Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě oblékat? Zkuste tyto hry!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 6. 2018

Kdo má děti, bude jistě souhlasit s tím, že oblékaní patří k těm méně oblíbeným činnostem. Z tohoto hlediska je nejlepší letní období, protože to stačí obléknout tričko a kraťasy a jde se ven. V zimě je to mnohem horší a často o nervy. Zejména při ranním vypravování, kdy bývá doma poměrně hodně živo. Trochu se vám uleví poté, co se vaše dítě naučí samo oblékat. Toho začne být schopno někdy mezi druhým a třetím rokem. O svlékání se ani nezmiňujeme, protože to jim jde samo od sebe. Jak naučit dítě oblékat se samo?

Samo by se mělo dítě obléknout asi ve třech letech. V tuto dobu také obvykle začíná chodit do školky a tam je nutné, aby alespoň částečně zvládalo samostatné oblékání. S učením ale můžete začít mnohem dříve. Obrňte se velkou trpělivostí, protože to nebývá příliš jednoduchý úkol.

Oblékání hrou

Velká část dětí oblékání příliš nemiluje. Hlavně v zimě je to dost náročné, když se musí oblékat do několika vrstev. Využijte dobu, kdy chce dítě dělat vše samo, protože je to ideální čas, aby se s vaší dopomocí snažilo o samostatné oblékání. Berte v úvahu, že v takovém případě se vaše vypravování značně prodlouží, tak s tím počítejte a ráno si raději přivstaňte.

Oblečení, které poroste s vaším dítětem. Je praktické a ušetříte!

Děti milují hry, a proto i oblékání můžete zpříjemnit hraním. Zkuste třeba závody, kdo se obleče dřív. Buď s rodičem, nebo se starším sourozencem. Kdo si obleče rychleji tepláky nebo spodní prádlo? Trička, mikiny i bundy jsou na oblékání náročnější, stejně tak i ponožky. Aby oblékání dítě více bavilo, můžete zkusit i různé říkanky nebo básničky. Pár příkladů uvádíme i zde:

Mašinka

Nejdřív rukou do rukávu
vjedu jako mašinka,
ještě semhle strčím hlavu,
kuk a je tu maminka.
Teďka vsunu svoje nožky
do tunelů nohavic,
pak je schovám do ponožky,
ještě, že jich nemám víc.

Hurá do školy? 7 věcí, co má dítě umět ještě před nástupem

Ponožky

Mám zlobivé ponožky,
nechtěj ke mně na nožky.
Schovávaj se do skříňky,
dělaj, že jsou malinký.

Já vás chytnu potvůrky!
Rozdělím vás na půlky!
DVĚ ponožky na DVĚ nožky
už nezlobí – jsou KÁMOŠKY!

Jak úspěšně prodat oblečení po dětech a jiné věci? Jde to rychle a efektivně!

Jak začít s oblékáním?

Nejdříve dítěti ukažte všechno oblečení a vysvětlete mu, kam patří. Mělo by vědět, že cedulka musí být vždy vzadu. Protože se lépe oblékají právě tyto věci, začněte nacvičovat s nimi. Dítě hodně povzbuzujte, chvalte ho a naopak nikdy nehaňte, pokud se mu to nepovede nebo si oblékne něco obráceně.

Náročnější je oblékání triček a mikin. Tady budete potřebovat asi více času i trpělivosti. Budete muset několikrát vysvětlovat a ukazovat. Při svlékání je lepší začít s ručičkami. Dítko může chytit rukáv, provléknout jednu ruku, pak druhou a nakonec hlavu. To však lze jen u volnějšího oblečení.

Náročnější část tvoří zipy a knoflíčky. To si nechte až nakonec, protože s tím bude dítě asi chvíli bojovat. Můžete zkusit trénovat na panence nebo medvídkovi. Zip je pro dítě jednodušší než knoflíky. A stále dodržujte to, že budete trpěliví, nebudete své dítko do ničeho nutit a budete chválit a chválit.

S botičkami to bude o něco náročnější. Nejdříve musíte vysvětlit dítku, která bota patří na jakou nožičku. I tak to bude zpočátku nejspíš plést. I větší děti si někdy omylem obují boty na nesprávnou nohu. V období učení kupujte boty ideální bez tkaniček na suchý zip a bačkůrky nazouvací. Váš přístup ocení jistě i ve školce.

Jak naučit děti uklízet? Nastavte pravidla a ukažte jim smysl!

„Já sám“

Ideální období na učení čehokoliv přichází kolem druhého roku. V tuto dobu si dítě chce všechno vyzkoušet a vše dělat samo. Ne vždy je to možné, ale právě u oblékání je to ideální doba. Když se dítě chce samo oblékat, podporujte ho v tom. Když si samo vybere nějaké oblečení, snažte se ho nenutit, aby si vzalo jiné, mohlo by ho to demotivovat. Samozřejmě pokud si nechce vzít do mrazů kraťasy.

Nespěchejte

Na dítě rozhodně nespěchejte. Vše má svůj čas a není nutné, aby se naučilo perfektně oblékat během pár dní. Nezlobte se na něj, pokud zrovna nebude chtít spolupracovat a odložte výuku na příhodnější den. Každé dítě se oblékat naučilo a vaše nebude výjimkou.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak naučit dítě oblékat? Zkuste tyto hry!