Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Bolest bříška u novorozence. Jak ji zahnat pryč?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 12. 2016

Zná to drtivá většina rodičů. Ten pocit zoufalství a bezmoci, když jejich miminko pláče bolestí, trápí ho nadýmání, kroutí se a propíná nožičky. Jak můžete bolestem bříška předcházet, a jak od nich miminku pomoci?

Nejčastější příčinou kojenecké koliky je bolest bříška, ne vždy ale bolest bříška signalizuje kojeneckou koliku. Vždy je to velmi nepříjemná záležitost. Děti naříkají vysokým plačtivým tónem, přitahují nožičky k bříšku a rudnou v obličeji.

Proč vzniká bolest bříška u novorozence?

Novorozenci trpí bolestí nejčastěji proto, že jejich trávicí soustava je ještě nezralá a způsobuje meteorismus (zvýšená plynatost v zažívacím traktu). Dochází k tlaku na střevo a jeho stěnu, což má za následek kolikové bolesti. Bolení ovlivňuje i složení jídelníčku kojících maminek. V případě, že vaše miminko má často bolesti bříška, je lepší se vyhýbat nadýmavých jídlům (luštěniny, čerstvé pečivo, zelí, cibule, česnek, apod.). Nejspíše budete muset vyzkoušet, co dítěti vadí a potravinu na čas vyřadit. Vhodné je i vyhnout se jídlu, které nadýmá i vás samotné. Kojené dítě se vždy nají tak, jak potřebuje. U nekojeného je důležité nepodávat nadměrné množství mléka. Zbytečně pak zatěžujete trávicí systém a dochází opět ke zbytečné bolesti. Ne každý pláč musí nutně znamenat hlad. Lahvičku zbytečně neprotřepávejte, jen tak jak je potřeba, ať nepění.

Průjem u kojenců – kdy se vydat k lékaři?

Alergie a reflux

Bolesti bříška u novorozenců a kojenců může někdy způsobovat i alergie na bílkovinu kravského mléka nebo gastroezofageální reflux (dítě i několik hodin po pití ublinkává). Potíže se projevují zejména v prvním měsících života a ve většině případů po čase vymizí. Při alergii na mléko je nutné podávat dítěti speciálně upravené umělé mléko. Kojící matka musí ze své stravy vyřadit všechny potraviny, které obsahují mléko.

Jak miminku ulevit?

Jestliže vaše miminko na bolesti bříška trpí, můžete vyzkoušet různé možnosti, jak mu ulevit.

Cvičte nožkama a dávejte teplý obklad na bříško

Cvičit můžete tak, že přitlačíte kolínka na bříško, aby došlo k uvolnění větrů. Nahřátá plenka či polštářek třeba s třešňovými peckami na bříšku může také ulevit.

Masáž bříška

Přínosná může být i masáž bříška v oblasti pupku ve směru hodinových ručiček. Na masáž můžete použít i přípravky určené na bolest bříška (Pupík). Zakoupíte v lékárně.

Bylinky

Zkuste bylinky a bylinkové čaje. Kojené děti by neměli pít nic jiného než mléko, proto vypijte odvar z fenyklu, kmínu či anýzu sama. Skrze mateřské mléko se jejich účinky projeví i u dítěte. U nekojených dětí je možné podávat takový odvar po lžičkách.

Polohování miminka

Pravidelně pokládejte miminko na bříško hned od příchodu z porodnice nebo můžete vyzkoušet i tzv. nosící polohu na tygříka, kdy máte dítě bříškem na předloktí.

Hlídejte si svou stravu při kojení

Jako kojící matka budete muset být opatrná na to, co jíte, ale hned vše ze své stravy nevyřazujte. Pamatujte si nebo zapisujte, co jste snědla a jestliže vaše dítě bude bolet bříško, je jasné, že daná potravina by mu mohla vadit. Jak již bylo uvedené výše, nejčastěji způsobují problémy luštěniny, zelí, kapusta, hrách, paprika, švestky, jablka, rajčatová polévka nebo omáčka a čokoláda.

Nechte miminko odříhnout

Po každém jídle nechte dítě pořádně odříhnout. Přečtěte si o nejlepších polohách na odříhnutí.

Rektální rourka

Ve chvílích zoufalství můžete zkusit i rektální rourku, což je gumová hadička dostupná v lékárně. Zavádí se do konečníku miminka, ale spoustu odborníků jí spíše zavrhuje. Měla byste ji použít jen v případě, že jste už opravdu zoufalá a nic jiného nezabírá.

Doplňky z lékárny

V lékárně si můžete zakoupit různé prostředky, které by měly od nadýmání a bolestí pomoci. Dostupný je např. Espumisan, Baby Calm apod. Podávat můžete i potravinové doplňky s Lactobacilus acidophilus, které pomáhají při těchto potížích, ale zároveň i zvyšují obranyschopnost dítěte.

Nošení v šátku

Velmi prospěšné a pro dítě uklidňující je i nošení v šátku.

Většinu maminek bohužel bolení bříška u jejího novorozence potká. Nevěště ale hlavu. Jednoho krásného dne to přijde, vaše dítě se na vás bude smát jako sluníčko po celý den a žádné bolesti bříška ho už trápit nebudou.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Bolest bříška u novorozence. Jak ji zahnat pryč?