Menu
MotherClub.cz
Kojení

Zatvrdnutí mléka v prsu. Co pomáhá ulevit od bolesti?

Při kojení se s tím setká snad každá maminka, na prsu se vytvoří horká bolestivá zatvrdlina. Jak se jí co nejrychleji zbavit? Máme pro vás několik vychytávek.

Zatvrdnutí nebo zánět?

Zatvrdlina v prsu vznikne, když se ucpe mlékovod a dochází k zadržování (retenci) mléka v prsu. Objeví se zarudnutí a bolestivé zatvrdnutí. Někdy doprovázené horečkou. Mlékovod se může ucpat kdykoliv v průběhu kojení. Většinou k tomu dochází, když dítě méně pije (rýma, zavádění příkrmů) nebo při špatné technice sání. Dá se většinou zvládnout samoléčbou. Pokud do 48 hodin nedojde ke zmizení zatvrdliny, může se rozvinout zánět.

Zánět prsní žlázy (neboli mastitida) patří vždy do rukou lékaře, který vám předepíše antibiotika. Projevuje se horečkou nad 38 °C, třesavkou a bolestí většinou jen jednoho prsu. Příznaky jsou podobné chřipce. Infekce se do prsu dostane přes poraněnou bradavku. Kojit můžete i při braní léků, důležitý je klid a dostatek tekutin.

Jak naučit dítě kousat a jíst kousky?

Babské rady, jak se zbavit zatvrdnutí mléka v prsu

Kojení a odstříkávání

Když se objeví zatvrdlina, snažte se kojit z prsu, i přes bolest, dál. Ideálně si na zatvrdlinu nasměrujte bradičku dítěte, pomůže ji rozmasírovat. Prevencí je střídání poloh při kojení. Pokud máte bulku v podpaží, vyzkoušejte boční fotbalovou polohu. Je-li ovšem v horní části prsu, je to problém. Tam musíte masírovat vy.

Ulevit by vám mohlo přinést také odstříkávání nebo odsávání, ale sání dítěte je vždy účinnější. Každopádně se nesnažte odsát všechno mléko z prsu, laktace by se zvyšovala a problém zhoršoval.

Jako účinná odsávačka může zaskočit i tatínek. Pokud to ovšem ani jednomu z partnerů není proti mysli. Pro některé muže je to vzrušující zážitek a mamince tím uleví od bolesti.

Studené obklady na prsa

Jako první pomoc při vzniku zatvrdliny přikládejte po kojení studené obklady. Nejdoporučovanější je ten ze studeného tvarohu. Řadě maminek se osvědčil vaničkový, kterého můžete dát silnější vrstvu, zakryjte látkou a nechejte, dokud chladí. Vynechte bradavku a dvorec!

Použít můžete také do studené vody namočenou plenu, případně přes látku mražený hrášek nebo drcený led. Ale s mírou.

Vyzkoušet můžete rovněž Priessnitzův obklad, kdy na prso přiložíte studený kapesník nebo plenu, na ni dáte igelit a na něj teplou plenu. Necháte působit.

Na obklad lze použít i termovložku do podprsenky, kterou vychladíte v ledničce.

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

Na prsa si můžete zkusit přiložit také list zelí. Ten nejprve ponořte do teplé vody, omyjte a osušte. Zakryjte ho potravinovou fólii a přejeďte válečkem. Díky tomu se z něj uvolní léčivé látky. Vychlazené listy položte na prso, překryjte látkou a podprsenkou. Nechte působit přes noc nebo několik hodin. Prso po vyjmutí listu omyjte vlažnou vodou.

Některé maminky nedají dopustit na slivovicový zábal. Na vatu dáte studenou slivovici, eventuálně na do studené vody namočenou látku, a přiložíte na postižené místo. Ale pozor, použijte jen malé množství alkoholu. Nejen, že může vysušovat pokožku, ale opakované zábaly se používají k zastavení laktace. Aplikujte pouze na postiženou část prsu, nikdy ne na bradavku a dvorec.

Nahřívání prsu a masáž

Ideální je nahřát prso před kojením ve sprše, kde můžete zkusit také zatvrdlinu rozmasírovat. Dělejte to však jemně, abyste si prso nezhmoždila. Postupujte směrem k bradavce, soustřeďte se hlavně na bolestivé místo. Masírovat můžete také při kojení.

Použít můžete rovněž vhodný masážní olejíček (například od Weledy).

K prohřátí prsu je možné použít také termofor nebo termovložku, kterou nahřejete na topení.

Další postup při zatvrdnutí mléka

Jestliže máte teplotu, vezměte si léky proti horečce s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Pokud zatvrdlina do 2 dnů neodezní, naopak se váš stav zhoršuje, vyhledejte lékaře. Na zatvrdlinu může léčebně použít ultrazvuk.

V případě, že by zatvrdlina byla příznakem mastitidy, je potřeba co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky.

Prevence

Abyste bolestivé zatvrdlině předešla, je potřeba pravidelné vyprazdňování prsu a správná technika kojení. V případě poranění bradavek dbejte na jejich dostatečnou hygienu a léčbu, aby nedošlo k zánětu prsou. Nechte na nich zaschnout mateřské mléko a pravidelně je větrejte.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Zatvrdnutí mléka v prsu potká při kojení většinu maminek. Nenechte situaci zajít daleko a při prvním náznaku zahajte protiútok. Před kojením prsa nahřívejte, aby se mléko dobře uvolňovalo. Během kojení přiložte dítě bradičkou na zatvrdlinu a střídejte polohy. Po kojení prsa chlaďte. Na horečku použije analgetika. Pak jistě retenci brzy zvládnete.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Zatvrdnutí mléka v prsu. Co pomáhá ulevit od bolesti?