nosítku. Získají tak pocit bezpečí a fyzické blízkosti, která jim po 9 měsících strávených v děloze chybí. Pokud budete udržovat blízký kontakt, lépe se naladíte na potřeby svého miminka.

Zavinování

Vezměte si jemně nahřátou plenku nebo zavinovačku a své miminko bezpečně zaviňte. Dodáte mu pocit tepla a bezpečí.

Ukolébavky pro děti. Co je bílý šum a proč jsou uspávací rituály pro dítě tak důležité?

Bílý šum

Hukot vysavače, zvuk sušičky nebo větráku může dítěti připomínat šum, který zná z dělohy. Pokud nechcete neustále vysávat nebo pouštět větrák, můžete si domů pořídit speciální přístroj na bílý šum.

Uklidňující hudba

Stejně jako bílý šum může dítě zklidnit tichý zpěv nebo klidná klasická hudba. Někteří kojenci si užívají zvuky přírody. Hledejte, které zvuky se líbí vašemu miminku, a dopřejte mu je ve chvílích, kdy dlouho pláče.

Prdíky u novorozence. Jak je poznáme a co miminku uleví

Dudlík

Některá miminka trpící na koliky chtějí neustále jíst. Důvodem však není hlad, ale touha po sání, které je uklidňuje. Proto může být výborným pomocníkem dudlík.

Procházka

V některých případech může pomoci venkovní procházka. Vezměte své dítě do kočárku nebo nosítka a vyrazte s ním do přírody.

Kdy zavolat lékaře?

I když je pravděpodobné, že neutěšitelný pláč vašeho dítěte způsobuje kolika, při nadměrném breku je vždy vhodné začít návštěvou pediatra, který dítě vyšetří a vyloučí jakékoliv další možné příčiny.

Pamatujte, že byste svému dítěti nikdy neměli dávat léky, bylinky ani další přípravky, pokud se o jejich vhodnosti neporadíte s lékařem. Než provedete zásadní změny v léčbě nebo stravě dítěte, vždy si nejprve promluvte s odborníkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kojenecká kolika. Příznaky, příčiny a tipy, jak si s ní poradit