Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se připravit na druhé dítě a co všechno hraje roli?

Vytouženého potomka už máte. Ale pomalu roste a vy jste si vždycky přála velkou rodinu. Obvykle nezůstává pouze při jednom dítěti, navíc byste si s manželem nepřáli mít rozmazleného jedináčka. Kdy je ten správný čas pořídit si druhé dítě, na co se připravit a s čím počítat? A jaký je vlastně ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

Když se narodí druhé dítě, změní se život hlavně prvnímu dítěti

Říkáte si, vzít to všechno jedním vrzem, dokud jste na mateřské? Dokud vás baví měnit plínky, máte výbavičku pro miminko? Aby byl ideální věkový rozdíl mezi sourozenci a mohli si spolu ještě hrát, vyrůstat spolu a lépe si rozumět? Důvody k tomu, proč si pořídit poměrně brzy druhé dítě by tu tedy byly…A život se nezmění až tak vám, ale spíše prvnímu dítěti, pokud je to již alespoň batole a uvědomuje si, že do jeho života vstoupil vetřelec…

Pokud toužíte po druhém dítěti, je třeba zohlednit spoustu faktorů a připravit se na mnohé varianty, které mohou nastat. Dobře zvažte, jaký věkový rozdíl bude pro vaše děti nejlepší. Obvykle v rozhodování hraje velkou roli vlastní zkušenost a tradice v rodině.

Výhody tandemového kojení. Jak nakojit starší dítě i novorozence?

Druhé dítě po roce

„Moje máma nečekaně otěhotněla, když ještě částečně kojila moji sestru. Vyrůstaly jsme tedy skoro jako dvojčata a byl mezi námi pouze přibližně roční věkový rozdíl. Druhé dítě po jednom roce považuji sice tak trochu za sebevraždu, ale zvládnout se to dá, moje máma je toho důkazem. Proto jsem se rozhodla mít děti hned brzy po sobě, a sice maximálně s odstupem dvou až tří let,” vysvětluje třicetiletá Markéta, maminka roční Anežky.

Druhé dítě po roce se rodí většinou na základě nečekaného otěhotnění, ke kterému dochází tehdy, pokud je žena přesvědčena o tom, že kojí dostatečně dost na to, aby u ní neproběhla ovulace. I když je poněkud náročné zvládnout dvě děti takto brzy po sobě, není to nemožné, maminky mnohdy využívají i možnost kojení v tandemu.

U této možnosti je ale třeba dávat pozor, pokud žena poprvé rodí císařským řezem. Je třeba vyčkat, než se jizva dobře zahojí, proto se další těhotenství nedoporučuje dříve než po dvou letech!

Druhé dítě po 2 letech

Mít druhé dítě po dvou letech je optimální a spousta párů volí tuto možnost. Zároveň je i dodržena doba k zahojení jizvy po císařském řezu. I v tomto případě maminky mohou na chvíli přerušit kojení a posléze kojit obě děti v tandemu. Tento věkový rozdíl je v podstatě ideální pro děti, mají k sobě blízko a mohou spolu vyrůstat. U staršího dítěte se ale už může objevit období vzdoru a může začít na mladšího sourozence žárlit.

Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Druhé dítě po 3 letech

Také mít druhé dítě po třech letech je velmi časté a optimální. Maminky si mohou prodloužit mateřskou v zaměstnání, vybrat si rodičovský příspěvek a automaticky navázat další mateřskou. Mít dítě po třech letech je praktické, zároveň si již tělo dostatečně odpočinulo od zátěže z těhotenství a porodu, jizva po případném císařském řezu je také zhojená. Mezi dětmi pak je i optimální věkový rozdíl, kdy si spolu ještě mohou dobře rozumět.

Zpočátku ale počítejte s tím, že vyspělé tříleté batole může na mladšího sourozence žárlit a projevovat nevraživost, pokud mu nebudete věnovat dostatek pozornosti. Zároveň už je ale dítě natolik rozumné, že může celé těhotenství a narození bratříčka nebo sestřičky očekávat s dychtivostí a nadšením a může už také mamince s miminkem krásně pomáhat.

Další otěhotnění

Pokud jste na rodičovské dovolené, neberete žádnou antikoncepci, přestáváte kojit a dostavuje se již pravidelná menstruace a ovulace, druhé otěhotnění může proběhnout poměrně snadno a přirozeně. Jakmile si žena rozhodí cyklus hormonální antikoncepcí po porodu, řeší kojení nebo trpí poporodní depresí či velkým stresem z mateřství, její tělo není přirozeně připraveno na další otěhotnění jen tak snadno.

Otěhotnění když chcete druhé dítě může proběhnout v závislosti na mnoha okolnostech a faktorech daleko dříve a pohodověji než v případě prvního dítěte, anebo také naopak.

Sex po porodu, pokud máte malé dítě, nikdy není tak bezstarostný a takový, abyste si ho mohla s malým křiklounem či zvídavým batoletem užívat. Mnohdy na pořádný sex není ani dost času. Pokud však chcete druhé dítě, měli byste si s partnerem zařídit spoustu romantických a vášnivých chvilek pro sebe, a to tak, aby probíhaly beze stresu, jinak se otěhotnění nemusí hned podařit.

