Menu
MotherClub.cz
Kojení

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Zánět prsu neboli mastitida je častým strašákem kojících maminek. Bolestivý zánět vás může donutit s kojením přestat a mnohdy vyžaduje podávání antibiotik. Poradíme vám, co se zánětem dělat a také jak mu předejít.

Jak poznat zánět prsu při kojení?

Zánět prsu je způsobený bakterií, která se do těla dostane drobnou rankou. Kvůli nejasným příznakům ho je ale především zpočátku obtížné rozpoznat. Projevuje se nalitím prsů, zadržováním mléka a bolestí. Zánět prsu poznáte také podle horečky a zčervenání postiženého místa. Všimnout si můžete červených pruhů táhnoucích se od podpaží ke spodní části prsu nebo dvorci. Ve chvíli, kdy chcete mléko odstříknout nebo si prso namasírovat, objeví se silná bolest.

Kojím a mám zánět prsu – co dělat?

Je důležité bolest překonat a nahromaděné mléko odstříknout. Jakmile se ho totiž zbavíte, uleví se vám. Odstříkávání mléka provádějte minimálně 1x denně, ale klidně i po každém kojení. Vytrvejte v tom až do doby, než se vám zcela uleví. Při zánětu prsu ležte co nejvíce v posteli a pijte hodně vody. Někdy se může stát, že se zánět přenese z jednoho prsu do druhého. Na samovolné šíření zánětu už jsou však potřeba antibiotika. Pokud vysoká horečka neustoupí ani po 48 hodinách, vyhledejte lékaře, který vám nasadí vhodnou léčbu.

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Zánět prsu a tvarohový zábal

Mezi kojením jsou vhodné chladivé zábaly. Proto se doporučuje na zánět prsu tvaroh. Do něj můžete ještě vmíchat pár kapek levandulového éterického oleje nebo na kolečka nakrájenou cibuli. K chlazení jsou vhodné i rozdrcené zelné či vinné listy zabalené do utěrky.

Masáž

I přesto, že masírování prsou při zánětu hodně bolí, může vám ve výsledku dost ulevit. K masáži si připravte levandulový olejíček a postupujte jemně a pomalu. Pokud chcete, můžete masáž provádět ve vaně.

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?

Při zánětu prsu nemusíte přestat kojit

  • Kojení pro dítě není nebezpečné, protože tělo matky uvolňuje do mléka v tomto stavu více protilátek.
  • Kojit můžete i při teplotě do 38 stupňů Celsia. Pokud jste ale vyčerpaná, je možné mléko odstříknout.
  • Před kojením prs zahřejte a krátce odstříkněte mléko, aby došlo uvolnění a dítě lépe uchopilo bradavku.
  • Dopřávejte si pravidelné chladivé zábaly.

5 rad, jak zánětu prsu předejít

  1. Během těhotenství si nechte u gynekologa zkontrolovat typ bradavek. Pokud je máte ploché nebo vpáčené, může vám lékař doporučit tzv. formovače bradavek.
  2. Při kojení dodržujte hygienu prsů. Ošetřujte je vhodnými mastičkami, které zabrání vzniku trhlinek a dalších zranění.
  3. Dbejte na správnou techniku kojení a přisání dítěte. Pomůže vám laktační poradkyně nebo dula, v porodnici zase zdravotní sestra.
  4. Nenoste těsné oblečení a zvolte bavlněnou kojící podprsenku.
  5. Dávejte si pozor, abyste prsa vždy dostatečně vyprázdnila. Neomezujte své dítě v kojení a neprodlužujte pauzy mezi kojením.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Zánět prsu mimo kojení

Někdy se může objevit zánět prsu u nekojící ženy či dívky. Zánět prsu u dívek bývá způsobený nepatrnou trhlinkou v této oblasti, úrazem nebo některým onemocněním (např. sarkoidóza, syfilis, tuberkulóza). Další příčinou zánětu mohou být plísně či paraziti nebo ucpání a následná blokáda vývodů žlázy způsobená zmnožením buněk. Výjimkou není ani zánět prsu v menopauze, kdy mléčná žláza produkuje bezbarvou tekutinu, která je nenápadná, protože se běžně otírá prádlem. Problém nastává ve chvíli, kdy se rozšíří vývody z mléčné žlázy a tekutina neodtéká. V této chvíli vše nahrává vzniku zánětu.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?