Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

4 letá holčička přečetla již 1000 knih. Podívejte se na neuvěřitelné video

Redakce

Redakce

14. 6. 2018

Malá avšak o to více větší vášnivá čtenářka. V pouhých čtyřech letech přečetla již tisíc knih. Jak je to možné? Takové množství nepřečtou ani dospělí čtenáři za celý svůj život.

Daliyah Marie Arana

Tak zní celé jméno americké dívky, která doslova propadla kouzlu knih a čtení. Její rodiče prohlásili, že ještě než se Daliyah narodila, učila se číst. Po dobu těhotenství s Daliyah její matka denně četla knihy ostatním dětem. Jako dítě Daliyah slyšela staršího bratra číst nahlas kapitoly knih. V pouhých osmnácti měsících již rozpoznala slova v knihách, které jí matka četla.

První knihu přečetla v necelých 3 letech

Matka malé Daliyah v rozhovoru pro The Washington Post sdělila, že zkrátka její dcera chtěla si vše číst sama. Čím více slov se naučila a uměla, tím více chtěla číst. Nebylo překvapením, když v pouhých dvou letech a jedenácti měsících přečetla sama první knihu. Nyní ve věku čtyř let přečetla Daliyah více jak tisíc knih a zvládla přečíst určité vysokoškolské texty.

Daliyah hostem kongresové knihovny

Předškolní dovednosti v rámci čtení a vášeň pro literaturu neunikly pozornosti Carly Hayden, která je vedoucí kongresové knihovny. Daliyah měla tu čest osobně navštívit výše zmíněnou knihovnu a osobně se setkat s Carlou Hayden.

I když The Gainesville Times byla otištěna zpráva, že mladý knihomol není výjimkou pro knihovny, nicméně Daliyah má vlastní kartu neboli průkazku do místní knihovny. Malá vědma prohlásila, že ráda si prohlíží a zkoumá knížky každý den. A chce učit ostatní děti číst v tomto raném věku.

Program 1 000 knih

Matka Daliyah, Haleema Arana, přišla s touto myšlenkou, začít číst stejný počet knih jako tomu bylo v případě její dcery. Program 1 000 knih cílem byl měl vstoupit a být zahájen v příštím roce na podzim. Záměrem je pomoc učitelům, jak naučit číst ostatní děti.

Rodiče Daliyah nikdy nezkoušeli či netestovali přesnou úroveň čtení. Avšak jejich dcera je schopna číst knihy, které její starší sourozenci ve věku deset a dvanáct let, nosí ze školy. Malá čtenářka hledá pomoc jen pokud uvízne na těžkém slovu.

Oblíbeným autorem malé čtenářky je Mo Willems

Nejen jeho knihy Daliyah ráda čte. Rovněž se zajímá o dinosaury. Dokonce už ve čtyřech letech rovněž zná význam slova paleontolog.

Matka dala dceři výzvu, aby naplnila a uspokojila její lásku ke knihám a k četbě. Dostala vysokoškolský text s názvem „The Pleasure of Books“, autorem je William Phelps. Daliyah se naučila nejen dobře vše přečíst a i vyslovovat slova. Což vedlo k tomu, že matka dceru natočila a video zveřejnila na youtube. Důvodem bylo, aby i ostatní rodiče byli povzbuzeni a učili své děti číst již v tomto věku.

Slovní zásoba a schopnost porozumění

Tento Daliyah um je pravděpodobně výhodou. Otec Daiylah je Mexičan a často doma tak mluví španělsky. Ačkoli čtyřleté dítě nemůže ještě plynule mluvit, avšak může pochopit mnoho slov a pracovat na tom, jak číst ve španělštině.

Matka malé nadšené čtenářky se rozhodla oslovit kongresovou knihovnu, aby mohla vzít její dceru v rámci zkušenosti na vyšší úroveň. Odpovědí bylo pozvání celé rodiny a strávení dne s vedoucí knihovny Hayden.

Během prohlídky knihovny Daliyah četla knihy Hayden a její matka se setkala s ostatními členy personálu knihovny. Když byla dotázána Daliyah, jestliže má nějakou radu či doporučení, okamžitě přišla s nápadem. Navrhla, aby na knižních chodbách byla nainstalována bílá tabule a děti jako ona, tak mohou na tabule psát a procvičovat si psaní.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

4 letá holčička přečetla již 1000 knih. Podívejte se na neuvěřitelné video