Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 10. 2018

Je krásné sledovat, jak vaše dítě roste. Tak jako květina potřebuje slunce a živiny, má i lidský organismus určité potřeby, aby mohl růst a vyvíjet se. Jak poznat, že růst vašeho dítěte není v pořádku a existuje vhodná léčba?

Jak vypadá porucha růstu u dětí?

Porucha růstu znamená stav, kdy nerostou kojenci, malé děti a mladiství očekávanou rychlostí. Děti nezískávají tělesnou výšku a hmotnost tak, jako jejich vrstevníci a jeho kosti nedosáhnou při růstu pevnosti. Nejčastější příčinou bývá nedostatek zvláštní chemické látky v těle. Nazývá se růstový hormon (GH). Mimo to se může jednat o poruchu hormonů štítné žlázy nebo pohlavních hormonů. Porucha růstu může být i prvním příznakem nějakého další choroby, např. zánětlivého onemocnění střev, chronické nedostatečnosti ledvin, nesnášenlivost lepku, celiakie a jiných potravin, cystické fibrózy, srdečních vad, apod. Velmi vzácně se vyskytuje porucha růstu kostí. Toto onemocnění je vrozené a může být zděděno od někoho z rodičů, ale objevit se může i poprvé.

Jak má miminko přibírat. Znáte ideální váhové přírůstky?

K čemu slouží růstové tabulky?

Růstové tabulky potřebují lékaři ke kontrole růstu vašeho dítěte. Růstové tabulky se liší pro dívky a chlapce a stejně tak mohou být v něčem odlišné v jednotlivých zemích. Normální růst je takový, kdy křivka vašeho dítěte vypadá podobné jako u většiny dívek a chlapců. Samozřejmě existují jisté odchylky a jsou přirozené. Jestliže začne vaše růstová křivka vašeho dítěte vypadat jinak, než se očekává u většiny dětí, například je plošší, může to být známka toho, že se růst vašeho dítěte zpomaluje. Váš dětský lékař by měl tyto odchylky potvrdit a ověřit měřením a kontrolou růstové křivky. Dále je důležité zjistit, co způsobuje poruchu růstu. Jen tak by mohla být zahájená včasná léčba. Pokud by se problém neřešil včas, mohl by se růst dítěte i plně zastavit.

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

Jakou důležitý je růstový hormon při léčbě poruch růstu u dětí?

Růstový hormon řídí tělesný růst. Jeho množství ovlivňují dvě žlázy v lidském mozku (podvěsek mozkový, což je žláza o velikosti hrášku, které se říká také hypofýza a hypotalamus, který je spojen kanálkem s hypofýzou). Obě části se nacházejí v mozku a při jejich poruše genetickými poruchami, úrazem nebo nemocí může dojít ke snížení růstovému hormonu. Následuje opožděný růst a problémy s tím spojené. Růstový hormon má dávat ostatním částem těla, které souvisí s růstem, signály. Například růstový hormon, který je v pořádku, dává játrům podnět k tomu, aby produkovali inzulín.

Při podezření na nedostatek růstového hormonu či problémům s růstem je důležité rychle navštívit dětského endokrinologa. To je odborník na zkoumání dětských hormonálních stavů. Bude přesně vědět, jaké vyšetření je potřeba provést a jak nalézt příčinu malého vzrůstu vašeho dítěte. Také vám poradí s případnou léčbou a navrhne tu nejlepší. Pamatujte, že včasná léčba je velmi důležitá, protože léčba růstovým hormonem má největší význam v mladém věku. Růstový hormon je možné podávat v množství, které je potřeba, aby dítě normálně rostlo.

Růstové bolesti u dětí. Jak dětem pomoci?

V dnešní době moderní medicíny už jsou naštěstí řešitelné i poruchy růstu. Proto se nebojte případného vyšetření, pokud se vám nebude něco zdát a běžte k lékaři co nejdříve.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?