Jak správně oblékat novorozence? Rady pro nastávající maminky
Alexandra Fiedlerová
13. 3. 2018
Už v těhotenství jsou ženy častovány spoustou, mnohdy protichůdných, rad, jak oblékat novorozence. Potom váhají, jak to dělat správně. Nebojte se, až taková věda to není.
Na oblékání miminka byste se měla připravit ještě před jeho příchodem. Některé maminky postihne nakupovací mánie hned po potvrzení těhotenství, jiné raději vyčkávají a u dalších to třeba kvůli zdravotním komplikacím není čas řešit až téměř do porodu.
Pořizování oblečení
Možná budete mít štěstí a nějaké oblečení zdědíte po příbuzných nebo dětech kamarádek. Miminka oblečení prakticky nezničí, takže proč toho nevyužít a neušetřit. Hlavně nastávající babičky se v nakupování pro vnoučátka rády angažují, raději jim ale předem řekněte, co byste ocenila nejvíce.
I vy sama si nakupování můžete samozřejmě užít. Důležité je to ale nepřehnat. Miminko v prvních měsících rychle roste, nekupujte tedy příliš mnoho oblečení jedné velkosti.
A propos, v jaké velikosti oblečení nakoupit? To je oříšek. V tomto ohledu je lepší si počkat na váhový odhad miminka v druhé polovině těhotenství, ale ani ten nemusí být přesný.
Jakou velikost?
Velikosti oblečení se odvíjí od délky miminka. Běžně se začíná s číslem 56 (pro 1-2 měsíce věku novorozence), pokud se vám ale miminko narodí předčasně, nebo je zkrátka drobnější, mohou se vám hodit i velikosti menší, ty ale bývá obtížnější sehnat. Pro věk 2-3 měsíce je určena velikost 62, pro 4-6 měsíců pak číslo 68.
Berte to ale přibližně. Menší a útlejší děti využijí jednu velikost déle, ty větší z ní naopak mohou velice rychle vyrůst nebo ji úplně přeskočit. Ve velikosti 56 proto každopádně nenakupujte mnoho kousků, spíše postupně dokupujte podle potřeby.
Vše vyperte!
Oblečení vždy předem vyperte a vyžehlete. Používejte prací prostředek určený na praní dětského prádla (díky tomu, že je šetrný, bohužel občas ušetří i skvrny), přidejte máchání navíc a nepoužívejte aviváž. Asi od půl roku můžete dětské oblečení začít prát společně s ostatním. Postupně také upusťte od žehlení každého kousku.
Jak úspěšně prodat oblečení po dětech a jiné věci? Jde to rychle a efektivně!
Základní výbavička
O tom, co minimálně pro miminko pořídit, se dočtete třeba na seznamu z porodnice nebo v časopise pro nastávající maminky. Většinou jsou si podobné a uvádějí:
- 6-8 bodíček nebo košilek
- 6-8 dupaček/polodupaček
- 2 overálky
- 6-8 párů ponožek
- 2 svetříky
- 2 čepičky
Myslím, že tyto seznamy dost podceňují schopnost novorozence oblečení zašpinit. Mohou nastat dny, kdy své miminko převléknete pouze jednou, ovšem mnohem častěji to může být třeba i pětkrát za den. Zvlášť, pokud bude vaše děťátko ublinkávat. Také se ne vždy zadaří, aby obsah plíny zůstal tam, kde má. Pak spotřeba roste, a pokud nechcete denně prát, pořiďte si minimálně bodíček a dupaček větší zásobu.
Na co si dát při pořizování pozor
Při nákupu bodíček dbejte na dostatečně velký otvor na hlavu. Ideální je takzvaný lodičkový výstřih, tedy široký, často až k ramenům, kdy se části mírně překrývají. Někdy je výstřih řešen na patentku. Pro maminky, které ještě nemají cvik s převlékáním body přes hlavu, je ideální zavinovací body, které si celá rozložíte a nachystáte pod miminko a pomocí patentek je na něj upevníte.
Pokud nakupujete polodupačky, vybírejte takové, které nemají v pase gumu, ale pouze široký úpletový pás, aby miminko netlačily na bříšku.
U overálku se vyhněte verzi, která se natahuje přes hlavu, když budete dítě přebalovat v noci, plně ho tím i sebe vzbudíte. Pozor na ty z fleecu, na spaní v nich může být kojencům přílišné teplo.
Koupit dobré ponožky, které drží, ale miminku nestahují nožku, není vůbec snadné. Řešením může být držák na ponožky (sock ons).
Postup při oblékání
Největší strach mají novopečené maminky z oblékání bodíčka přes hlavu, boj může nastat i s dlouhými rukávky. Jak tedy na to? Otvor pro hlavičku na tričku co nejvíce roztáhněte a přetáhněte miminku přes hlavu. Mluvte přitom na něj klidným hlasem, případně mu zazpívejte.
