Syndrom vyhoření na mateřské. Nejvíce ohroženy jsou feministky a kariéristky
Taťána Kročková
27. 3. 2019
Zajímá vás, jaký typ ženy může potkat syndrom vyhoření během rodičovské dovolené, kterou většina mužů ještě stále považuje za oddychovou dovolenku, při níž se nemusí chodit do práce? Naprosto každou. Feministky a kariéristky možná víc…
Vyčerpání na mateřské
K vyčerpání ženy po porodu, která má navíc ještě úplně rozstřelené hormony, může dojít velmi snadno. Každé těhotenství a porod představují obrovskou zátěž pro celý organismus. Práce hormonů, stres, nevyspání a strach o miminko pak každopádně udělají své. Jestliže je ještě navíc žena v sociálně, finančně či emocionálně nevyhovující situaci, jsou na ni kladeny vysoké nároky a nemá patřičnou oporu ve svých blízkých, může se snadno stát, že se zhroutí.
Únava je zcela pochopitelná, a většinou pouze dočasná, ale dlouhodobé vyčerpání spojené s velkým stresem může být poněkud vážným problémem vedoucím k nepříjemným následkům, třeba i v podobě syndromu vyhoření.
Deprese v šestinedělí
Deprese v pravém slova smyslu se často objevuje v období šestinedělí nebo bezprostředně po porodu, proto se jí také říká poporodní deprese. Souvisí s náhlým poklesem hormonů v organismu ženy, který se postupně dává do pořádku a vyrovnává se s takovou zátěží, jakou představuje celé období šestinedělí i samotného porodu.
Deprese se projevuje u každé ženy jinak, ale zpravidla se brzy vše uvede do normálu. U přetrvávajících vážnějších problémů nebo riziku rozvinutí poporodní psychózy je nutné zvládnout nejhorší stavy medikací, která bohužel vede k předčasnému ukončení kojení dítěte.
Některé citlivější ženy jsou náchylnější k častým změnám nálad a jejich labilita se prudce odráží v psychickém stavu v náročném období po narození dítěte. Jsou ženy, které mají spoustu důvodů k tomu se se svou novou mateřskou rolí smířit, obzvláště pokud jsou na dítě samy, stát se matkou si nepřály, anebo měly o rodičovství zcela jiné představy. Pokud problémy přetrvávají i po šestinedělí, je třeba je začít urychleně řešit!
Nespokojenost a frustrace na rodičovské dovolené
Každá žena potřebuje čas na to, aby sladila režim s miminkem a zvykla si na novou rodičovskou roli. Po prvotních problémech v době šestinedělí a vyrovnání hormonálních hladin by se vše mělo uvést do pořádku. Ale co když ne? Kde je tedy příčina a jak nepříjemnou situaci vyřešit? Jde pouze o vyčerpanost, frustraci a nespokojenost, anebo i o nějaký vážnější problém? Dokáže žena zvládnout tento problém sama?
V prvé řadě je třeba si uvědomit, co nám vlastně vadí. Co nás trápí? Co bychom si přály? Co můžeme změnit? Ze nepříjemnými pocity často stojí jen únava a vyčerpání z každodenní péče o dítě a možná i jistý pocit frustrace a nenaplněnosti.
Možná kamarádky navštěvují plesy, divadla, koncerty a festivaly nebo tráví romantické večery se svými milenci, zatímco vy jste ukojená k smrti a večer se s manželem střídáte v tom, kdo vezme křičícího potomka na dlouhou noční jízdu autem, aby konečně usnul. Třeba máte za sebou zcela zbytečnou hádku týkající se toho, že jste na všechno tak sama a nemůžete se realizovat ničím, co by vás naplňovalo a bavilo, zatímco muž chodí domů pozdě večer z práce, užívá si večírky i řadu svých sportovních aktivit. Tyhle pocity mívá spousta žen, a spousta z nich umí i tyto situace efektivně řešit…
Syndrom vyhoření: Příběh Zuzany
“Byla jsem zvyklá aktivně sportovat, vedla jsem celou firmu a po nocích psala diplomku, “ svěřuje se osmatřicetiletá podnikatelka Zuzana, matka tříletých dvojčat. “Mateřská, a později i rodičovská dovolená, mi žádný klid nepřinesla, spíše naopak. Protože jsem byla na rizikovém těhotenství, jako žena nad 35 let po předchozích několika potratech a gynekologické operaci, velmi mi záleželo na tom donosit zdravé a živé dítě, respektive děti dvě, protože jsem čekala dvojčata.
Musela jsem přestat sportovat a vybrat si za sebe schopný zástup v práci, poslední měsíce jsem strávila v nemocnici a opravdu to bylo velmi náročné období. Moje pocity nebyly nejlepší, vyčítala jsem si svoje splíny a chtěla jsem být silnější, lepší. Bičovala jsem se za to. To samé v šestinedělí. Nezvládala jsem vůbec nic.
Po císařském řezu a předchozím několikaměsíčním utrpení jsem si tak moc přála, aby už všechno skončilo, ale ono to všechno teprve začalo! Bolel mě celý člověk a psychika nebyla nejlepší. Věčný kolotoč kojení, vaření, praní. Firma šla do háje, studium jsem si odložila a na sport jsem mohla zapomenout. Stres jsem kompenzovala sladkostmi a váha místo aby šla dolů, narůstala. Do toho se přidaly zbytečné hádky s manželem, který už toho všeho měl taky dost. Ani jsme spolu nespali.
Nechtěla jsem být jenom kojnou, chyběla mi moje kariéra, studium, seberealizace. Ale na nic z toho už vůbec nebyl prostor. Mladší dcerka špatně prospívala a trpěla zdravotními problémy, které jsme museli neustále řešit. Skutečně to všechno zašlo tak daleko, že jsem jako matka vyhořela. Pomohla mi psychoterapie, důkladný odpočinek od dětí, manželova bezdětná sestřenice, kterou jsme zaměstnali jako chůvu, paní na úklid, a můj návrat ke sportu (prozatím jóga a plavání), ke studiu a řízení firmy z domova. Nakoplo mě už jenom to, že jsem dobrá v něčem jiném – profesně. A že se nemusím bičovat za to, že nejsem dobrá matka, a že – v rámci svých možností- jí vlastně jsem. “
Jak se realizovat na mateřské?
Zavčas si ošéfujte rizikové situace, které mohou nastat. Nefunkční manžel, který doma nepomáhá, rovná se žádný manžel. Babičky, tetičky a chůvy mají být v pozoru. Není ostuda říct si o pomoc. Každá žena by měla mít čas na sebe, odpočinout si od dětí, zajít si na kafe s kamarádkou, zasportovat, na nějakou kosmetiku či kulturu.
Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!
Kromě toho je důležité, aby žena měla uspokojený svůj intelekt. Pracujte z domu, studujte, tvořte, organizujte prospěšné akce a sdružujte se s jinými ženami, pokud samozřejmě o to stojíte. Realizovat se můžete jakýmkoli způsobem, který vás baví. K vyhoření a vyčerpání nedojde tehdy, když se budete cítit šťastná a zařídíte si pro sebe patřičnou zábavu i odpočinek. Tak se o to snažte…