Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Vztah s nevlastními dětmi. Jak ho mít co nejlepší?

Být dobrým nevlastním rodičem může být někdy velmi obtížné. Nejdůležitější je nalezení rovnováhy mezi kamarádstvím a přirozenou autoritou. Stejně tak je nutné nepokoušet se nahradit dětem jejich vlastní rodiče.

1. Dejte si pozor na nerealistická očekávání

Mnoho nevlastních rodičů cítí určitý tlak, protože chtějí s partnerem a nevlastními dětmi tvořit dokonalou rodinu. Vzhledem k napětí z předchozích vztahů, možným finančním potížím a nelehkému přizpůsobování se nové životní situaci realita často přichystá zcela jiný scénář. Vztah s nevlastními dětmi proto budujte po malých krůčcích a neočekávejte, že se mezi vámi vytvoří láskyplný vztah během několika málo dnů společného soužití.

2. Budujte přátelství

Postupné navazování přátelství je výborným začátkem pro všechny nevlastní rodiče. Zároveň je však nezbytné si uvědomit, že pokud dítě prošlo rozvodem rodičů, může mít pocit neloajálnosti vůči druhému rodiči, pokud se přizná, že vás má rádo. Buďte proto trpěliví a dejte si načas. Budování silného základu založeného na přátelství je prvním krokem k získání důvěry nevlastního dítěte.

3. Dejte dítěti prostor

Zásadní je čas, který dítě stráví o samotě se svým vlastním biologickým rodičem. Umožněte jim proto vyrazit na společný výlet, nebo si užít společný čas doma. Neznamená to, že musíte ustoupit do pozadí. Jen tím ukazujete dítěti, že je pro svého rodiče stále důležité a že vy to respektujete.

Jak na klidné ráno s dětmi? Vytvořte si ranní rutinu, která funguje

4. Sdílejte koníčky

Zajímejte se o záliby a vášně svého nevlastního dítěte. Pokud ho baví kreslení či ruční práce, zeptejte se, zda vám může některé své dílo ukázat. Jestliže hraje na kytaru, ptejte se, jak dlouho už hraje a jako skladbu má nejraději. Ujistěte se však, že je váš zájem skutečně upřímný. Děti jsou dost chytré na to, aby zjistily, zda to myslíte vážně, nebo svůj zájem jen předstíráte.

5. Uznávejte roli biologického rodiče

Respektujte oba rodiče svého nevlastního dítěte. I když nemůžete druhého rodiče vystát, nedovolte, aby bylo dítě vaší nevraživosti vystavené. Pokud chce vyprávět o své matce, lehce se usmějte a poslouchejte, co vám povídá. Pamatujte, že vaše nevlastní dítě nadevše miluje oba své biologické rodiče. Nechce se po vás, abyste druhého rodiče nahradili, ani abyste měli z nastalé situace špatný pocit.

Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci

6. Nechte nastavení pravidel na biologickém rodiči

Společné sestavení seznamu pravidel domácnosti je zcela nezbytné. Stejně tak důležité je i to, aby o dodržování pravidel vedl s dítětem diskuzi biologický rodiče. Ten stanoví i důsledky, které budou následovat po určitém chování. Dítě se tak prostřednictvím svého rodiče naučí dodržovat kázeň, a to i v případě, že s ním doma zůstanete jen vy. Jakmile si touto cestou vybudujete důvěru a respekt, získáte tak větší přirozenou autoritu.

Syndrom zavrženého rodiče, aneb když hádky rodičů neskončí ani po rozvodu

7. Respektujte původní tradice

Projevujte úctu k tradicím a rituálům, které si vaše nevlastní děti vytvořili se svými biologickými rodiči. Pokud se pokusíte změnit vše, co společně doposud dělali, setkáte se s neúspěchem. Seznamte se proto se všemi tradicemi nevlastních dětí a společně si uchovejte co nejvíce z nich. Postupem času si budete s dětmi vytvářet nové společné zvyky, nebo začleníte několik svých vlastních. Zpočátku ale buďte trpěliví a pochopte, že tyto změny vyžadují čas.

8. Buďte rodina

Zacházejte s nevlastním dítětem, jako by bylo vaše vlastní. Dopřejte mu osobní prostor a čas pro sebe, a rovněž mu dejte vlastní zodpovědnost, která bude závislá na jeho věku. Proberte společně běžné povinnosti dítěte a zjistěte, jak by se mohlo začlenit do běžných domácích činností. Samozřejmě se ho zeptejte, jakých povinností by se dítě samo chtělo ujmout. Dáte mu tak najevo, že vám záleží na tom, co si myslí.

Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit

9. Mějte dobrou náladu a často se smějte

Udržujte si smysl pro humor i ve chvílích, kdy nemáte náladu dělat vtipy a smát se. Nemyslete si, že nutně musíte se svou novou rodinou žít dokonalý život. Většina věcí se bude dít samovolně a ne vše bude probíhat stále hladce a podle vašich představ. Čím více se ale budete smát a brát situace s humorem, tím rychleji se všichni přizpůsobí. A vy tak můžete být hrdí na to, že jste k vzájemné důvěře a pohodě přispěli.

 

Máte nějaké tipy k vytvoření pozitivního vztahu s nevlastními dětmi? Podělte se s námi o ně v komentářích!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vztah s nevlastními dětmi. Jak ho mít co nejlepší?