Zařiďte si hlídání a dobře si to rozmyslete, aby to bylo to, co opravdu chcete. Pokud se sex dobře načasuje a užijete si ho s intenzivním orgasmem, šance na otěhotnění se tím velice zvyšuje.

Rodičovský příspěvek v roce 2021. Kdy na něj máte nárok a kolik můžete získat?

V jakém věku rodit druhé dítě?

Maminky na diskuzních mateřských fórech také řeší otázku, kdy vlastně rodily druhé dítě. Teď nejde pouze o optimální věkový rozdíl mezi dětmi, ale také o věk ženy a odstup mezi jednotlivými porody. Přihodit se může ledacos, obvykle z lásky, i když leckteré otěhotnění, které už ani nečekáme nás může poněkud překvapit, a to třeba i po čtyřicítce! Mnohé ženy většinou většinou s druhým dítětem neváhají a berou to, jak se říká, jedním vrzem. Druhé dítě s větším rozestupem nebo třeba i druhé dítě v 36 letech a později (tedy po 35. roce, což je už považováno za standardně rizikovější) mají až s dalším partnerem.

Může se totiž stát, že se rozvedete a najdete si nového partnera po rozvodu, zamilujete se a váš milovaný bude chtít ještě vlastní dítě. Často se stává, že zamilovaná žena znovu objeví své mateřské pudy a touží po naplnění vztahu s novou láskou. Pak otěhotní třeba až ve věku nad 35 nebo 40 let a má druhé dítě s větším věkovým odstupem. Anebo se to prostě stane nečekaně a samo…. zařídí to příroda…

Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci

Jak zvládnout druhé dítě?

Druhé dítě se dá zvládnout bez problémů s optimálním věkovým rozestupem mezi oběma sourozenci. Je však důležité nezanedbávat první dítě a věnovat mu stále dostatek pozornosti. Vyřešte v rodině otázku jak připravit dítě na příchod sourozence a plně ho začleňte do celkového procesu, aby nemělo pocit, že je od začátku odstrčené. Své druhé těhotenství byste před prvním dítětem nikdy neměla tajit s tím, že tomu vaše dítě nemůže rozumět. Naopak je třeba co nejdříve dítě informovat, připravit a poučit, aby mělo radost, že je to všechno i jeho důležitý životní úkol a určitá výzva.

Jaký by měl být ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?

Jaký by měl být tedy být ideální rozestup věku mezi sourozenci? Podle Mgr. Jany Lepkové, která pracuje v pedagogicko-psychologické poradně, takový ideální rozestup není možné nějak přesně vymezit a každý z nich může představovat jednom ohledu výhody, v druhém ohledu nevýhody. „Například děti mají výbornou schopnost sociálního učení a mladší dítě se od staršího učí různým projevům. Rodiče by se měli řídit především svojí intuicí, zohlednit stabilizaci v rodině a situaci k příchodu dalšího dítěte (bydlení, zaměstnání apod.), na sourozence starší děti připravit a věnovat jim oběma dostatek vyváženého prostoru, aby mezi nimi nevznikala zbytečná žárlivost,“ upozorňuje Mgr. Lepková

Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?

Co pořídit pro druhé dítě?

Pro druhé dítě můžete z ryze praktických důvodů využít výbavičku prvního dítěte. Samozřejmě je vhodné o tom první dítě informovat a nebrat mu jeho věci, například dečku, kolotoč nad postýlku, se kterým si hraje i jako batole, nebo další součást toho, co byste potřebovala pro miminko. Jakmile ale druhé dítě povyroste a začne tomu rozumět, kupujte mu i jeho vlastní věci, aby nezískalo dojem, že nosí a využívá jen všechno poděděné.

Využít se dá i kočárek, autosedačka, krmící židlička, odsávačka, v podstatě všechno, co zůstalo kvalitní a funkční. Proto toho tolik pořizovat nemusíte, obzvláště pokud neřešíte genderové rozdíly a měli jste spíše barevně neutrální oblečení pro miminko, pokud tedy čekáte druhé dítko jiného pohlaví.

Mateřská při druhém dítěti. Víte, jak ji získat?

Proč nemít druhé dítě?

Otázku proč nemít nemít druhé dítě si musíte zodpovědět sami, protože je ryze individuální. Nejsme v Číně a i tam byl v podstatě diskriminační zákon o možnosti mít pouze jedno dítě zrušen. Standardní a optimální v průměrné rodině je mít děti dvě, už s ohledem na výchovu jedináčka, který se tak nenaučí přizpůsobivosti, zodpovědnosti, toleranci, ohleduplnosti, empatii, sociálnímu chování i přirozené rivalitě, jako když bude vyrůstat mezi sourozenci, se kterými se dělí jak o jídlo a oblečení, tak o pozornost a lásku rodičů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se připravit na druhé dítě a co všechno hraje roli?