Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Hračky pro roční dítě. Co vaši ratolest zaručeně zabaví?

Redakce

Redakce

12. 8. 2018

Sháníte hračky pro roční kluky nebo hračky pro roční holčičku? Hračky od 1 roku není snadné vybrat. Máme pro vás perfektní tipy na interaktivní hračky pro roční dítě.

Hračky od 1 roku

Zejména rodiče s prvním dítětem nebo nezkušení příbuzní při výběru dárku pro roční dítě tápou. V hračkářství či na internetu najdeme sice spoustu hraček, ale kolikrát se něco líbí dospělému, zatímco pro dítě je to nezajímavé či dokonce nevhodné. Představíme vám několik zajímavých nápadů na dárky k 1. narozeninám, se kterými určitě zabodujete.

Nakupte hračky pro roční dítě na e-shopu Agátin svět, do konce března 2021 se slevou 10% se slevovým kódem AFF10.

Interaktivní hračky pro roční dítě

Děti v tomto období dělají obrovské pokroky ve vývoji. Hračky pro roční dítě by měly především rozvíjet duševní a motorické schopnosti.

Chodítko

Roční dítě ocení jakékoli chodící hračky. Ideální chodítko je takové, které lze jednoduše přeměnit např. na nízké a stabilní odrážedlo.Chodítko musí být v prvé řadě stabilní, aby bylo děťátku pevnou oporou. Nemělo by příliš snadno ujíždět dopředu, i když se o něj dítě opře silou. Některá kvalitní chodítka mají dokonce nastavitelnou rychlost otáčení koleček. Vhodné je také, aby mělo nákladní prostor, do kterého si dítě bude moct dávat hračky. Maminky ocení, pokud má chodítko pogumovaná kolečka, aby s ním malý nadšenec nepoškrábal podlahu.

Pokles hry u dětí je spojený s nárůstem depresí a duševních poruch

Nákupní vozík pro děti

Děti zbožňují napodobovat aktivity dospělých. Pokud se to navíc spojí i s potěšením z chůze, máte vyhráno.

Strkací hračka

Velice oblíbené jsou také strkací hračky na tyči, většinou ze dřeva. Např. zvířátko, které hýbe nohama, zvoní rolničkami či vydává nějaký zvuk. Klasická varianta tahacích hraček může představovat potencionální nebezpečí, že si dítě šňůru omotá okolo krku. Některé roční děti mají tendenci si cokoli „oblékat“ okolo krku. Pozor na veškeré hračky se šňůrami!

Plyšáček

Roční děti si začínají vytvářet citové vazby k plyšovým mazlíčkům. Pokud se jedná o prvorozené dítě, určitě s plyšáčkem neuděláte chybu. Ideální je takový, který dokáže roční dítě obejmout jednou ruku a který lze vyprat. Pozor ale, zejm. u starších dětí dochází často k tomu, že se plyšáků kumuluje čím dál tím více. Takové dárky pak končí v nějaké krabici zcela bez povšimnutí.

Jak naučit dítě oblékat? Zkuste tyto hry!

Kuchyňka

Holky i kluci zbožňují kuchyňky. Otevírat dvířka, vyndávat a zandávat nádobíčko, mačkat čudlíky… Ke kuchyňce patří také malé modely nejrůznějších potravin, ovoce a zeleniny. Do kuchyňky se rozhodně vyplatí investovat, protože si s ní děti vyhrají mnoho let. A vsaďte se, že když někdo přijde z kamarádů na návštěvu, ihned si poběží hrát ke kuchyňce!

Uklízecí potřeby

Dospělého by v životě nenapadlo, jaká legrace mohou představovat pro děti uklízecí potřeby. Děti se učí nápodobou a připadají si důležitě, pokud mohou dělat to, co dospělí. Když dítěti koupíme mop, smetáček s lopatkou nebo ruční mechanický vysavač, můžeme uklízet společně.

Dřevěná puzzlovka

Děti mohou prozkoumávat tvary a umísťovat např. zvířátka do otvorů na desce.

