Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Skřípání zubů u dětí. Proč je tzv. bruxismus nebezpečný?

Redakce

Redakce

11. 12. 2018

Skřípání zubů u dětí může rodiče pěkně zaskočit. Náhodou jste přistihli vaše dítě v noci, jak ze spaní skřípe nahlas zuby? Jaké jsou příčiny skřípání zuby u dětí? A je to nebezpečné? Co se s tím dá dělat? Na koho se obrátit o pomoc? Nemohou za tím stát nějaké psychické problémy dítěte? Bruxismus rozhodně nepodceňujte a začněte ho řešit. Poradíme vám, jak.

Bruxismus

Skřípání zuby neboli tzv. bruxismus je způsobeno intenzivní noční aktivitou žvýkacích svalů. Tato zvýšená aktivita se projevuje nezaměnitelným zvukem skřípání zubů. Ačkoli může skřípání zubů ve spánku trápit i dospělé, nejčastěji se s ním setkáme u dětí. Týká se to všech věkových kategorií. Bruxismus u dětí většinou postupně vymizí, nicméně zhruba u jedné třetiny postižených dětí bohužel přetrvává až do dospělosti. Bruxismus s sebou nese nejen nepříjemné zvukové projevy a mnohdy i sníženou kvalitu spánku, ale i velmi nepříjemné zdravotní problémy.

Skřípání zubů u dětí ničí sklovinu a ruší spánek

Podobně jako chrápání je skřípání zubů mnohdy spojeno se zhoršenou kvalitou spánku a to nejen u dětí samotných, ale především ze strany ostatních spolunocležníků. Pokud dítě skřípe zuby často, dochází navíc k nepřiměřenému úbytku tvrdých zubních tkání a nepříjemnému zvýšení citlivosti zubů na chlad, kyselé, sladké atd. Pokud se jedná o dlouhodobý problém, dochází také k bolestem a zbytnění žvýkacích svalů. U dětí to pochopitelně není tak běžné, nicméně, pokud skřípání zubů úpřetrvává do dospělosti, je považováno za významný faktor pro vznik a rozvoj onemocnění čelistních kloubů.

Dětské zubní pasty. Na které si dát raději pozor?

Skřípání zubů u dětí

Typický nepříjemně skřípavý zvuk vzniká tak, že se zuby neustále tisknou velmi pevně k sobě a zároveň se pohybují. Nenávratně se tím ničí sklovina zubů a dokonce i zubovina a dásně. V extrémních případech je dokonce možné přijít i o celý zub! Vinou dlouhodobého silného stisku jsou v neustálém napětí také svaly v oblasti krku. Někdy se toto nerelaxované napětí, které se opakuje pravidelně každou noc, může projevovat bolestmi krku i hlavy. Dotyčná osoba o svém problému neví, do ji na něj někdo další, kdo spal vedle ní, neupozorní. Někdy tak lékaři netuší, proč má pacient citlivé zuby či bolesti krční páteře a nedávají si to do souvislosti právě s bruxismem.

Proč děti v noci skřípají zuby?

Nejčastěji bruxismus postihuje dětí (i dospělé), které jsou úzkostné či nějakým způsobem stresované. V dospělosti se pak bruxismus objevuje také u osob závislých na drogách nebo při užívání některých psychofarmak. Obecně lze říci, že skřípání zuby souvisí s celkovým psychickým stavem člověka. U dětí se může přechodně objevit i v souvislosti s jakýmkoliv celkovým infekčním onemocněním. Skřípání zubů je někdy u dětí spojené s růstem nového zubu a jeho prořezáváním. Někdy je do souvislosti s bruxismem dáváno také onemocnění roupem dětským. Tím, jak je dítě v noci neklidné a svědí ho zadeček (roupy jsou aktivní nejvíce v noci), spí neklidně a skřípe zuby. V některých případech se může skřípání objevit i v souvislosti s nesprávně ošetřeným zubem (nevhodným tvarem plomby). Často je však bohužel příčina nejasná.

Zubní kaz u dětí. Jakou vybrat plombu a kdy zvolit narkózu?

Lze bruxismus léčit?

Podaří-li se vysledovat souvislost se stresovou situací, je samozřejmě nutné řešit nejen důsledek, ale především příčinu stresového stavu. Neblahým přímým následkům skřípání mohou účinně předcházet speciální nákusné dlahy, které se však obvykle nepředepisují dětem mladších šesti let. Dále se pak doporučují speciální sestavy cviků žvýkacích svalů. S optimálním řešením problému – se cviky i s použitím dlahy – poradí zkušený stomatolog.

Za vším hledej frustraci

Pokud problém přetrvává a stomatolog si s ním neví rady, nejlepší bude s dítětem zajít k psychologovi. Je totiž možné, že se jedná o psychosomatický problém. Podle psychologů totiž existuje přímá souvislost mezi psychickým stavem a fyzickým projevem. Z tohoto pohledu stojí za skřípáním zubů frustrace z potlačované zlosti či dlouho nevyřčených problémů.
Skřípe-li tedy váš potomek svými prvními zoubky, rozhodně to nepodceňujte! Nasměrovat vás může váš pediatr a pomoci zubní lékař.

Jak naučit dítě čistit zuby

Klidový režim před spánkem

Podobně jako např. noční běsy nebo noční můry souvisí skřípání zubů u dětí s tím, jak klidný prožily den. Rozhodně není vhodné děti příliš přetěžovat (časté oslavy, výlety, návštěvy příbuzných, mnoho kroužků atd.). Dejte si také hodně záležet na výběru aktivit či pohádek, na které se dítě před spaním dívá. Zapomeňte na Harryho Pottera, Star Wars nebo E. T. Mimozemšťan a raději zvolte něco naprosto neškodného jako Pat a Mat nebo Žížaláci (samozřejmě dle věku dítěte). Negativní dopad na kvalitu spánku a noční projevy neklidu (mj. i právě bruxismus) mohou mít samozřejmě také problémy v rodině. Snažte se vybírat klidnější aktivity jako procházky venku a dodržujte pravidelný spánkový režim a domácí rituály (večeře v 6, večerníček v 7, v 8 už spát). Snažte se s dítětem hovořit o tom, co ho trápí. Zda nemá např. nějaké potíže ve škole či ve školce. Je důležité, aby bylo zvyklé s vámi o svých problémech hovořit.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Skřípání zubů u dětí. Proč je tzv. bruxismus nebezpečný?