Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Nejčastější chyby, kterými ohrožujeme správný fyzický vývoj našeho dítěte

Určitě to jako rodiče vždycky myslíme dobře, ale někdy se zkrátka stane, že se to nepovede. Jsme jen chybující lidé. Je však dobré poučit se ze zkušeností a nasbírat co nejvíce informací, díky kterým můžeme předcházet fatálním následkům svých, leckdy ne úplně šťastných, rodičovských snah. Čím můžeme nevědomky dítěti ublížit?

Nošení dítěte v šátku po dobu 24 hodin není vhodné

Některé maminky v rámci takzvaného bondingu nosí dítě neustále v šátku. A to klidně i ve dne, v noci. Pro počáteční kojení je to bezesporu praktické. Dokonce se dá říct, že je to vhodné v případě potřeby širokého balení kvůli správnému vývoji kyčlí. Ale jakmile dítě trochu povyroste, potřebuje mít kolem sebe dostatek volného prostoru k tomu, aby se mohlo začít pohybovat a posilovat příslušné svalové partie. Je důležité, aby mělo pod sebou rovnou podložku a mohlo se převalovat, pást koníčky, učit se lézt. Všechno tohle je velice důležité pro správný vývoj dětské páteře.

Většina odborníků se shoduje na tom, že zaoblená záda bez obory a znehybněné končetiny v pevně utáhnutém šátku na těle matky není pro dítě nic ideálního. To, že jej má žena hned po ruce a dítě slyší tlukot jejího srdce, zvuky hlasu a může pozorovat veškerou matčinu činnost je sice přínosem, ale jeho tělo v této poloze po delší dobu trpí. I spánek by měl probíhat na rovné podložce. Je proto lepší občas dítě položit a nechat jej, aby se hezky vyvíjelo samo. Určitě můžete být někde poblíž bez dítěte přilepeného na svém těle a ulevit tak svým vlastním zádům.

Znáte rebozo? K čemu všemu můžeme využít tento zázračný šátek?

Jak ušetřit peníze? Určitě ne věcmi, ze kterých dítě vyrostlo

Obvyklým nešvarem mnoha maminek je přesně tato věta: “Však to má ještě dobré.” Co to znamená? Nejspíše to, že když už se vám zdá nějaký dětský obleček pro dítě malý a očividně si nelze nevšimnout toho, že už z něj vyrostlo, jen popotáhnete dupačky a chcete zkrátka ušetřit. Vůbec nevadí, když maminka kupuje dítěti oblečení ze second handu po jiných dětech, ale pokud jej nechávat těsnit se v oblečení, které ho tlačí, nebo se mu utlačují záda či nožičky, je to vždycky velice špatně. Nejhorší jsou na tom botičky u starších dětí, které už chodí.

Vždy si pečlivě všímejte, a raději dostatečně s předstihem, zda už začíná mít dítě oblečení nebo botičky malé. Tehdy je nejvyšší čas na to obnovit šatník a vyrazit na nákupy! Je to rozhodně lepší než přivodit dítěti například deformované prsty na nohou nebo cokoli jiného. Nebezpečné také mohou být přezůvky u starších dětí ve školce nebo ve škole. Ony vám samy neřeknou, že jim už z přezůvek trčí palec, anebo že chodí se žralokem. Na tomhle rozhodně nikdy nešetřete!

Chodítka pediatři nedoporučují

Někdo by mohl říci, že chodítka jsou praktickou vychytávkou, která pomůže dětem naučit se chodit, a zároveň je tak trochu někam odklidí a zabaví, aby měla maminka prostor sama pro sebe a mohla něco doma uklidit a uvařit. Opak je však pravdou! Pediatři by vám řekli, že chodítko je nástroj ďábla a dětem rozhodně škodí. Minimálně jejich páteři. Raději dítě do chodítka nedávejte, anebo jen na velmi malou chvíli, určitě ne na půl dne!

Předčasné posazování dítěte mu škodí

Zrovna tak dětem neprospívá jejich předčasné posazování a tahání za ručičky. Možná už byste si přáli, aby vám dítě krásně sedělo v kočárku a koukalo na okolní svět, ale pokud to ještě samo neumí, nearanžujte jej do této polohy. Pokud ho máte v autosedačce, určitě jej takto nenechávejte příliš dlouhou dobu. Jak se říká – všeho moc škodí. U dítěte je vždy důležité střídání polohy. Nemělo by být příliš dlouho ani v šátku či v jiném nosítku, ani v autosedačce a v kočárku.

Období vzdoru nevyřeší lízátko zapíchnuté v krku

U batolete, zhruba kolem dvou až tří let, se můžete setkat s počínajícími projevy prvotního vzdoru a uvědomování si vlastního já. Není ničím neobvyklým, když se vám dítě v obchodě položí na zem a začne sebou zmítat jako posedlé za doprovodu vysokofrekvenčního jekotu. V tuto chvíli mu to lízátko určitě koupíte, viďte? Ale pozor, zásadou je nezvykat dítě na cukr, neustupovat mu v tom, co si prosazuje, a nedávat mu zmíněné lízátko bez dozoru. Mohlo by se mu totiž klidně zapíchnout do krku.

Balet od čtyř let a nenaplněné ambice rodičů

Velkým problémem mohou být nenaplněné ambice rodičů. Co si pod tím představit? Například to, že v dobré víře nabádáte sotva čtyřletou dcerušku, aby chodila do baletu a začala pořádně dřít, ať z ní něco je. Ale co když ji to ani trochu nebaví a ještě tomu nerozumí?

A co třeba příliš kroužků najednou? Chcete, aby se vaše dítě rozvíjelo. Takže bude chodit na fotbal, do flétničky, na angličtinu, do dětského juda a ideálně ještě do skauta. A není toho už trochu moc? Zakřiknutého introverta tím rozhodně nepotěšíte, naopak mu můžete přivodit velký stres, a to dokonce i s psychosomatickými následky.

Bosá chůze je zdravá, ne však na plovoučkách

Nutit dítě chodit bosky po trávníku je ještě docela v pořádku, pokud na něm nejsou vosy, včely, střepy a další nebezpečí. Na doma však raději dětem pořiďte ortopedické botičky nebo přezůvky, které stačí nosit až od tří let. Do té doby je totiž dětská nožka přirozeně plochá. Po členitém a dobře tvarovaném terénu ať klidně děti pobíhají bosky, ale rovná podlaha dítěti v ničem nepomůže, ba právě naopak. Pro předcházení tomu, aby dítě nemělo plochou nohu s pozdějšími následky, je kromě bosé chůze v členitém terénu vhodné i správné obutí! Určitě se poraďte s pediatrem nebo ortopedem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejčastější chyby, kterými ohrožujeme správný fyzický vývoj našeho dítěte