Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak na klidné ráno s dětmi? Vytvořte si ranní rutinu, která funguje

Chcete proměnit hektická rána v pohodově strávený čas? Stačí si osvojit pár drobných triků a začátek dne u vás bude probíhat hladce.

Ujistěte se, že vy i děti dostatečně spíte

Aby mohlo být ráno skutečně pohodové, je důležité, jak probíhala předešlá noc. Dostatek spánku potřebujete nejen vy, ale i vaše děti. Ideální délka spánku závisí především na věku a konkrétních potřebách dítěte. Lékaři však doporučují, aby dvouleté dítě přes noc spalo 11 hodin, tříleté pak o hodinu méně. Předškolák potřebuje 9-12 hodin spánku, starší dítě pak 8-10 hodin.

Připravte se už večer

Jakmile děti uložíte ke spánku, máte čas udělat si malý náskok na druhý den. Minimalizujete tak počet povinností, které vás po probuzení budou čekat. Večer můžete kromě běžného úklidu připravit hrnky a talíře na snídani, nachystat svačiny do boxů a vyndat ze skříně vhodné oblečení pro děti.

Máte-li doma malého školáka, můžete ho do výběru oblečení na druhý den zapojit. Nechte ho, aby si ze skříně vybral vše potřebné a vedle oblečení položil i aktovku s učením. Vyhnete se tak ranním dohadům o tom, kam zmizela druhá ponožka do páru, nebo kde leží učebnice češtiny. Před odchodem do školy už bude vše připravené.

Předem promyslete, co budete snídat

Spoustu času ušetříte tím, že si už večer promyslíte, co připravíte rodině k snídani. Zvolíte tentokrát lupínky s jogurtem a ovocem? Ujistěte se, že máte doma dostatek cereálií, mléčných výrobků i vhodného ovoce. Pokud vám cokoliv chybí, můžete tentokrát vyzkoušet třeba ovesnou kaši.

Dítě mě nerespektuje. Co s tím?

Vstaňte dříve než děti

Nastavte si budík alespoň o 15-30 minut dříve a vstaňte ještě předtím, než se vzbudí vaše děti. Uvidíte, že když se stihnete umýt, obléct a připravit kabelku, vaše ranní rutina bude rázem příjemnější.

Vytvořte si ranní rutinní graf

Klidné ráno podpoříte i seznamem ranních činností, které mohou viset třeba na lednici. Pokud máte menší děti, místo textu použijte obrázky. Součástí seznamu může být:

  • Čištění zubů
  • Česání vlasů
  • Mytí obličeje
  • Oblékání
  • Snídaně
  • Sbalení batohu a krabičky se svačinou
  • Obouvání
  • Odchod do školky/školy

Jakmile rutinu sepíšete, projděte si s dětmi veškeré její kroky a promluvte si o tom, jak budete každé ráno postupovat. Možná během pročítání zjistíte, že vám některý zásadní krok chybí nebo mu děti nerozumí. Vše si ujasněte ještě večer, abyste se vyhnuli rannímu kolapsu. Během provádění ranní rutiny děti povzbuzujte a chvalte je, pokud budou všechny úkoly pečlivě provádět.

Nejprve povinnosti, poté zábava

Pokud toužíte po klidném ránu, připravte rutinní činnosti tak, aby zábavná část následovala až po té nezbytně nutné. Jako první si tedy děti opláchnou obličej, vyčistí si zuby, obléknou se a připraví věci do školy. Teprve poté mohou usednout ke stolu a dát si snídani, případně se kouknout na pohádku. Tento postup dokáže dělat zázraky, protože ve skutečnosti nedává dítěti jinou možnost, než jako první splnit ranní povinnosti.

Jak dlouho má spát dítě a jaká rizika pro něj představuje nedostatek spánku?

Zachovejte klid

Pokud ráno spěcháte a jste ve stresu, děti vaše emoce vycítí. Reagovat na to mohou zpomalením, vzdorem a odmlouváním. Pokud se ale rozhodnete dodržovat výše uvedené postupy, měli byste mít na ranní rutinu dostatek času a tudíž si užít poklidné ráno bez nervů. Jestliže se i přesto dostanete do skluzu, vysvětlete svému dítěti, proč se tak cítíte a že od něho potřebujete pomoc. Poproste ho, aby do svých rukou převzalo některé důležité úkoly, jako například oblékání nebo obouvání. Uvidíte, že pokud zachováte chladnou hlavu, váš potomek bez odmlouvání poslechne a s radostí převezme plnou zodpovědnost za některé rutinní činnosti.

TIP: Děti mají tendenci zrcadlit vaše činy a chování, takže raději zapomeňte na ranní křik a místo toho se soustřeďte na své chování a zklidněte hlas.

Víkendy si udělejte speciální

Ačkoliv je dobré se ani o víkendech příliš neodchylovat od klasické rutiny, můžete během sobotních a nedělních rán zvolit uvolněnější tempo. Připravte snídani, na kterou obvykle nemáte po ránu dostatek času, například lívance nebo vafle. Můžete dokonce vytvořit speciální víkendovou tradici, jako je ranní návštěva farmářského trhu, kreslení nebo sledování pohádek.

Zavedení každodenní ranní rutiny stojí sice na počátku trochu úsilí, ale jakmile si na rutinu zvyknete, uvidíte, že skutečně funguje. Vy i vaše děti si užijete ráno v poklidném tempu, bez stresu a s radostným očekáváním, co vás během dne čeká.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na klidné ráno s dětmi? Vytvořte si ranní rutinu, která funguje