Menu
MotherClub.cz
Kojení

Chřipka u kojících: Máte přestat s kojením?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 11. 2018

Kojení je úžasná věc, kterou dáváte dítěti to nejlepší, co můžete. Pokud tedy kojení funguje. Je s ním však spojeno i mnoho pravidel. Dobře se stravovat, pravidelně pít, apod. Tak jako si dáváte pozor u své stravy, musíte přemýšlet také při onemocnění. Nejedna maminka se ptá, jak své dítě co nejlépe ochránit před chřipkou a zda s ní může dál své dítko kojit. Je nebezpečná chřipka u kojících?

Kojení versus chřipka

Při běžném onemocnění, jako je viróza, chřipka či angína, není nutné přestávat s kojením. Dříve se tvrdilo, že v období nemoci není mléko pro dítě vhodné a plnohodnotné. To už naštěstí dávno neplatí. Takže se nebojte a klidně dál své dítě kojte. O vhodnosti užívání léků se ale vždy poraďte se svým lékařem. Ne všechny léky, sirupy a prášky se pro kojící matky hodí.

Chřipkový virus vůbec neproniká do mateřského mléka. Při zachování určitých opatření je jen malá šance, že by se miminko od vás nakazilo. A jaká jsou ta opatření? Vlastně úplně jednoduchá. Dodržovat základní hygienické postupy, které byste měla dodržovat i mimo onemocnění. Pravidelně si myjte ruce, před kojením se pořádně vysmrkejte, ať zbytečně nekýcháte během něj.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Mateřské mléko má v sobě protilátky

Když kojíte, předáváte spolu s mlékem dítěti i obranné protilátky proti infekčním chorobám. Je tedy naopak velmi dobře, že kojíte v době, kdy jste sama nemocná. U vás se totiž tvoří protilátky v tomto období velmi intenzivně. V podstatě tak předáváte svému dítěti lepší obranyschopnost proti chřipkovému viru.

Na některá antivirotika opatrně

S antivirotiky opatrně. Některá mohou v malém množství vstupovat do mateřského mléka a dostat se tak do organismu dítěte. I když není příliš pravděpodobné, že by lék mohl dítěti ublížit, zatím nejsou žádné studie, které by přímo dokazovaly, že tyto léky nemají na malé děti žádné účinky. Při léčbě musíte být opatrné více, než kdo jiný. Jak se tedy se zimními nemocemi poprat?

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Chřipka u kojících

Na nachlazení je skvělý lipový čaj, který sníží horečku, heřmánek zase pomůže od bolení v krku. Na uvolnění nosu použijte Vincentku. Nepoužívejte mátu a šalvej, brzdí tvorbu mléka. Na bolest v krku je vhodný  také jitrocelový sirup  a teplé mléko s medem a malým množstvím másla. Při chřipce nemusíte hned běžen pro antibiotika, ale určitě je potřeba mít klid, být v teple a odpočívat. Na bolestivé klouby a horečku použijte Paralen, toho se bát nemusíte. Angína už většinou vyžaduje větší léčbu, konkrétně antibiotika. Nezapomeňte svému lékaři sdělit, že kojíte, aby vám vybral vhodné léky.

Chřipka a malé děti

Malé děti do jednoho roku, které už chřipku dostanou, se někdy léčbě antivirotiky nevyhnou. Je však důležité, aby je vybral pediatr. Podle nejnovějších poznatků snižují tyto léky riziko komplikací a celý průběh nemoci bývá lehčí a rychlejší.

Možná jste nucena přerušit kojení i přes všechna různá opatření. Ani tehdy ale nemusíte zoufat. Laktaci si můžete udržet. Během období, kdy miminko kojit nemůžete, odstříkávejte a miminko převeďte na nezbytně dlouhou dobu na umělé mléko. To mu podávejte pomocí kapátka nebo lžičky, aby si nezvyklo na láhev. S trochou trpělivosti a pevné vůle, se brzy ke kojení navrátíte s plnou parádou.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Chřipka u kojících: Máte přestat s kojením?