Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně umístit dětskou postýlku. Tipy pro zařizování dětského pokoje pro miminko

Některá rozhodnutí ohledně uspořádání dětského pokoje mohou být snadná, jako například kam dát skříň na oblečení. Jiná však mohou být těžší. Jak místnost zařídit, aby bylo všechno prakticky rozmístěné, bezpečné a zároveň to vypadalo co nejlépe? A nejdůležitější otázka je, jak správně umístit dětskou postýlku.

Kde umístit dětskou postýlku

Nejlepší místo, kam v pokojíčku umístit postýlku, je v blízkosti dveří. Tato pozice vám v případě nouze umožní dostat se k miminku co nejdříve. Až bude dítě starší, tak nebude v noci tápat po setmělém pokoji a narážet do nábytku. Pokud řešíte, jak správně umístit postýlku, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Nikdy nedávejte dětskou postýlku blízko okna. Děti a batolata se mohou zamotat do záclon nebo závěsů a v nejhorším případě i vypadnout z okna. Až se dítě začne postavovat, nepraktické jsou i květináče na parapetech, které si dítě snadno vysype do postýlky.

Myslete i na teplotu v místě postýlky. Při umístění postýlky u okna nebo topení může docházet v místě k extrémním teplotém vzhledem ke zbytku místnosti, což může způsobit nastydnutí nebo přehřátí dítěte.

V okolí postýlky nenechávejte nic ležet. Umístěte postýlku tak, aby byla co možná nejdál od elektrických kabelů. Nad postýlkou by neměly být žádné police, skříňky a další těžké věci, které by mohly na dítě spadnout nebo by je mohlo strhnout.

Zejména pokud je miminko malé, je vhodné postýlku umístit tak, abyste k ní mohli přistupovat z různých stran. Střídání přístupů k miminku totiž podporuje jeho rovnoměrnější oboustranný vývoj a předcházení jednostranné preference, která se později může projevit např. skoliózou.

Ložnice s dětskou postýlkou

Při zařizování dětského pokoje je potřeba dbát na praktické a bezpečné uspořádání nábytku. Přebalovací pult je vhodné umístit hned vedle postýlky. Potřeby na přebalování, hygienu a náhradní oblečení nedávejte pod pult. Místo toho je dejte tam, kam se nebudete muset ohýbat. Velmi praktické je mít křeslo, ve kterém kojíte nebo uspáváte miminko, v těsné blízkosti postýlky. Snadno tak spící dítě uložíte, aniž byste s ním museli chodit přes celý byt.

12 kroků, díky kterým prodloužíte noční spánek svého miminka

Názory na miminko v ložnici rodičů se liší. Odborníci se ale většinou shodují, že do šesti měsíců je v pořádku, když mají rodiče koutek pro miminko v ložnici. Od půl roku by ale dítě mělo spát samo ve svém pokoji. Podle průzkumů se ukazuje, že děti, které od šesti měsíců spí ve svém pokoji, mají výrazně delší a kvalitnější spánek.

Přípravy před narozením

V případě, že chcete dětský pokojíček vymalovat nebo vytapetovat, dokončete všechny práce nejméně osm týdnů před termínem porodu a místnost pravidelně větrejte. Z barvy nebo tapetového lepidla se mohou uvolňovat škodlivé výpary a včasné vymalování nebo vytapetování eliminuje jakákoli rizika. Jedna z metod, jak správně umístit dětskou postýlku, je zaměřit se na světlo, které vstupuje do pokoje. Nedávejte postýlku do míst, kam svítí slunce nebo kam v noci dopadá světlo pouliční lampy.

Monitor dechu. Jaký vybrat a jak ho správně instalovat?

Při instalaci postýlky dejte pozor na to, aby postranní desky od sebe nebyly vzdáleny víc než jeden centimetr a všechny šrouby byly pevně dotažené. Ujistěte se, že mezi matrací a postranicemi nejsou mezery a zkontrolujte, jestli v postýlce nezůstaly žádné malé součástky z instalace. Do postýlky nedávejte ani žádné polštáře nebo plyšové hračky, kterými by se dítě mohlo zadusit. Dětská postýlka v ložnici by měla být také umístěna tak, aby se dala vyměnit za postel, až do ní dítě doroste.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak správně umístit dětskou postýlku. Tipy pro zařizování dětského pokoje pro miminko