Jak dlouho kojit? To je snad jedno z nejdiskutovanějších témat všech maminek. Nejen, že každá na to má svůj názor, ale každé miminko má jiné potřeby. Na otázku týkající se četnosti a délky kojení tedy neexistuje jednotná správná odpověď, podle které by se mohly všechny matky bez starostí řídit. Není pochyb o tom, že v prvních několika měsících je mateřské mléko pro děti zcela zásadní. Obsahuje všechny živiny, které novorozenec ke správnému růstu a vývoji potřebuje. Pokud tedy nemáte nějaký zdravotní problém, který by vám v tom bránil, nespoléhejte se na umělé náhražky mateřského mléka a pusťte se do kojení.
Kromě toho, že kojení významně posiluje imunitu, vytváří i silnou vazbu mezi matkou a miminkem. I když se jako zcela minimální doba kojení uvádí alespoň šestinedělí, většinou by to nemělo být méně než šest měsíců. A už od čtyř měsíců můžete do stravy miminka přidávat nejrůznější příkrmy, které jeho jídelníček trochu zpestří.
Dokdy kojit? Rozhodnutí je na vás
Obecně se dá říct, že přibližně v jednom roce už mateřské mléko pro dítě představuje jen doplněk stravy. Každopádně ale stále hraje důležitou roli pro správný vývoj imunitního systému dítěte. Z výživového hlediska kojení přestává mít význam zhruba po druhém roce života.
Někdo zastává názor, že mateřské mléko je pro dítě nejpřirozenější potrava i na několik let. Takové matky pak kojí často i dvouleté – někdy dokonce i starší – dítě. To už je otázka přístupu a komfortu.
Některé matky naopak už ve čtyřech pěti měsících začínají svému potomkovi zařazovat do jídelníčku první příkrmy a v půl roce věku dítěte přestávají kojit úplně.
Nejde jednoznačně říct, do jakého věku kojit
Rozhodnutí jak dlouho kojit tedy hodně záleží na samotné matce. Pokud má pocit, že jí časté kojení nevyhovuje, pravděpodobně nastal čas zařadit jinou stravu. Nejčastěji se to týká hlavně nočního kojení, případně kojení na veřejnosti. Ne každé ženě je příjemné, pokud se již chodící batole dožaduje mateřského mléka například v kavárně nebo na jiném veřejném místě.
Když se rozhodnete dítě odstavit, je třeba se připravit na pár věcí. Zaprvé si místo kojení zaveďte nějaký nový rituál. Například lahev s mlékem mu dávejte ve stejnou dobu, v jakou bylo zvyklé na kojení.
Večerní kojení můžete nahradit třeba zpíváním ukolébavky nebo čtením pohádky. Jaký zvyk si zavedete, je čistě na vás. Kromě toho byste neměla nosit příliš velké výstřihy, aby dítě prsa neustále nevidělo. Lépe si tak odvykne.
Kojení omezujte postupně
Nejlepší variantou, jak dítě odnaučit kojení, je omezovat ho postupně. Ideálně byste měla každý týden ubrat jedno kojení. Začněte od toho nočního, které dítě od sedmi měsíců už v podstatě nepotřebuje. S tím by tedy měl být nejmenší problém. Postupně pak odstraňujte další a další, na konec byste si měla nechat večerní kojení před usnutím.
Pokud máte doma dítě starší než dva a půl roku, je na místě úplně jiný proces. V takovém případě byste měla kojení ukončit najednou, nikoli postupně. Jednoduše dítěti vysvětlete, že už mateřské mléko nebude. Buďte ale důsledná a od této chvíle dbejte na to, abyste dítě opravdu už nikdy nekojila. Pro vaši ratolest by to bylo nepochopitelné.
V této fázi může hodně pomoci i tatínek. Ideálně pokud bude nablízku a dítě zabaví, aby na prso zapomnělo. Odvést jeho pozornost může být náročné, ale každé mamince to velmi ulehčí práci.
Jak dlouho kojit novorozence?
Tak jako každá matka ke kojení přistupuje jinak, stejně individuální jsou i potřeby dítěte. Každý novorozenec vyžaduje jinak dlouhou dobu kojení. Většinou ale platí, že největší množství mateřského mléka děťátko vypije hned během prvních deseti minut. Novorozenec pak u prsu sice zůstává déle, je to ale hlavně kvůli tomu, že mu to dodává příjemný, uklidňující pocit. Často v této poloze také rychle usne.
Tahle doba ale už nepředstavuje klasické kojení, kdy dítě přijímá stravu. Proto byste běžně neměla kojit déle než dvacet minut.
Zpočátku se může stávat, že se dítě nechce od prsu odtrhnout. To je možné vyřešit tím, že do úst dítěte vsunete malíček. Ani to někdy ale nepomáhá, dítě se umí matčina prsu držet až překvapivě silně. Pokud tato metoda nezabírá, zkuste místo toho jemně stisknout nosík dítěte, které pak musí ústa otevřít, aby se nadechlo.
Jak dlouho kojit dvouměsíční dítě?
V prvních měsících děťátko můžete kojit tak často, jak si samo vyžádá. Připravte se na to, že kojení je v této fázi života dítěte více či méně nepravidelné. Není přitom rozdíl, jestli řešíte, jak dlouho kojit měsíční miminko nebo dvouměsíční dítě. Délka kojení se stále pohybuje okolo deseti až dvaceti minut, většinou by to nemělo být déle.
Určitá pravidelnost a řád se do kojení a denního režimu obecně dostává asi ve čtvrtém měsíci. Tehdy už si dítě zvyká jíst pravidelně v daných intervalech. A pokud budete dbát na to, aby přes den dítě dostalo svůj přísun potravy přibližně každé tři hodiny, uvidíte, že se následně v noci oba lépe vyspíte. Miminko se totiž nebude dožadovat prsu tak často, jako když má potřebu dohánět, co přes den zameškalo.
Jak dlouho kojit z jednoho prsu
Když už maminka nějakou chvilku kojí a nedělá jí to problémy, může klidně kojit pokaždé jen z jednoho prsu. Pokud to děťátku stačí, není vůbec potřeba prsa během jednoho kojení střídat. To se doporučuje jen v případě, že je třeba podpořit tvorbu mléka, případně pokud by dítě po nakojení z jednoho prsu mělo stále hlad.
Pokud si nejste jistá, zda vaše miminko pije dostatečné množství mléka, můžete si to jednoduše ověřit za pomoci váhy. Druhou možností je pozvat si domů na konzultaci laktační poradkyni, která může zkontrolovat, zda je vše bez problémů.