Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Dítě neroste. Jak lze podpřit růst dítěte?

Redakce

Redakce

15. 12. 2019

Co dělat, když dítě neroste? Jak se pozná správný růst u dětí? Je možné zpomalený růst léčit? Co je to růstový dědičný potenciál? Kdy se obrátit na odborníka? Proč je tak důležitý zdravý spánek a intenzivní pohybová aktivita? Jaká strava pomůže?

Dítě neroste nebo roste pomalu

Největším úkolem prvních deseti let života dítěte je růst a vyvíjet se. Zdravý vývoj a růst v dětství zásadně ovlivňuje většinu zdravotních problémů pozdějšího věku. Nejčastější příčinou toho, proč dítě neroste, případně se jeho růst náhle zpomalí, je nedostatek růstového hormonu. Důvodů, proč váš potomek neroste, může být ale mnohem víc. Jak má vlastně vypadat zdravý růst?

Zdravý růst dítěte

Zdravý růst dítěte monitoruje dětský lékař v rámci pravidelných prohlídek. K porovnání správného růstu u dětí se používá tzv. percentilový graf. Najdete jej na internetu. Zadáte výšku, váhu a další data týkající se dítěte a ihned zjistíte, zda je růst vašeho dítěte v normě či nikoli.

Co má vliv na růst dítěte

Faktorů, které ovlivňují růst dítěte, je několik. Velkou roli hraje již samotný průběh těhotenství. Správná výživa dítěte v prenatálním stadiu i v období kojenectví, genetické predispozice, ale také prostředí, ve kterém dítě žije – to vše má vliv na růst dítěte. Zajímavé je, že hraje roli také psychika dítěte. U dětí, které citově strádají nebo jsou týrané, může dojít ke zpomalení růstu.

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Dítě neroste – genetické předpoklady

Jedním z důležitých faktorů, proč je dítě oproti normálu příliš malé, je samozřejmě genetika. Pokud je jeden z rodičů malý či dokonce oba dva jsou malí, je velmi nepravděpodobné, že bude jejich dítě vysoké.

Růstový dědičný potenciál

Lékař v prvé řadě zjistí tzv. růstový dědičný potenciál, který limituje cílovou výšku. Růstový dědičný potenciál se stanovuje podle pohlaví a upravené střední tělesné výšky jeho rodičů. Do 2 let věku zdravé dítě zaujme svojí výškou v percentilovém grafu místo, které je předurčeno růstovým potenciálem zděděným po rodičích.

Jak rychle má dítě růst?

Porodní délka zdravých chlapců činí 50,4 + 2,9 cm, dívek 49,7 + 2,9 cm. Porodní hmotnost zdravých chlapců činí 3 390 + 464 g, dívek 3 244 + 460 g. Během prvního roku života vyroste dítě zhruba o 25 cm. Během dalšího roku může vyrůst o dalších 13 cm. Ve dvou letech děti obvykle dosahují 50 % předpokládané výšky v dospělosti. Tříleté a čtyřleté děti vyrostou průměrně o 7 až 10 cm za rok. Předškoláci a školáci přibližně o 5 cm za rok. Během puberty rychlost růstu opět stoupá, a to průměrně o 9 cm u dívek a 12 cm u chlapců za rok. Růst u dívek končí většinou v 15 letech, u chlapců mezi 17. a 18. rokem.

Růstový spurt u dětí. V jakém věku se nejčastěji objevuje a jaké má projevy?

Dítě neroste – diagnostika

Při pravidelných prohlídkách kontroluje praktický lékař pro děti a dorost aktuální výšku a hmotnost dítěte. Pokud neodpovídá věk dítěte průměrné výšce, je třeba situaci začít sledovat. Než lékař navrhne postup léčby, vždy je potřeba nedostatečně rostoucí dítě podrobně vyšetřit. V prvé řadě je potřeba zjistit příčinu pomalého růstu. Odchýlení růstové křivky z pásma v růstovém grafu může být prvním příznakem závažného chronického onemocnění, jako je cystická fibróza, celiakie, onemocnění štítné žlázy, onemocnění jater či ledvin, nebo známkou nedostatku růstového hormonu. Po vyloučení skrytého závažného onemocnění vedoucího ke zpomalení růstu následuje z pravidla endokrinologické vyšetření dítěte.

Jak poznám, že dítě neroste?

Pokud je dítě proti vrstevníkům malé, roste pomalu anebo téměř vůbec, je třeba hledat příčinu. Ne vždy za tím musí stát nedostatek růstových hormonů – může jít o poruchu štítné žlázy, Turnerův syndrom, Prader-Willi syndrom, chronické onemocnění ledvin a mnohé další. Nejčastější příčinou je však nedostatek růstového hormonu.

Růstový hormon

Růstový hormon produkuje podvěsek mozkový a uvolňuje se nejvíce v době, kdy dítě spí. V prvé řadě je potřeba prověřit, zda dítěti v noci něco nebrání v kvalitním spánku. Pokud dítě v noci trápí chrápání či dýchací potíže, záněty močového měchýře, noční běsy nebo bruxismus, zkrátka cokoli, co dítěti brání v kvalitním spánku, může to být důvod, proč dítě neroste.

Nejčastější chyby, kterými ohrožujeme správný fyzický vývoj našeho dítěte

Dodávání růstového hormonu

Pokud se ukáže, že tělu růstový hormon v dostatečné míře (či zcela) chybí, je třeba ho dodávat pomocí podkožních injekcí. Ty se aplikují večer před spaním. Ačkoli je taková terapie pro rodiče i dítě jistě velice nepříjemná, není třeba se injekcí bát. Dítě si časem zvykne. Pokud byste tuto terapii odmítli, mohlo by si celý život nést komplexy ze svého malého vzrůstu a vám to vyčítat.

Čím podpořit růst dítěte?

V prvé řadě zkusíme maximálně podpořit spánek a fyzickou aktivitu dítěte. Spánek a intenzivní cvičení totiž zvyšuje hladinu růstového hormonu v těle. Růstový hormon je do krevního oběhu uvolňován především v noci, kdy jeho produkci v hypofýze stimulují impulzy z oblasti mozku známé jako hypotalamus. Důležité je omezit sladkosti a cukr vůbec, protože ten prostřednictvím inzulinu naopak tvorbu růstového hormonu snižuje. Produkci růstového hormonu pozitivně ovlivňuje dostatek kvalitních bílkovin, dále aminokyselina glutamin, neuropřenašeč cholin a vitamín B3 (niacin).

Aminokyseliny

Bílkoviny jsou zdrojem esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vytvořit a které jsou potřeba pro tvorbu růstového hormonu. Z aminokyselin je zvláště důležitý glutamin, který podporuje imunitní systém, napomáhá střevní absorpci a především stimuluje produkci růstového hormonu. Zdrojem bílkovin přitom nemusí být jen maso, které často obsahuje i vysoké množství nežádoucího tuku. Velké množství kvalitních bílkovin je obsaženo například ve vaječných bílcích nebo v syrovátce, vhodné jsou i ryby.

Jaké máte zkušenosti s tím, že dítě neroste, vy? Budeme rádi, když se s námi o své zkušenosti podělíte, a pomůžete tak dalším maminkám, které tento problém řeší.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Dítě neroste. Jak lze podpřit růst dítěte?