Rukáv si připravíte tak, že ho srolujete, otvorem provléknete ruku, uchopíte miminko za ručku a rukáv navlečete.
Hlavní zásady oblékání kojenců
Základní pravidlo zní: obléct miminku o vrstvu více, než máte vy. Tou vrstvou ale může být i přikrývka v kočárku. Ovšem každé miminko je jiné. Některé je zimomřivější, jiné se naopak hned zpotí.
Jak tedy poznáte, že má oblečení tak akorát?
Sáhněte mu na zátylek (místo mezi temenem hlavy a rameny). Pokud ho má horký a upocený, je potřeba množství oblečení snížit. Vodítkem může být také zpocené oblečení, které je potřeba hned sundat, aby nezačalo dítě studit. Naopak, bude-li ho mít suchý a studený, přioblékněte jej.
Jak oblékat miminko v létě?
Smí mít novorozenec v létě jen jednu vrstvu oblečení, nenastydne? A co čepička?
U opravdu malých dětí do jednoho měsíce, které ještě nemají vyvinutou termoregulaci, je důležité zakrýt celý povrch těla, ale klidně jen jednou vrstvou. Ve větru pak přidat i čepičku, protože hlavou ztrácí nejvíce tepla.
Na léto se hodí světlé barvy, ideálně bílá, z materiálů je vhodná bavlna, zejména u dětí, které trápí kožní problémy. Vyzkoušet můžete i funkční materiály. Pozor na horko v kočárku, aby se miminko nepřehřálo, často ho vydávejte.
Pokud nosíte miminko v šátku, oblékněte jej méně než do kočárku, protože při nošení si vzájemně předáváte tělesné teplo.
Perlan nahradí vlhčené ubrousky i utěrky. Jak ho prakticky využít?
Jak oblékat novorozence v zimě?
V zimě dítě oblečte do více tenkých vrstev, jako cibuli. Bude se vám tak snáze regulovat jejich počet, když budete přecházet z tepla do zimy a naopak.
Oblékněte mu bodíčko, (polo)dupačky, mikinu a kombinézku. Pokud ho dáváte do fusaku (zimní spacák pro miminko) do kočárku, vystačíte třeba s fleecovou kombinézou. Jinak budete potřebovat teplou zimní, ideálně s integrovanými šlapkami a rukávy, které jdou přetáhnout přes ruce, abyste nemusela miminku dávat rukavice. Výhodou je odepínací kapuce.
Důležitá je teplá zimní čepička a nákrčník. Pozor ale, dítěti šálu nedávejte přes pusu, z par, které se mu vysráží na šátku, by mohlo mít omrzliny.
Jak na jaře a na podzim?
Jaro a podzim jsou trochu nevyzpytatelné, může být ještě krásně a teplo, může být zima, hodně pršet i sněžit. Určitě použijte teplou přikrývku do kočárku, ochranu poskytne i pláštěnka na něj.
Čepička je také nutností, mohou se hodit i lehčí rukavičky.
Cesta z porodnice
Hodně bude záležet na tom, v jakém ročním období si miminko budete z porodnice odvážet. Občas může nastat nepříjemnost, že vámi nachystané oblečení bude příliš malé nebo naopak velké. I to se může stát. Základem je ovšem čepička, bez které vás z porodnice nepustí ani v nejparnějším létě.
Dítě většina novopečených rodičů odváží domů v autě, venku stráví sotva pár minut, není potřeba to tedy s vrstvami přehánět. Výjimkou jsou samozřejmě třeskuté mrazy.
Jak obléct na spaní?
Na spaní je ideální mít v místnosti asi 20 °C pro novorozence, postupně ubrat na 18. Miminko oblečte do celopropínacího overálku, který je na spaní ideální. Ty nejmenší dejte do zavinovačky, která u nich omezí rozhazování ručičkami (Moorův reflex). Existují jich různé varianty od těch, které používaly už naše maminky, přes rychlozavinovačky až po těsné zavinovačky typu Swaddle me. Uvidíte, která se vám osvědčí, ale pokud bude mít vaše miminko problém s kyčlemi, moc na těsno jej stejně nezabalíte.
U miminek od 4 měsíců jsou pak výborným pomocníkem spací pytle, které udržují miminko v teple, protože se nemohou odkopat.
Ze začátku může oblékání opravdu vypadat jako věda, ale uvidíte, že se brzy naučíte nejen miminko bleskurychle převléknout, ale i odhadnout, kolik vrstev je pro něj tak akorát. Budete mít své oblíbené kousky. Ty méně populární naopak mohou zůstat ležet nepoužité ve skříni. Určitě je prodejte v bazárku, jiná maminka je může ocenit.