Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Perlan nahradí vlhčené ubrousky i utěrky. Jak ho prakticky využít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 5. 2020

Perlan je takový malý zázrak, který ocení zejména maminky malých miminech. V současné situaci našel ještě další využití, jako filtr do roušky. Co to je, kde ho koupíte a jak jej můžete využít? Jde o netkanou textilii, se kterým v 70. letech minulého století přišel podnik Perlan. Chtěli nahradit látková prostěradla v nemocnicích a zdravotnických zařízeních materiálem, který bude levný a odolný. A přesně takový perlan opravdu je.

Použití ve zdravotnictví

Ve zdravotnictví se ve velké míře používá dodneška a určitě se s ním i nejedna maminka setkala v porodnici, kde se dává na přebalovací pult jako podložka, místo žínky při mytí a na vysušení nebo pod hlavičku do postýlky. Slouží jako podložka na lůžko pod pacienty, hodí se na ručníky, bryndáky, utěrky a žínky.

Kde perlan koupíte?

Ten velmi savý materiál pohlcuje tekutiny dokonce až do desetinásobku vlastní hmotnosti, je velmi pevný a odolný. Prodává se perlan jako přířez nebo v roli. Častý je rozměr 0,42×0,48 cm nebo 21×24 cm.

Perlan koupíte v lékárně nebo zdravotnických potřebách, ale mají ho v nabídce také obchody s potřebami pro maminky a jejich děti.

Domácí využití

Využít jej můžete také jako podložku na přebalovací pult nebo jako alternativu vlhčených ubrousků. Buď stačí jen namočit do čisté vody a umýt miminku zadeček nebo si do plastové dózy dejte trochu vody, pár kapek dětského olejíčku, nastříhané čtverce perlanu a máte hotovo. Velkou výhodou je možnost opětovného použití. Méně znečištěné kousky můžete vyprat a použít znovu.

Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?

Šetrný k pokožce

Protože je velmi šetrný k pokožce, můžete jej využít jako separační vrstvu do látkových plenek, jako bryndáček a ochranu oděvu celkově. Protože se jedná o čistou viskózu, je perlan rozložitelný a zcela ekologický. Klidně jej hoďte na kompost a za pár týdnů po něm nezůstane nic. Nedá se úplně doporučit jeho splachování do záchodu, protože se sice látka rozloží, ale přeci jen je dost pevná a trvá to nějakou dobu.

Při praní malých kousků v pračce doporučujeme používat síťku na praní jemného prádla, aby se vám nedostaly tam, kam nechcete a neucpaly třeba přívod vody.

Perlan v domácnosti

V domácnosti má mnohem větší uplatnění. Tohoto praktického pomocníka využijete jako houbu na nádobí, utěrku, prachovku nebo na mytí oken, protože po něm nezůstávají šmouhy. Snadno se ždímá, nepáchne a nestojí moc peněz.

Co dělat s opruzeninou, aby zadeček už nebolel?

Rouška a perlan

Ještě jedno využití perlan má a nyní více než aktuální. Hodí se jako filtr do bavlněné roušky. Tu si vyrobíte podle návodu, kterých najdete na internetu dostatek, neprošijete celý horní okraj, ale necháte si dostatečně velký otvor, kam vložíte filtr. Otvor může být i na jedné z kratších bočních stran. Zvýší se tak účinnost roušky. A co vše tedy můžete použít?

  • papírový kapesník: stačí složit do roušky a použití vyhodit,
  • látkový kapesník: opět vložíte a po použití vyvaříte stejně jako roušku,
  • filtry do vysavače: potřebujete kvalitní sáček s HEPA filtrem,
  • filtr do klimatizace v autě: kabinový filtr s aktivním uhlím, který se používá do klimatizací zachytává mikroskopická zrníčka, pyly a další nečistoty,
  • perlan: již zmíněný materiál, který můžete vyprat, ale není vhodné jej používat příliš dlouho a opakovaně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Perlan nahradí vlhčené ubrousky i utěrky. Jak ho prakticky využít?