Jak zabavit děti v létě – venkovní aktivity jsou levné a zábavné

Klíče, ovladače, mobil

Také to znáte? Roční dítě se neustále sápe po mobilu, klíčích nebo ovladačích od televize. Kupte mu jeho vlastní dětskou verzi. Samozřejmě co nejautentičtější. Můžeme hrát hru, že mu to jako nehceme dát, ale nakonec mu to necháme. Bude z toho mít ještě větší radost a uvěří nám, že je to ten „pravý“ mobil nebo ovladač.

Malovací tabulka

Děti zbožňují malování a kreslení. Roční dítě nejvíce ocení kreslící tabulku, kterou lze opakovaně mazat, příp. nějaké tlustší pastelky, které se mu budou dobře držet v ručičce.

Leporela

Gumová zvířátka

V 1 roce začínají děti rozpoznávat zvířátka. Nejprve pejska, kočičku, ptáčka, ale časem dokáží napodobit zvuky všech domácích i lesních zvířátek. Pro děti je to obrovská zábava. Investujte do kvalitních modelů zvířátek. Pozor ale aby zvířátka neměla např. špičatý a tvrdý ocásek nebo nohy.

Hračky pro roční dítě do vaničky

Koupání je obrovská legrace! S hračkou do vaničky nikdy nesáhnete vedle. Některé hračky do vany mají např. čerpadlo na baterky. Dítě se tak samo může sprchovat vlásky malým proudem, který ovládá.

Jaký vliv mají na vaše dítě videohry? Od kolika let jsou vhodné?

Hudební hračky pro roční dítě

Děti zbožňují písničky a hudební nástroje. Ideální je dětské pijánko, xylofon, bubínek, píšťalka apod. Vždy ovšem s ohledem na věkovou kategorii. Hrany musejí být oblé a hračka by neměla mít malé části, kterými by se mohlo dítě zadusit.

Vhodný dárek pro ročního chlapečka

Hračky pro kluky se v roce ještě příliš lišit od hraček pro holky nemusí. Veškeré výše uvedené nápady na hračky pro roční děti jsou genderově neutrální a jsou vhodné jak pro holčičky, tak pro chlapečky. Pokud ale budete chtít udělat radost speciálně klukům, určitě můžete koupit nějaký kvalitní a bytelný bagr na pískoviště (ale i na doma), který je vhodný pro roční dítě.
Velikou zábavu si také kluci užijí s maketami nářadí pro tatínky. Takový dětský šroubovák, pilka nebo sada nářadí s kladívkem, samozřejmě z plastu, bude perfektním dárkem pro malého šikulu. Pozor ale na akustické zvuky u elektronických hraček – roční dítě se jich může bát.

Vhodný dárek pro roční holčičku

Kromě kuchyňky s nádobíčkem, uklízecích potřeb, panenek či plyšáčků potěšíte roční holčičku především leporelem se zvířátky a nejrůznějšími hudebními hračkami, které hrají pěkné písničky, pokud možno česky. Holčičky si rády zatancují.

Vývoj dětské kresby. Co se z obrázku vašeho dítěte můžete dozvědět

Kolik hraček děti potřebují ke štěstí?

Děti si chtějí hrát především s vámi. V jednom roce si dítě vydrží hrát s jednou hračkou maximálně čtvrt hodiny, většinou ale méně. Je normální, že si hračku vezme a za chvíli pohodí. Přesto si ale vystačí např. s deseti hračkami.
I zde platí, že méně je více. Vždy nechte pro dítě k dispozici pouze několik málo hraček. Zbytek schovejte a můžete je například po týdnu obměňovat. Dítě s každou hračkou seznamte a ukažte mu, jak si s ní pohrát. Po hře vraťte společně hračku zpět na své místo.

Je potřeba uklidit

Mnohaletý výzkum italské lékařky Marie Montessori, zabývající se chováním a vzděláváním dětí, ukázal, že děti preferují uklizené a přehledné prostředí. Krabice s poházenými hračkami ztrácí po prvním roce života dítěte na atraktivitě a dítě přemáhá pocit chaosu. Jděte dítěti příkladem a se slovy „Je potřeba uklidit“ pomozte dítěti uklidit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hračky pro roční dítě. Co vaši ratolest zaručeně zabaví?