Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit dítě držet tužku a jak vypadá její správný úchop?

Redakce

Redakce

23. 3. 2019

Drží vaše dítě při kreslení tužku správně? Od kdy by mělo již dítě umět tužku držet správně? Kdy je vhodné začít trénovat správný úchop tužky? Jak moc velký problém špatné držení tužky pro děti představuje? Jak vypadá správný úchop tužky? Jak poznat špatný úchop tužky?

První kresbičky

Děti se pokoušejí o první kresby okolo druhého roku života. Ačkoli se z počátku jedná jen o čmáranice, rozhodně byste měli dítě chválit a v kreslení ho podporovat. Za každou cenu dítěti fanděte. Snad ani není potřeba zdůrazňovat, že se žádný obrázek nesmí nikdy kritizovat nebo se mu jakkoli vysmívat. Zejména starší sourozenci dokáží být k nepovedeným obrázkům mladší sestřičky či brášky velice netaktní. Určitě je na to upozorněte, že se nesmí žádné kresbě smát. Malé dítě by to ve snaze naučit se kreslit, a později psát, značně demotivovalo.

Jak se rodí mindráky. Na co si dát ve výchově pozor?

Děti a správné držení tužky

Přibližně do tří let do způsobu dětské kresby a do úchopu tužky zasahovat nemusíme. Můžeme samozřejmě zkoušet pastelky do ručičky vkládat správně, tedy mezi ukazovák, prostředník a palec (tzv. špetkový úchop), ale rozhodně ne za cenu, že bychom dítě od kreslení odradili.

Jaké pastelky jsou pro správné držení vhodné?

Pro nejmenší děti je vhodné pořizovat pastelky trojúhelníkového tvaru, které jsou tlustší, než běžné pastelky. Rozhodně byste neměli na pastelkách šetřit. Konec konců, malé dítě je prakticky nemá šanci vykreslit a vydrží mu relativně dlouho. Pokud koupíte kvalitní, neměla by se ani lámat tuha během častých pádů na zem. Speciální dětské pastelky pro nejmenší díky svému tvaru děti nenásilně směřují ke správnému držení.

Vývoj dětské kresby. Co se z obrázku vašeho dítěte můžete dozvědět

Kvalitní pastelky

Důležitá je také kvalita pigmentů. Pokud pastelka kreslí jen slabě, dítě má tendenci na pastelku o to více tlačit, aby byla kresba vůbec vidět. Přílišné tlačení pak nevede ke správnému držení tužky či pastelky a dítě má spíš tendenci chytit takovou pastelku jako když se míchá vařečkou kaše, tedy celou pěstí.

Veďte děti ke kreslení

Děti by měly mít dostatek příležitostí ke kreslení už od raného věku. Vyhraďte jim ke kreslení speciální místo (např. malý stoleček), připravte několik pastelek (pro začátek stačí jen pár) i papírů, na které mohou kreslit. Kolem 4 let už by měly kreslit všechny děti, pokud ne, nabízejte jim ve zvýšené míře všechno, co rozvíjí jemnou motoriku, motivujte je i ke kreslení.

Jak doma zabavit děti, aby se nenudily? Tvořivé nápady pro nejmenší

Na co si dát pozor?

Malé dítě má občas tendenci namísto tvorby vlastních obrázků dožadovat se dospělých, aby mu něco nakreslili oni. Rodiče v dobré víře samozřejmě rádi nakreslí bagr nebo srnečku, ale dejte si pozor, abyste pak neskončili tak, že namísto rozvoje kresby dítěte rozvíjíte výhradně vlastní umělecké dovednosti. Trvejte na tom, že nyní je čas na dítěti, aby také něco nakreslilo, že to bude určitě moc krásné.

Jak rozvíjet jemnou koordinaci ruky?

Správné držení tužky ovšem není jen o kreslení. Celkově je potřeba u dětí neustále rozvíjet jemnou motoriku a koordinaci rukou. Nechte děti co nejvíce skládat hrady a věže z kostek, nechte si je hrát se stavebnicemi všeho druhu, s legem, zapínat knoflíky nebo zipy, skládat puzzle, šroubovat, stříhat a vytrhávat papír atd.

Správné sezení

Velice důležité je také to, aby dítě během kreslení správně sedělo. Nohy by se měly opírat o zem (příp. o stupínek na rostoucí židli nebo o stoličku). Rozhodně by neměly dítěti viset ve vzduchu (např. když dítě sedí na kuchyňské židli). Kolena by se židlí měla svírat pravý úhel. Lokty zas mají být v pravém úhlu s deskou stolu. Když dítě špatně sedí, pak se zbytečně napíná, je to pro ně fyzicky náročnější a snadněji se fixuje špatný úchop. Naučené zlozvyky se pak jen těžko odstraňují.

