Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Jaký vliv mají na vaše dítě videohry? Od kolika let jsou vhodné?

Redakce

Redakce

22. 3. 2018

Pokud máte první dítě, většinou to nemusíte řešit tak brzy. Pokud ovšem vaše dítě vidí starší sourozence, jak hrají videohry, bývá složité mu vysvětlit, že to ještě není pro ně vhodné. Od kolika let jsou vlastně videohry vhodné? A co vašemu dítěti přinesou? V čem jsou pro jeho vývoj špatné? A kolik hodin denně můžete nechat dítě hry hrát?

Děti a videohry

Videohry neodmyslitelně patří k životu mladé generace. Děti je mohou hrát na počítačích, na tabletech a telefonech, na domácích i přenosných konzolích. Podle typu zařízení a hry jim mohou přinášet nejrůznější výhody. Rodiče obecně na zálibu hraní videoher hledí spíše s nelibostí, ale je důvod se obávat? Největším problémem je samozřejmě závislost. Situace, kdy se dítě není schopné odtrhnout od videohry a jít dělat něco jiného – něco kreativního, smysluplného, společenského, zkrátka něco, co ho bude rozvíjet. Závislost na videohrách  je samozřejmě negativní aspekt. Jsou ovšem i jistá pozitiva.

Sdílení fotografií dětí na Facebooku a Instagramu? Je to bezpečné a na co si dát pozor?

Od kolika let jsou videohry vhodné?

Nejrůznější edukativní hry jsou určené již pro děti od 1 roku. Rozumný rodič se ovšem pokusí své batole od tabletu držet co možná nejdéle. Jak jednou dítě hry zkusí, většinou již není cesty zpět. Ročnímu dítěti opravdu nevysvětlíme, že si nyní musí oči odpočinout, že už se dívá moc dlouho. Zbytečné scéně při odebírání tabletu předejdeme tak, že mu ho prostě vůbec nedáme. Do dvou let se snažíme děti nechat hrát si co nejvíce „po staru“ – s kostkami, autíčky, zvířátky či jednoduchými skládačkami. Rozhodně mu nic neuteče, když nebude mít tablet nebo hrát hry u vás na telefonu.

Od tří let

Pokud nemáte starší děti, které by vaše mladší dítě vidělo hrát hry na tabletu nebo počítači, máte vyhráno. Relativně únosný věk pro introdukci do světa elektronické zábavy je možné považovat věk okolo tří let. Mnoho dětí se díky hrám na tabletu naučilo počítat, rozlišovat barvy nebo číst, ale je jisté, že by to stejně dobře zvládly, kdyby se jim maminky věnovaly a zábavnou formou je učily to samé. Zejména pokud je venku ošklivé počasí, dítě je nemocné nebo vy zrovna potřebujete uvařit oběd, může být tablet dobrým pomocníkem. Nejdůležitější ovšem je, stanovit nekompromisní časovou hranici, po kterou bude dítě tablet používat.

Závislost dětí na mobilech a elektronice. Problém tkví v psychickém i fyzickém zdraví

Jak dlouho by měly děti hrát?

U dětí do tří let je důležité dodržovat čas hraní do půl hodiny denně. Jinak hrozí poškození zraku nebo vyvolání závislosti. Ať už se bude dítě jakkoli vztekat, buďte neoblomná. Kromě negativního dopadu na zrak je užívání tabletu spojeno také s riziky elektrosmogu. Jakékoli elektronické zařízení vytváří elektromagnetické pole. Další negativum je nepřirozená poloha pro tělo dítěte při hraní hry. Většinou má sklopenou hlavu a hrbí si záda. To jsou hlavní důvody, proč důsledně dodržovat časové limity. U dětí od 3 do 5 let můžete dítěti půjčit videohru na 45 minut, ale ideálně ne denně (lépe ob den). Pokuste se ovšem přejít z tabletu na „zdravější“ způsob hraní her, totiž na různé pohybové konzole, ke kterým se dostaneme níže.

Umírněný hráč

Podle oxfordské univerzity děti hrající omezenou dobu (nejčastěji hodinu denně) vykazovaly lepší přizpůsobivost než děti, které hrály tři hodiny denně nebo nehrály vůbec. Umírnění hráči vykazovali nejvyšší míru sociability (schopnosti budovat společenské vztahy) a byli šťastnější. Studie se týkala až dětí ve věku okolo 10 let, nicméně lze předpokládat, že toto platí obecně.

Přínosy videoher pro vyvíjející se dětskou osobnost

Mnohé studie prokázaly, že hraní videoher zlepšuje koordinaci oka a ruky a procvičuje jemnou motoriku. Děti během videohry (na tabletu, počítači nebo ovladači) trénují přesnost a zručnost. Během hraní videoher se děti učí také soustředit se a trénují rychlý postřeh. Na první pohled nevypadají závody aut nebo poskakování z kamene na kámen jako moc užitečné do života, ale videohry trénují koordinaci a postřeh. Ten mohou děti uplatnit následně v různých sportech nebo i ve škole.

Co dělat s miminkem aneb zábavné hry pro nejmenší

Řešení problémů a překonávání překážek

Spousta her je zaměřena na řešení problémů nebo hádanek. To děti ohromně baví. Procvičí si mozek a logické uvažování. Nejrůznější adventury nebo strategické hry dostávají hráče do složitých situací, ve kterých si musí poradit. Děti se navíc učí vytrvalosti. Pokud hráč nepřekoná danou překážku, nemůže ve hře pokračovat dál. První neúspěch neznamená konec snažení, ale slouží pouze k poučení ze svých chyb. Některé hry jsou založeny na hraní v týmu, kde je mezi spoluhráči nutná komunikace. Děti se tak učí spolupráci a někdy i cizím jazykům.

Pohybové hry

Moderní herní konzole (Nintendo Wii, Xbox Kinect) jsou ovládány pohybem a díky senzoru reagují na změnu polohy těla. Existuje řada her zaměřených právě na pohyb. Je to opravdu nejlepší volba, pokud byste se měli rozhodnout, jaké videohry svým dětem pořídit. Kromě nejrůznějších sportů jako je tenis, jízda na lyžích, atletika, boxování, fotbal, golf atd., si užijete zábavu v podobě tanečních her. Zapojit se může navíc celá rodina, což vás spojí a budete mít společné zážitky. Pohybové konzole jsou vhodné teprve až od 3 let, kdy už je dítě schopné pochopit nejrůznější pohyby a zůstat zároveň stát na místě tak, aby ho senzor dokázal zachytit.

Ohodnoťte tento článek:
1,1
Právě čtete

Jaký vliv mají na vaše dítě videohry? Od kolika let jsou vhodné?