Jak vybrat dětskou chůvičku? A v čem může chůvička dětem škodit?
Redakce
5. 11. 2018
Narodilo se vám miminko a máte o něj pochopitelně neustále strach. Nechcete jej nechat ani na vteřinku bez dohledu. Ale někdy je prostě potřeba se vzdálit – např. když děťátko spinká a vy musíte jít zrovna se psem nebo vyřídit kurýra před domem, když vám něco veze. Nebo jste na chalupě, miminko spinká v postýlce a vy byste si ještě ráda venku sedla k ohni. Zkrátka situací, kdy se vám bude hodit spolehlivá dětská chůvička, nastává v životě mnoho. Jak vybrat dětskou chůvičku? Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát velký pozor.
Jak vybrat dětskou chůvičku?
Dětská chůvička je nedílnou součástí vybavení domácnosti s malými dětmi. Poskytuje rodičům možnost mít své dítě neustále pod kontrolou, i když se nacházejí v jiné místnosti. Nabídka dětských chůviček je v dnešní době velice široká. Výrobci nabízejí přístroje vybavené různými funkcemi a vy netušíte, které se vám budou hodit a které jsou zbytečné. Poradíme vám, podle čeho se můžete při výběru chůvičky řídit. A také na co si dát pozor!
Víte-li už, co od své chůvičky očekáváte a chcete pomoct pouze s výběrem konkrétní značky, můžete se inspirovat srovnávacím testem dětských chůviček.
Dětská chůvička
Dětská chůvička se skládá ze dvou hlavních částí – vysílače a přijímače. Vysílač neboli dětská jednotka se umisťuje v blízkosti dítěte, zaznamenává zvuk či obraz a přenáší ho do přijímače, tedy do tzv. rodičovské jednotky. Tam je zvuk či obraz reprodukován. Dětská jednotka vypadá jako vysílačka, kamera nebo stanice. Bývá vybavena různými funkcemi, které je mnohdy možné dálkově ovládat z rodičovské jednotky. Rodičovská jednotka může vypadat buď jako vysílačka, anebo jako malý tablet s displejem. Některé dětské chůvičky bývají kombinované s monitorem dechu. Monitor dechu je podložka se senzory, které se umístí pod matraci miminka a sledují jeho dech. Pokud by dítě přestalo dýchat, spustí se alarm.
Na co si dát pozor?
Každý rodič chce pro své děťátko pochopitelně to nejlepší, ale na rozdíl od monitoru dechu, který nepředstavuje téměř žádnou elektrosmogovou zátěž, pamatujte vždy na to, že dětská chůvička je velice silná vysílačka. Miminko ji má umístěnou v blízkosti hlavy a je během jejího provozu exponováno stejné radiaci (neionizoavné) jako kdyby telefonovalo mobilním telefonem! Koneckonců vlnová délka (frekvence) chůviček je podobná jako signál mobilních operátorů či internet z wifi routeru. Ačkoli je tedy chůvička v některých situacích velice dobrým pomocníkem, není rozhodně vhodné, abyste ji měli zapnutou neustále!
Silná vysílačka
Opravdu je potřeba mít zapnutou dětskou chůvičku, když jste ve vedlejším pokoji? Miminko přeci uslyšíte, když se probudí. Nebo si jej můžete chodit poslechnout za dveře, jak to dělaly maminky dlouhá leta, než se chůvičky rozmohly. Pokud má miminko zapnutý monitor dechu, nemusíte mít strach, že by se mu něco stalo. Pokud na používání dětské chůvičky, ačkoli jste ve vedlejším pokoji, trváte, umístěte ji alespoň co nejdál od hlavy dítěte a mimo spánek ji důsledně vypínejte. Používání dětských chůviček je relativně novinka a zatím není jasné, jaký zdravotní vliv to na děti může mít, nicméně pokud dokáže mikrovlnná trouba, která má podobnou frekvenci jako vysílačky (samozřejmě jiný výkon) zahřívat jídlo, zcela bez vlivu to nejspíš nebude. Někteří výrobci chůviček si to uvědomují a jejich výrobky se dokáží samy vypnout vysílačku, pokud se nic neděje a miminko v klidu spinká.
Jak správně umístit dětskou postýlku. Tipy pro zařizování dětského pokoje pro miminko
Audio nebo video?
Jak vybrat dětskou chůvičku? Prvním rozhodnutím, které budete muset udělat je, zda chcete své děťátko slyšet nebo i vidět. Klasické audio přístroje prošly za poslední dobu velkým vývojem. Video chůvičky kromě zvuků přenášejí také obraz. Ten se zobrazuje na displeji rodičovské jednotky nebo v aplikaci chytrého telefonu či tabletu. Audio chůvičky mají nižší pořizovací náklady, kvalitnější signál a také jednodušší obsluhu. Vysílač stačí umístit poblíž miminka. Nemusíte nastavovat záběr kamery, jako je tomu u video chůviček. Videochůvičky jsou oproti tomu dražší a jejich signál je náchylnější k rušení. Hlavní předností je však možnost sledovat chování dítěte a jeho okolí.
Jak vybrat dětskou chůvičku – analogový nebo digitální přenos signálu?
Od přenášeného obsahu se vyvíjí také technologie, kterou daný přístroj využívá. Každá z variant má své přednosti, ale také slabiny. Analogový (FM) signál využívá dvou kanálů. Chůvičky využívající tuto technologii mají velký dosah. To ocení zejména domácnosti s velkým bytem, domem či zahradou. Slabinou je silné rušení přenášeného signálu. Tuto technologii vytlačují digitální chůvičky. Digitální přístroje jsou proti analogovému signálu méně náchylné na rušení. Mají však kratší dosah. Technologie DECT pracuje na jiné frekvenci než běžné chůvičky, navíc také šifruje signál. Nemůže se tedy stát, že by zvuk vašeho plačícího dítěte mohl zachytit někdo v okolí jiným přístrojem, například bezdrátovým telefonem.
Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd
Smart chůvičky
Specifickou kategorií jsou tzv. smart chůvičky. Ty jsou tvořeny vysílačem a aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu. Video a zvuk se přenáší prostřednictvím internetu do zmíněné aplikace. Výhodou je možnost sledovat dítě prakticky odkudkoli. Nevýhodou je nutnost neustálého připojení k internetu, které nemusí být spolehlivé.
Dosah dětské chůvičky
Jak vybrat dětskou chůvičku? Důležitý je i dosah. Dosah digitálních chůviček se proti těm analogovým zkrátil. Největším nepřítelem přenášeného signálu jsou překážky. Ať už jsou to stěny, dveře nebo strop, zejména pokud je ve zdi nějaký kov (např. železobeton), je dosah signálu v interiéru značně zeslaben. Při výběru je proto nutné si uvědomit, jak daleko se od dítěte budete vzdalovat. V menším bytě byste neměli narazit na problém. Pokud však máte velký byt či dům, bude pro vás výhodnější pořídit si pouze audio chůvičku, přenášenou analogově. Standardně uvádějí výrobci dosah 300m venku a 50m v interiéru.
Počet kanálů
Nejen dosah určuje kvalitu signálu. Důležitý je také počet kanálů, mezi kterými si může přístroj v nevyhovujících podmínkách sám přelaďovat. V případě že bydlíte v husté městské zástavbě či bytovém domě, může být signál rušený mnohými přístroji ve vašem okolí. Čím vyšší počet kanálů má chůvička k dispozici, tím spíš si najde nějaký optimální, na kterém bude signál nerušený a silný.
Zdroj napájení dětské chůvičky
Dětské chůvičky se liší také podle typu napájení. Některé výrobky pohánějí vyměnitelné tužkové baterie nebo nabíjecí vnitřní baterie a některé mohou být v provozu pouze pokud jsou připojeny síťovým kabelem. U novějších modelů se můžete setkat také s nabíjením pomocí USB. To vám umožní nabíjení prostřednictvím počítače nebo běžné powerbanky. Pokud trávíte často čas na zahradě, pod stanem nebo zkrátka tam, kde není jistota, že budete mít k dispozici zásuvku, doporučujeme vám vybírat takovou chůvičku, která umožňuje bateriový provoz obou jednotek.
Obousměrný provoz
Tato funkce vám umožní nejen své děťátko poslouchat, ale také na něj mluvit. Pokud uslyší váš hlas, můžete ho uchlácholit a uspat. Tuto funkci mohou využívat také rodiče při vzájemné komunikaci.
Noční lampička
Některé dětské chůvičky jsou vybaveny přídavným nočním světýlkem. Pokud se vaše dítko bojí tmy, jistě vám pomůže noční lampička, kterou lze ovládat na dálku. Využít ji mohou také rodiče při nočním krmení, pokud nechtějí rozsvěcet velké oslňující světlo v místnosti. Ale pozor, jak již bylo řečeno, chůvičku se snažte používat co možná nejméně, pouze pokud je to nezbytně nutné. Je lepší pořídit si pro účely nočního přisvícení samostatné světýlko, např. na baterie.
V jaké poloze má spát novorozenec. Co je bezpečné a co není?
Uspávací mód
Některé chůvičky mají přednastaveno několik ukolébavek, které můžete na dálku pustit svému dítěti a uspat ho tak. Jiné umožňují přehrávání vlastních mp3 souborů. Můžete tak dítěti pouštět například oblíbenou pohádku, nebo záznam bušení maminčina srdce. Novější modely disponují promítačem hvězdné oblohy. Ta děti uklidní a zároveň jim podává zajímavé podněty a rozvíjí je. Opět stojí za zvážení, zda tyto funkce nepořídit zvlášť, nezávilse na vysílaččce. Noční obluhu nebo kolotoč do postýlky s ukolébavkami seženete dnes snadno.
Noční vidění a otočná kamera
Nočním viděním disponují video chůvičky. Díky němu můžete své dítě sledovat i pokud je v místnosti kde spí tma. Jedná se o infračervenou diodu, která dítě neoslní, ale vám umožní jej sledovat. Některé video a smart chůvičky umožňují na dálku ovládat otočnou kameru. Ta umožňuje sledovat například hrající si děti nebo větší prostor.
Úspora energie
I při dlouhodobém používání přístroje lze ušetřit energii. K tomu pomohou dva systémy. Systém VOX snižuje spotřebu energie tím, že vypne displej a zvuk a reaguje pouze v případě, že zaznamená zvuk nebo pohyb. Smart EKO systém snižuje energii potřebnou k přenosu signálu zejména při malé vzdálenosti. Tyto systémy navíc snižují také elektrosmogovou zátěž, tzn. že pokud se nic neděje, vysílačka se vypne a přístroj je jen v pozoru a vyčkává. To lze jen doporučit, protože pokud miminko krásně spinká, není potřeba zbytečně vysílat.
12 kroků, díky kterým prodloužíte noční spánek svého miminka
Cena dětských chůviček
Cena dětských chůviček se pohybuje od 700 Kč do téměř 10 000 Kč. Cena závisí na použité technologii a funkcích. Do tisícovky pořídíte klasickou, analogovou chůvičku vybavenou pouze základními funkcemi. Jestliže chcete kvalitnější audio nebo video chůvičku s digitálním přenosem zvuku, s větším dosahem a obousměrným přenosem zvuku, je možné ji pořídit za cenu do 4000 Kč. Smart chůvičky se pohybují okolo 5000 Kč a výš. Je možné je ovšem pořídit např. z druhé ruky. V takovém případě je ovšem dobré koupit chůvičku i s účtem, abyste věděli, jak je skutečně stará. Někdy ji seženete ještě v záruce. U těch nejlepších chůviček je pak samozřejmostí, že své dítě můžete sledovat nejen na displeji rodičovské jednotky, ale zároveň také prostřednictvím aplikace ve svém chytrém telefonu či tabletu.