Některá rozhodnutí ohledně uspořádání dětského pokoje mohou být snadná, jako například kam dát skříň na oblečení. Jiná však mohou být těžší. Jak místnost zařídit, aby bylo všechno prakticky rozmístěné, bezpečné a zároveň to vypadalo co nejlépe? A nejdůležitější otázka je, jak správně umístit dětskou postýlku.
Kde umístit dětskou postýlku
Nejlepší místo, kam v pokojíčku umístit postýlku, je v blízkosti dveří. Tato pozice vám v případě nouze umožní dostat se k miminku co nejdříve. Až bude dítě starší, tak nebude v noci tápat po setmělém pokoji a narážet do nábytku. Pokud řešíte, jak správně umístit postýlku, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Nikdy nedávejte dětskou postýlku blízko okna. Děti a batolata se mohou zamotat do záclon nebo závěsů a v nejhorším případě i vypadnout z okna. Až se dítě začne postavovat, nepraktické jsou i květináče na parapetech, které si dítě snadno vysype do postýlky.
Myslete i na teplotu v místě postýlky. Při umístění postýlky u okna nebo topení může docházet v místě k extrémním teplotém vzhledem ke zbytku místnosti, což může způsobit nastydnutí nebo přehřátí dítěte.
V okolí postýlky nenechávejte nic ležet. Umístěte postýlku tak, aby byla co možná nejdál od elektrických kabelů. Nad postýlkou by neměly být žádné police, skříňky a další těžké věci, které by mohly na dítě spadnout nebo by je mohlo strhnout.
Zejména pokud je miminko malé, je vhodné postýlku umístit tak, abyste k ní mohli přistupovat z různých stran. Střídání přístupů k miminku totiž podporuje jeho rovnoměrnější oboustranný vývoj a předcházení jednostranné preference, která se později může projevit např. skoliózou.
Ložnice s dětskou postýlkou
Při zařizování dětského pokoje je potřeba dbát na praktické a bezpečné uspořádání nábytku. Přebalovací pult je vhodné umístit hned vedle postýlky. Potřeby na přebalování, hygienu a náhradní oblečení nedávejte pod pult. Místo toho je dejte tam, kam se nebudete muset ohýbat. Velmi praktické je mít křeslo, ve kterém kojíte nebo uspáváte miminko, v těsné blízkosti postýlky. Snadno tak spící dítě uložíte, aniž byste s ním museli chodit přes celý byt.
12 kroků, díky kterým prodloužíte noční spánek svého miminka
Názory na miminko v ložnici rodičů se liší. Odborníci se ale většinou shodují, že do šesti měsíců je v pořádku, když mají rodiče koutek pro miminko v ložnici. Od půl roku by ale dítě mělo spát samo ve svém pokoji. Podle průzkumů se ukazuje, že děti, které od šesti měsíců spí ve svém pokoji, mají výrazně delší a kvalitnější spánek.
Přípravy před narozením
V případě, že chcete dětský pokojíček vymalovat nebo vytapetovat, dokončete všechny práce nejméně osm týdnů před termínem porodu a místnost pravidelně větrejte. Z barvy nebo tapetového lepidla se mohou uvolňovat škodlivé výpary a včasné vymalování nebo vytapetování eliminuje jakákoli rizika. Jedna z metod, jak správně umístit dětskou postýlku, je zaměřit se na světlo, které vstupuje do pokoje. Nedávejte postýlku do míst, kam svítí slunce nebo kam v noci dopadá světlo pouliční lampy.
Při instalaci postýlky dejte pozor na to, aby postranní desky od sebe nebyly vzdáleny víc než jeden centimetr a všechny šrouby byly pevně dotažené. Ujistěte se, že mezi matrací a postranicemi nejsou mezery a zkontrolujte, jestli v postýlce nezůstaly žádné malé součástky z instalace. Do postýlky nedávejte ani žádné polštáře nebo plyšové hračky, kterými by se dítě mohlo zadusit. Dětská postýlka v ložnici by měla být také umístěna tak, aby se dala vyměnit za postel, až do ní dítě doroste.