Menu
MotherClub.cz
Kojení

Mám málo mléka. Tipy, jak zvýšit jeho produkci při kojení

Kojení může být obzvlášť pro čerstvé maminky stresující. Zvlášť, pokud mají strach o dostatečnou produkci mléka, která má zajistit, že bude miminko šťastné a zdravé. Jak tedy zařídit, abyste měla mléka vždy dostatek?

Kolik mléka miminko vypije?

Na rozdíl od krmení z lahve lze těžko odhadnout, kolik mléka z prsou miminko skutečně vypije. To může vést některé maminky k otázkám: „Mám dost mateřského mléka? Dostává můj novorozenec dost jídla, nebo je přísun mléka příliš nízký?“

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

Jak funguje tvorba mléka?

Už ve 3. měsíci těhotenství se prsa začínají připravovat na budoucí kojení. Vyvíjejí žlázovou tkáň potřebnou k produkci mléka a zvyšují počet mléčných kanálků v prsou. Na konci druhého trimestru je ženské tělo schopné kojit. Tím však změny nekončí.

Jakmile se dítě narodí, hormon zvaný prolaktin vyvolává produkci mléka a hormon oxytocin pak způsobuje kontrakce drobných svalových buněk v prsou a vytlačuje tak mléko ven. Ve chvíli, kdy dítě kojíte, se hladiny prolaktinu zvyšují a produkuje se více mléka. Celý systém funguje na principu nabídky a poptávky. Dítě saje z prsou mléko (poptávka) a prsa na to reagují zvýšenou produkcí mléka (nabídka).

Co způsobuje nízký přísun mléka?

Ne vždy lze s jistotou říci, co přesně způsobuje nedostatečný přísun mléka. I když je produkce mléka ovlivněná cyklem nabídky a poptávky, vědcům zbývá ještě dlouhá cesta k porozumění všech faktorů, které mohou tento systém ovlivňovat.

Vliv kojení na psychiku žen. Proč zlepšuje naší duševní pohodu?

Mezi nejčastější viníky snížené produkce mateřského mléka patří:

  • Zařazení příkrmů – pokud miminku začnete přidávat příkrmy, bude pít méně mateřského mléka. To způsobí, že prsa začnou automaticky produkovat méně mléka.
  • Nižší frekvence kojení – prodloužení času mezi kojeními (např. 4 hodiny) dostatečně nestimuluje prsa, která mohou začít produkovat méně mléka.
  • Příliš krátké kojení – pokud zkrátíte dobu kojení (např. na 5 minut z každého prsa), nejenže dítě nezíská dostatek kvalitního mléka, ale prsa nebudou dostatečně vyprázdněná ani stimulovaná k další produkci mléka.
  • Používání dudlíků – u některých (ale ne u všech) dětí způsobuje čas strávený sáním dudlíku menší zájem o sání prsou. To pak logicky vede k nižší produkci mateřského mléka.

5 znamení, že vaše dítě dostává optimální množství mléka

I když je těžké zjistit, kolik mléka si dítě z vašich prsou bere, existuje řada znamení, která jasně dokazují, že je vaše dítě nasycené.

1. Vylučování

Pokud denně měníte minimálně 3-4 plenky naplněné hovínky v hořčičné barvě, dítě má dostatek mléka. Ve věku od 2 do 3 měsíců počítejte s tím, že míra kakání klesne na 1x denně nebo dokonce na každý druhý den. To však stále neznamená, že by mělo miminko nedostatek mléka.

2. Mokrá plenka

Jestliže je plenka dítěte mokrá pokaždé, když ji měníte (v prvních měsících alespoň 6x denně), máte mléka dostatek. Sledujte i barvu moči. Pokud je pokaždé průzračná nebo světle žlutá, značí to dostatečnou hydrataci a tudíž i dobrý přísun mléka.

3. Mlaskání a polykání během kojení

Pokud vaše dítě vydává při kojení zvuky a navíc viditelně polyká, máte mléka dostatek. Pokud máte doma tichého jedlíka, který však stále přibírá na váze, rozhodně se nemáte čeho bát. Přísun mléka je rovněž optimální.