Jak vypadá správný úchop tužky?

Okolo čtvrtého roku již začínáme dítě aktivně upozorňovat na to, jak by mělo tužku správně držet. Správný úchop je stejný u praváků i leváků. Tužka leží na posledním článku prostředníčku, seshora ji přidržuje bříško ukazováku, zespoda bříško palce. Jak již bylo řečeno, ke správnému úchopu pomůžou speciální trojhranné psací potřeby. Horní konec tužky musí směřovat do oblasti mezi ramenem a loktem. Ruka se nesmí ohýbat v zápěstí, pohyb při psaní vychází z ramene.

4 letá holčička přečetla již 1000 knih. Podívejte se na neuvěřitelné video

Špetkový úchop tužky

Správnému úchopu se říká „špetkový“, protože při něm dítě drží tužku podobně jako špetku soli při solení jídla. Lehce a třemi prsty. Pouze takový úchop je časově a energeticky efektivní, tzn. že dítě takto dokáže psát nejrychleji, jeho ruka se zbytečně neunavuje a navíc po sobě své poznámky dobře přečte, neboť text je hezky čitelný. Všechny ostatní úchopy jsou špatné. Každému je nejspíš jasné, že by dítě nemělo držet tužku jako vařečku celou pěstí, ale víte, jak vypadají další špatné úchopy? Na co si dát pozor?

Hrstičkový úchop

Mezi nejčastější nesprávné úchopy patří tzv. „hrstičkový úchop“, při kterém pero drží 4 prsty (všechny kromě malíčku) namísto tří. Špatných úchopů tužky, se kterými se lze ještě u prvňáků setkat, je ovšem celá řada. Podívejme se na ně.

Jak vypadá špatný úchop tužky?

I když dítě drží tužku správně, je důležité ohlídat také to, aby dítě na tužku netlačilo. Pokud ji křečovitě svírá, jsou pak kresby příliš vytlačené a kostrbaté. Dejte si pozor také na to, aby v dlani nebyly sevřeny žádné prsty. I správný „špetkový úchop“ je totiž špatný, pokud jsou malíček a prsteníček sevřené v dlani. Časem se k nim totiž přidává i prostředníček, protože se přiklání tam, kde vzniká větší napětí.

Úchop s vysoko položeným ukazováčkem

Relativně častý problém je, když dítě moc tlačí a ukazováček se prohýbá. Je proto ve špatném položení, a tak se výrazně snižuje kvalita i rychlost psaní. Ruka totiž bolí a je napjatá. Dítě nestíhá psát stejně rychle jako ostatní děti a později se mu špatně z takových poznámek špatně učí, neboť má problém to po sobě přečíst.

Úchop s palcem přes tužku

Pokud se palec nenachází naproti ukazováčku, ale je vysunutý přes tužku, tužka se posunuje tam, kam nemá, a směřuje špatným směrem. Časem může znehybnět zápěstí a vznikne drápovitý úchop.

Klarinetový úchop

Když se palec opírá o pero a ostatní čtyři prsty se opírají o psací náčiní na protilehlé straně (jako kdyby dítě hrálo na klarinet). Ruka při tomto špatném úchopu většinou neleží na podložce a pohyb nevychází z prstů, jak by měl, ale ze zápěstí a lokte. Je jasné, že se takto dítě během psaní rychle unaví.

Cigaretový úchop

Jedná se o úchop, kdy dítě drží tužku jako cigaretu, tedy mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Palec je na tužce nebo přes ni. Tužka v takovém případě klouže mezi prsty a úchop zabraňuje volnému pohybu prstů při psaní.

Kdy by mělo dítě tužku držet správně?

Určitě by mělo dítě nastupovat do první třídy již se správným držením tužky. Ačkoli správný úchop nemusí vypadat na první pohled jako problém, vězte, že to může dítěti komplikovat školu hned od začátku. Děti, které špatně drží tužku (později pero), začínají dle zkušenosti učitelů za ostatními dětmi citelně zaostávat a zbytečně se ve škole trápí. Kvůli špatnému úchopu totiž nedovedou dost rychle psát. Navíc v tomto věku se již špatný styl úchopu těžko přeučuje. Pokud je dítě takto zvyklé kreslit několik let, není pak pro ně snadné to měnit. Je proto třeba děti aktivně opravovat již od 4 či 5 let.

Grafomotorická poradna

Pokud máte jakékoli pochybnosti, obraťte se na grafomotorickou poradnu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak naučit dítě držet tužku a jak vypadá její správný úchop?