Hamiltonův hmat na vyvolání porodu. Kdy se provádí a máte důvod se ho obávat?
Šárka Jirchářová
17. 4. 2020
Termín porodu už máte dávno za sebou, ale vašemu miminku se stále nechce na svět? Gynekolog vám pravděpodobně navrhne Hamiltonův hmat jako metodu pro vyvolání porodu.
Co je Hamiltonův hmat?
Lékařský úkon vedoucí k nástupu kontrakcí provádí gynekolog v závěru těhotenství, tedy v období mezi 38 tt a 42 tt. Pro Hamiltonův hmat se rozhodne obvykle ve chvíli, kdy má jasný důvod nástup porodu urychlit. Na Hamiltonův hmat návod nehledejte, může ho totiž provádět pouze zdravotník. Lékař během vaginálního vyšetření vsune prst jedné ruky co nejhlouběji do vagíny a druhou rukou tlačí na břišní stěnu. Krouživým pohybem ve středu čípku uvolní spodní část plodových obalů, které naléhají na pánevní vchod. Tím dojde k vyplavení prostaglandinů, které pomáhají vyvolat děložní kontrakce.
A jak dlouho trvá Hamiltonův hmat? Zkušenému lékaři zabere jen pár vteřin. I přes svou rychlost může být tento zákrok pro těhotnou ženu nepříjemný a způsobit pálení, štípání nebo bolest. Pokud po tomto zákroku sílí bolesti břicha, zpravidla se jedná o počáteční porodní bolesti. Kontrakce se většinou spustí do 48 hodin od Hamiltonova hmatu.
Rozhodujícími faktory jsou zdravotní komplikace i přenášení
Pro lékaře je varovným signálem chvíle, kdy těhotná žena přenáší déle než týden. Vhodný může být pro Hamiltonův hmat 40tt, nejpozději by se ale měl provést počátkem 42. týdne těhotenství. Důvodem je omezená živnost placenty, která ve chvíli, kdy přestane plnit svou funkci, může plod ohrozit. Přenášené děti navíc mívají vyšší porodní váhu, která přináší možné komplikace spojené s porodem.
Další důvody pro Hamiltonův hmat:
- Odtečení plodové vody a současná absence samovolných kontrakcí – miminku hrozí infekce, porod je proto potřeba urychlit
- Komplikace v průběhu těhotenství – diabetes, vysoký krevní tlak, infekce
- Vyšší hmotnost plodu – většinou se uvádí nad 4000 g
Účinnost Hamiltonova hmatu
Aby mohl mít Hamiltonův hmat potřebnou účinnost, je nutné, aby ženské tělo bylo připravené k porodu. Pokud se hmat provede před termínem porodu nebo ve chvíli, kdy porodní cesty nejsou připravené, dochází pouze ke špinění, krvácení nebo poslíčkům, tedy k nepravidelným kontrakcím, které k porodu nevedou. Stejně tak nemusí mít Hamiltonův hmat následky žádné ani ve chvíli, kdy je žena na porod už připravená. Proto lékaři v některých případech hmat po několika dnech opakují nebo přistupují k jiným metodám vyvolání porodu, jako je např. protržení vaku plodových blan, podání prostaglandinu nebo podání oxytocinu.
Možná rizika
Hamiltonův hmat je sice uváděný jako šetrná metoda vyvolání porodu, ale přesto se stále jedná o úkon, který zasahuje do přirozených porodních procesů. Při Hamiltonově hmatu hrozí riziko zavlečení infekce do dělohy nebo v případě nesprávné manipulace s plodovými obaly nechtěnému protržení vaku blan.
Ve srovnání s farmakologickými metodami vyvolání porodu je Hamiltonův hmat podstatně šetrnější. Je však nutné, aby byl k vyvolání porodu skutečně důvod. Pokud žena přenáší a její těhotenství trvá déle než 42 týdnů, případně miminko v děloze už neprospívá, je často lepší nejprve přistoupit k tomuto zákroku, než svolit k lékům či umělému protržení vaku blan.
Hamiltonův hmat ano nebo ne?
Jakékoliv umělé vyvolání porodu s sebou nese určitá rizika. Pokud se porod vyvolá před spontánním nástupem porodní činnosti, může následovat nutnost dalších zákroků, jako je dirupce vaku blan, aplikace umělého oxytocinu, častější elektronické monitorování dítěte apod. Během porodu mohou být navíc lékaři nucení použít kleště nebo přejít k sekci.
Kdy není vhodné provádět Hamiltonův hmat?
- Placenta praevia nebo vcestné lůžko
- Plánovaný císařský řez
- Další abnormality placenty
- Nález Streptokoka skupiny B – pokud stěr z pochvy kolem 36. týdne těhotenství ukáže pozitivní nález, lékaři neprovádí Hamiltonův hmat při Streptokoku.
Lékař může provést Hamiltonův hmat jen s vaším svolením
Pokud se rozhodnete nástup porodu urychlit, myslete na to, že lékaři mohou provést Hamiltonův hmat na požádání. Bez vašeho souhlasu po řádném poučení o všech přínosech i možných rizicích na něj nemají právo. Stále se ale bohužel objevují případy, kdy lékař provede Hamiltonův hmat během vaginálního vyšetření, aniž by o tom žena věděla. Podle výzkumu z roku 2018 byl Hamiltonův hmat provedený 43 % žen bez jejich souhlasu. Před porodem proto se svým lékařem komunikujte a ptejte se na jeho přístup k tomuto zákroku. Zároveň mu sdělte svůj postoj a požádejte ho o jeho respektování.