Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 10. 2018

Statistiky hovoří jasně. Rozpadá se čím dál více manželství. Je jasné, že nejvíce to zasáhne právě ty nejmenší, tedy děti. Jak se rozvést v co největším klidu, vysvětlit dítětem rozvod a ušetřit je většího stresu, než je nutné?

Rozvod zrovna nepatří mezi příjemné životní události. Vy víte, proč se to stalo a proč už vaše manželství dál fungovat nemůže. Děti jsou na tom ale jinak. Pro ně byla rodina jistotou právě rozbitá a nyní neexistuje. Mají mnoho otázek, na které se bojí zeptat. I když se tváří, že jim je to vlastně jedno, opak je pravdou. Jizvy z rozvodu, pokud se rodiče nesnaží k němu přistupovat rozumně, si děti nesou celý život.

Jak vysvětlit dítěti rozvod?

Nejlepší je upřímnost. Dětem vše vysvětlete na rovinu. Nevymlouvejte se na ni. Musíte je přesvědčit, že i když už spolu nebudete žít, stále je máte moc rádi a zůstanete jejich rodiči. Na tom se nic nezmění. Podle věku dítěte sdělte i důvod, proč se tak stalo. U malých dětí je vhodné říct, že se mezi sebou často hádáte a bude proto lepší, když spolu nebudete bydlet. I když už v dnešní době není rozvod takové tabu, stále se v okolí dítěte může objevit někdo, kdo řekne slova, která dítěti ublíží. Velmi často to mohou být maminky maminek a tchyně. Z pohledu psychologů by rodiče měli s těmito lidmi důrazně promluvit a zakázat jim o celé situaci vůbec mluvit. Stejně tak buďte opatrní, jak před dítětem mluvíte vy sami. Vyvarujte se nevhodné komunikace, která by mu mohla ublížit a přidělat šrámy na duši.

Střídavá péče – jak to vidí psycholog

Nestěžujte si na partnera

V tomto případě jsou přebornice hlavně ženy, které mají tendence si stěžovat na bývalé partnery. Děti by ale neměly slyšet nic o tom, jak jsou chlapi hrozní a že je lepší s žádným nebýt. Dítě a zejména děvčata, z toho mohou mít následky na celý život. Mohou se dobrovolně stranit opačného pohlaví nebo se vyhýbat vztahům. Stejně tak by neměl být druhý rodič tím prvním nikdy zesměšňován, ani dárky od něj či pořádané výlety.

Děti vnímají napětí

Děti dokáží velice dobře vycítit pocity ostatních a zejména psychické napětí a rodinná nepohoda se na nich rychle projeví. Některé děti si napětí mezi rodiči dávají i za vinu. Kdyby měly lepší známky, více si po sobě uklízely, chodily včas domů, pak by spolu možná táta s mámou zůstaly. Děti musí vědět, jak to bude dál a musí mít jistotu alespoň nějakého řádu. V tomto období jim musíte být maximální oporou. A jak dlouho trvá, než se děti s rozvodem vyrovnají? To je individuální. Může to trvat klidně i pár let a klidně to mohou rodičům vyčíst ještě i po letech.

Svobodná matka a peníze. Zjistěte, na co máte nárok

Pokud uvidíte, že dítě je více plačtivé, kouše si nehty, začalo se pomočovat, má různé strachy a úzkosti, jsou agresivní, nemají o nic zájem a problémy ve škole, věnujte jim zvýšenou pozornost. Zde bude nejlepším řešením poradit se s psychologem a zároveň i s dítětem hodně mluvit o tom, co cítí, co mu chybí i co ho trápí. Dítě, které se už s rozvodem vyrovnalo, většinou bývá v klidu a ani nemívá problém s přechodem od jednoho rodiče k druhému.

To, jak se dítě s rozvodem vyrovná, závisí především na samotných rodičích. Pokud budou k celé situaci přistupovat rozumně, empaticky a své problémy nebudou ventilovat přes děti, mohou všichni rozvod poměrně v klidu zvládnout.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit