V květnu se uskuteční zápis do státních mateřských škol. Už máte vybranou tu svoji? Jaké dokumenty k zápisu potřebujete a co musí umět vaše dítě? Máme pro vás odpovědi.
Pokud vás letos čeká zápis dítěte do mateřské školy, můžete se cítit pod tlakem. Ať už jste v situaci, kdy usilujete o přijetí tříleťáka, protože se musíte vrátit do práce, nebo přihlašujete předškoláka k povinné předškolní docházce. Boj o místa ve státní mateřské škole není procházka růžovou zahradou, ale poradíme vám, jak jím proplout co nejhladčeji.
Výběr školky
Pro začátek je dobré si zjistit informace o mateřských školách, které jsou v blízkosti vašeho bydliště. Jednak v nich máte nejvyšší šanci na přijetí, a zároveň je to praktické kvůli dojíždění.
Do preferované školky se zajděte podívat, ideálně i s dítětem, abyste věděla, zda splňuje to, co od ní očekáváte. Jaké je tam prostředí, kdy děti chodí ven, jak je to se spaním po obědě nebo přípravou na školu? Zajímat se můžete také o jídelníček, otevírací dobu školky a kroužky. Využijte k tomu Dny otevřených dveří, které školky pro zájemce pořádají.
Zkuste se také poptat kamarádek nebo známých, jejichž děti už školku navštěvují, případně na internetových diskuzích, na jejich hodnocení a spokojenost. Ale pozor, názor si udělejte sami.
Jak dítě připravit do školky, aby se nástup obešel bez slziček
Kritéria přijetí
Systém přijímání do školky naštěstí nestojí na pravidle: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Důležité jsou jiné podmínky, jež musíte splnit. Které to jsou?
Trvalé bydliště
Při přijímání dětí platí pravidlo spádové oblasti. Tou bývá většinou obec nebo městská část. Proto je trvalé bydliště jedním z nejdůležitějších kritérií pro přijetí do školky. Tím druhým je věk dítěte.
Přihlášku můžete podat do více školek zároveň. Pokud však nespadáte do jejich spádové oblasti, jsou vaše šance na přijetí velmi nízké. Navíc to znamená, že v jeden den možná budete muset obíhat více školek naráz.
Nezapomeňte také, že v přihlášce musíte uvést, kterou školku preferujete. V těch ostatních vás to pak může znevýhodnit.
Věk dítěte
Od loňského roku platí povinné předškolní vzdělávání u dětí, které do začátku školního roku dovrší pět let. Školky musí tyto děti přijímat přednostně, za jejich pobyt ve školce rodiče neplatí, pouze za stravování. Přednost ve výběrovém řízení mají od loňska také děti čtyřleté a starší.
Od letoška však mají šanci i tříleté děti, MŠ by pro ně měly mít vytvořený dostatek míst.
Školky tedy přijímají děti s trvalým pobytem ve spádové oblasti v pořadí podle věku od nejstaršího po nejmladší do naplnění volné kapacity.
Od roku 2020 budou přednostně přijímány také dvouleté děti ze spádové oblasti mateřské školy.
Očkování
Dalším důležitým kritériem, které vám sice nepřidá body k přijetí, ale musí být splněné, aby mohlo dítě mateřinku navštěvovat, je očkování. Informace o zdravotním stavu dítěte včetně povinného očkování musí být na přihlášce potvrzena pediatrem.
To však neplatí pro děti, které nastupují k povinnému předškolnímu vzdělávání.
Další kritéria
Mateřské školy si mohou stanovit i další kritéria, podle kterých přijímané děti posuzují. Může to být například sourozenec, který školku již navštěvuje, délka pobytu ve školce nebo opakovaná žádost o přijetí.
Termín zápisu a co s sebou na zápis
Zápisy do školek probíhají v termínu od 2. do 16. května. Konkrétní termín určuje zřizovatel školky po dohodě s jejím ředitelem či ředitelkou a bývá zveřejněn na webových stránkách MŠ. Kontrolujte ji proto pravidelně.
Přihlášku do mateřské školy a evidenční list je možné vyzvednou v předstihu v mateřské škole nebo na městském či obecním úřadě, případně online na stránkách školky nebo na portále pro zápis do MŠ. Někde ji dostanete až při samotném zápise a musíte ji dodat vyplněnou zpět do konkrétního data. Záleží na školce.
K zápisu donesete vyplněnou přihlášku, na které je potvrzení od lékaře o povinném očkování, a dále rodný list dítěte. Je-li to potřeba tak také doklad o trvalém bydlišti. Určitě budete požádáni o předložení vašeho občanského průkazu.
Většina školek nevyžaduje přítomnost dítěte u zápisu, ale mohou se vyskytnout výjimky.
Co by mělo umět dítě
Dovednosti vašeho dítěte u zápisu zkoumat nebudou. Každopádně by ale bylo dobré, aby před nástupem do školky bylo vaše dítě bez plen a dudlíku a umělo aktivně hlásit své potřeby. Mělo by reagovat na svoje jméno, vydržet nějaký čas bez svých nejbližších a respektovat jiná než domácí pravidla. Učte ho samostatně jíst a pít, umýt si ruce, smrkat a chodit na záchod. Přínosem je, pokud se umí vysvléknout, s oblékáním paní učitelky pomáhají, obout a vyzout si boty. Dobré je také, když si dítě pozná svoje věci, ujde delší vzdálenost a zvládá chůzi po schodech.
Nepřijali vás, co dál?
Pokud dostanete po zápise rozhodnutí o nepřijetí dítěte, nevěšte hlavu. Zákon vám dává možnost se proti rozhodnutí do 15 dní odvolat. Když ani tak nebylo dítě přijato, zajděte do školky osobně a požádejte o zařazení na seznam čekatelů. Třeba někdo nenastoupí. Obejděte i ostatní školky a ptejte se, zda nemají volné místo. Někdy se uvolní až v průběhu školního roku.
Je však potřeba zvážit i další možnosti řešení dané situace. Pokud nemáte „hlídací babičky“, může být východiskem soukromá školka nebo paní na hlídání. Některým rodinám se ovšem z finančního hlediska nemusí vyplatit, a proto raději maminka zůstane s dítkem doma. Někdy ale není na škodu situaci probrat se zaměstnavatelem. Tam, kde to jde, může být ochotný k pozdějšímu návratu do práce nebo pružné pracovní době, než situaci se školkou vyřešíte.
Umístit dítko do státní mateřské školky není v dnešní době jednoduché, ale rozhodně to nevzdávejte předem. Třeba se na vás usměje štěstí.