Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak doma zabavit děti, aby se nenudily? Tvořivé nápady pro nejmenší

Když je venku nevlídno, je potřeba ty nejmenší rozptýlit doma. Když už vás nebaví hraní, pusťte se s dětmi do tvoření. Možná u toho vznikne nepořádek, ale zase si budete moci domácnost vyzdobit těmi nejkrásnějšími dílky vašich miláčků.

Každé dítě je jiné a baví ho něco jiného. Zatímco jedno nevezme pastelku do ruky, jiné maluje všude, včetně zdí. Přinášíme proto různé tipy na domácí tvoření, aby si na své přišel každý.

Malování

Malování je vděčné, už od dou věku mohou děti dostat do rukou voskovky a začít tvořit první umělecká díla. Edukativní hra může vzniknout třeba díky Duplu tak, že různě barevnými pastelkami obkreslíte malou kostku (případně dřevěnou). Dítě může zkusit vybarvovat. Pak bude mít za úkol postavit správnou kostičku na stejně barevný podklad. Trénovat můžete i skládání do tvarů podle předlohy.

Zvířátka pomocí prstových barev

Velice populární jsou mezi malými dětmi prstové barvy, které jsou zdravotně nezávadné. Určitě si užijete spoustu zábavy při obtiskování ručiček a nožiček. Obtisky bříšek prstů se dají dělat vysoké věže nebo třeba třešně v namalované sklenici kompotu. Případně můžete zkusit namalovat tělíčko ptáčka a dítě mu obtiskem ruček udělá křídla, nebo hřívu lvovi.

Tip pro děti, které si nechtějí ušpinit ruce – do prstových barviček je možné namáčet i štětec.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Obtisky listů

Kolem dvou let věku se můžete odvážit použít i vodové barvy. Raději ale stůl i prostor pod ním pokryjte igelitem, dítě zabalte do pláštěnky. Děti většinou malují s nadšením, je třeba ale na ně dohlížet, aby nevylily kelímek s vodou a na obrázek nenanášely moc vody, jinak se jim rozmočí.

Krásné obrázky vznikají, když vodovky nanesete na listy stromů (na žilnatou část) a pak je obtisknete na papír. Ideálně každý list jinou barvou. Můžete si také vyrobit razítka z brambory. Bramboru rozkrojíte napůl a vyříznete do ní obrázek (stromeček, mráček), ten dítě namáčí do barvy a tiskne.

Pro menší děti jsou populární vodové omalovánky, kde je obrázek už vybarvený, ale zvýrazní se až po nanesení vody.

Oblékací panenka

S tříleťáky si můžete vyrobit oblékací panenku nebo panáčka. Víc asi zaujme holčičky, které si budou moci obléknout třeba princeznu, ale možná policista nebo hasič zaujme i chlapečka. Na tvrdý papír namalujte postavu, nemusí být nijak detailní. Případně použijte běžný papír a panenku podlepte kartonem. Když jí necháte půlkruh u nohou, může i stát. Nechte dítě, ať domaluje vlasy, oči, nos pusu. Z papíru pak vystřihněte na přání různé kusy oblečení, které budou panence sedět. Dítko si je opět může samo vybarvit. Nezapomeňte na papírové úchytky, kterými budete oblečení upevňovat na panenku. Můžete vyrobit také doplňky, fantazii se meze nekladou.

Jak se zabavit na mateřské a užít si čas doma

Zvířátka z různých materiálů

Děti mají zvířátka moc rády, tvořit je lze ze všeho možného. Malou zoo nebo tučňáky na kře můžete vyrobit třeba z plastelíny, věčná jsou také zvířátka z kaštanů a špejlí. Zkuste i další materiály.

Ruličkové safari

Ruličky od toaletního papíru jsou na tvoření s dětmi skvělé. Většinou je stačí nabarvit, třeba na růžovo, když chcete udělat prasátko, nebo na žluto, když lva. Pak stačí na jednu stranu nalepit namalovanou hlavu (můžete i přicvaknout kancelářským koníkem), „horní končetiny“ na ruličku a dospod nohy. Použít můžete také barevné papíry a vatu – třeba na hřívu. Spojením více ruliček za sebou (navlékněte na provázek), vznikne had.

