Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Zánět dělohy po porodu. Bez návštěvy lékaře se neobejdete

Poporodní záněty dělohy jsou nepříjemnou komplikací, které se chce každá maminka vyhnout obloukem. Díky dobré hygieně v porodnici a kvalitní péči lékařů nejsou záněty dělohy v dnešní době časté, jisté riziko tu však přesto je. Jak zánět dělohy poznáte a jakým způsobem je nutné ho léčit?

Zánět děložního hrdla

Zánět děložního hrdla ohrožuje nejčastěji ženy po porodu nebo potratu. Je vyvolaný stafylokoky, streptokoky, enterokoky nebo E.coli. Projevuje se vaginálním výtokem, bolestí v podbřišku a nepříjemnými pocity při močení. Nutná je návštěva gynekologa, který vám nasadí vhodnou léčbu.

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista

Poporodní zánět děložní sliznice

Tento typ zánětu je nejčastější podobou infekce v šestinedělí. Jeho nástup poznáte snadno. Objeví se teplota, bolesti hlavy a v podbřišku a vycházející očistky začnou zapáchat. Děloha se zavinuje pomalu, je zvětšená, prosáklá a vás trápí bolesti. Očistky se zároveň mohou v děloze začít městnat a přidat se může i krvácení. V případě, že vás krvácení, bolesti a zvýšená teplota potkají, okamžitě běžte k lékaři, který vám na zánět nasadí patřičnou léčbu. Patrně odejdete s antibiotiky, bez kterých se zánětu nezbavíte a doporučením ležet v klidu na lůžku, co nejvíce to bude možné.

Poporodní zánět děložního svalu

Pokud vám zánět přejde do děložního svalu, potká vás těžší průběh než v případě zánětu děložní sliznice. Projevuje se horečkami, které přetrvávají několik týdnů a hnisavým páchnoucím výtokem z dělohy. Opět je nutná návštěva lékaře a léčba antibiotiky.

Zánět dělohy a nejlepší prevence

  • Dodržujte zvýšenou hygienu.
  • V prvních dnech noste vložky kvůli vylučování očistků z dělohy.
  • Ze začátku oplachujte rodidla po každé návštěvě toalety i po kojení.
  • Místo koupání dávejte přednost sprchování.
  • Nepoužívejte k intimní hygieně nevhodné mycí gely.
  • Posilujte obranyschopnost a dodávejte do těla vitaminy a minerály prostřednictvím ovoce a zeleniny.
  • Při jakémkoliv příznaku zánětu dělohy okamžitě běžte k lékaři.

Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?

Zánět dělohy po porodu – možné komplikace

Zánět dělohy se může z dělohy přesunout do oblasti vejcovodů, vaječníků a na pobřišnici. V této chvíli se přidává vysoká horečka, zimnice, třesavka, nevolnost, zvracení, zrychlený tep a napětí břišní stěny. Žena je v ohrožení života a potřebuje okamžitý zásah doktora. Další nebezpečnou komplikací je šíření zánětu na pánevní žíly. Zde jsou příznaky totožné a může se přidat otok nohou. U obou typů zánětu bohužel hrozí riziko srůstu děložní stěny. Tomu se vyhnete, pokud nebudete návštěvu lékaře odkládat a už při prvním náznaku zánětu se necháte vyšetřit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zánět dělohy po porodu. Bez návštěvy lékaře se neobejdete