4. Spokojenost po kojení

Je-li dítě po kojení uplakané a křičí, může to být známka hladu. Mějte však na paměti, že jeho nespokojenost může mít více příčin, které nemusí nutně souviset s hladem (např. plná plenka, prdíky nebo kolika). Obecně platí, že pokud je dítě celkově aktivní a zdravé, nemusíte se o dostatek mléka obávat.

5. Přibírání na váze

Neexistuje jasnější známka dobrého zásobování mlékem než dítě, které pravidelně přibírá. Přírůstek hmotnosti v průměru 110-200 g týdně naznačuje, že má mléka dostatek. Myslete však na to, že mnoho kojenců ihned po narození nejdřív zhubne a prvních 7-10 dní může zůstávat pod svou porodní hmotností.

A jak poznáte, že má dítě nedostatek mléka?

Nejjasnějším indikátorem problému s přísunem mateřského mléka je nedostatečné přibírání miminka. I když většina kojenců po narození ztratí část své váhy, podle pediatrů by neměli zhubnout více než 7 % své porodní hmotnosti. Ve věku 10 dní by se měla miminka vrátit na svou porodní váhu a začít přibírat v průměru 110-200 g týdně.

Existuje i několik dalších méně spolehlivých způsobů, podle kterých můžete odhadnout, zda máte dostatek mléka. Patří sem pocit plnosti, nebo naopak prázdnoty v prsou, psychická pohoda, frekvence a délka kojení, nepřítomnost unikajícího mléka a množství mateřského mléka, které jste schopná odstříknout.

Tvoří se mi více mléka v jednom prsu. Může za to nesprávná technika kojení?

Tipy, jak si poradit s nízkým přísunem mateřského mléka

Odborná pomoc

Máte-li o množství mléka obavy, poraďte se o svém problému s pediatrem nebo laktační poradkyní. Odborník vám navrhne možné řešení a navede vás ke krokům, které produkci mléka navýší.

Pozice při kojení

Ujistěte se, že během kojení dítě udržuje vhodnou pozici, která mu umožňuje se dostatečně nasytit.

Kojte dostatečně dlouho

Nechte své dítě, aby prsa při každém kojení vyprázdnilo. Nesledujte hodiny a nechte ho, aby se samo rozhodlo, kdy je čas s kojením přestat.

Kojte na požádání

Především v prvních měsících života bude miminko pravděpodobně žádat mléko každé 2-3 hodiny. Nedržte se žádného přísného plánu a vyvarujte se dlouhých intervalů mezi krmením.

Měňte prsa

Pokud vaše dítě u krmení usíná nebo se od prsou vzdaluje, střídejte obě prsa. Tím zajistíte, že každé prso získá přiměřený čas k sání.

Nespěte na břiše

Určitě už víte, že kojenec nikdy nesmí spát na bříšku. Pokud ale vy sama ráda spíte na břiše, možná budete muset polohu při spánku upravit. Přílišné zatěžování hrudníku během noci totiž může zpomalit produkci mléka.

Nezavádějte příkrmy příliš brzy

Vyvarujte se brzkého zařazování příkrmů, pokud to váš pediatr nepovažuje za nutné.

Odstříkávejte mléko

K vyšší produkci mléka může pomoci odstříkávání mléka mezi kojeními. Za svou snahu se odměňte tím, že si během odstříkávání pustíte seriál nebo si přečtete kus rozečtené knížky. Rychleji vám tak uběhne čas.

Odpočívejte a dostatečně jezte

Pokud jste vyčerpaná a hladová, nemůžete produkovat dostatečné množství kvalitního mléka. Proto se neodbývejte a myslete na sebe.

Zůstaňte hydratovaná

Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim.

Nízký přísun mléka je běžným problémem matek, které s kojením teprve začínají. Pokud máte o množství mléka obavy, nejste v tom samy. Poraďte se včas s laktačním odborníkem a získejte od něj potřebnou podporu. Uvědomte si, že jste skvělá matka už kvůli tomu, kolik péče a lásky svému dítěti věnujete. A lásku nelze měřit v mililitrech mléka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mám málo mléka. Tipy, jak zvýšit jeho produkci při kojení