Zajíček z kelímků

Můžete samozřejmě vytvořit i jiné zvířátko. Je to super jednoduché. Vezmete dva (třeba žluté) plastové kelímky a vložíte je do sebe dnem dolů. Mezi ně zacvaknete uši vyrobené třeba z houbové utěrky na nádobí. Dítě může nesmazatelnou fixou namalovat obličej, nebo ho nakreslí na papír a vy vystřihnete a nalepíte. Do zajíčka mu můžete dát třeba kukuřičné křupky.

Vývoj dětské kresby. Co se z obrázku vašeho dítěte můžete dozvědět

Ponožková zvířátka

Často se stane, že se jedna dětská ponožka ztratí a té druhé je smutno. Vyrobit z ní můžete nejrůznější zvířátka, záleží na vaší šikovnosti.

Zajíček – do ponožky nasypte třeba rýži a zavažte asi ve třetině provázkem. Tím vytvoříte bříško, pak udělejte ještě jednu menší bouličku, to bude hlavička. Nahoře ji také zavažte provázkem a zbytek ponožky rozstřihněte napůl, to budou ouška. Zajíčka otočte. Dítě může dokreslit očka a čumáček, pod krk mu uvažte mašličku.

Chobotnička – do ponožky dejte vatu nebo rýži, vytvořte hlavičku a převažte provázkem. Zbytek rozstříhejte na chapadla. Domalujte obličej. Lze vyzkoušet i s rukavicí.

Tvoření podle ročních období

V létě je nejlepší být s dětmi co nejvíce venku, v ostatních měsících ale můžete tvoření přizpůsobit třeba probíhajícím svátkům.

Jaro

Na jaře se slaví Velikonoce, vyrobit můžete třeba výše zmíněné zajíčky nebo zdobit vajíčka. Vyzkoušet můžete i kvetoucí jarní strom, kdy na papír nakreslíte kmen a dítě na něj bude lepit kuličky z barevného (ideálně krepového) papíru. Na konci dubna se pálí čarodějnice, jednu si můžete vyrobit z dřevěné vařečky. Dítě namaluje obličej, na hlavu přiděláte šátek, tělo ze zbytku látky.  Zapíchněte do květináče a je vystaráno.

Podzim

Na podzim nabízí příroda řadu pokladů, můžete obtiskovat listy nebo dělat zvířátka z kaštanů. V rámci zvyšující se popularity amerického svátku Halloween u nás si můžete vyrobit třeba kostru z vatových špejlí. Na černý papír namalujete lebku (nebo vystřihnete z bílého papíru) a zbytek děla doděláte z bílých vatových špejlí, na žebra je rozstřihněte napůl.

Nakreslit nebo vystřihnout z barevného papíru můžete také dýni a tu dozdobit tematickými těstovinami (lze je i obarvit) – netopýry, dýněmi a dalšími.

Hračky, které rozvíjí motoriku dětí

Zima

Zima s sebou nese třeba vystřihování vloček z papíru nebo tvorbu papírových řetězů na stromeček. S dětmi si můžete vyrobit také jednoduchou ale přitom moc hezkou dekoraci na vánoční stůl. Z odličovacích tamponků vyrobte sněhuláky – na každého potřebujete tři tamponky, ze kterých vytvoříte tělo sněhuláka. Pak nalepte z barevných papírů oči, mrkvový nos a knoflíky.

Tvoření děti většinou baví, ale ty menší u něj samozřejmě dlouho nevydrží. Vyžaduje to vaše zapojení a někdy nervy z oceli, když se rozhlédnete po bytě. Uvidíte ale, že v dospělosti budou na společné domácí tvoření rády vzpomínat, a vy také.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak doma zabavit děti, aby se nenudily? Tvořivé nápady pro nejmenší