Jak vypadá klasická svobodná matka? Je sama na všechny starosti i radosti s dítětem. Některé takové ženy si osamělost zvolily dobrovolně, jiné se pro ni rozhodly, protože to byla lepší varianta, než soužití s problémovým partnerem nebo si je prostě partner odmítl vzít. Rapidně jich však přibývá a zčásti je to proto, že se to občas tak trochu vyplatí. Jako svobodná matka máte nárok na různé sociální dávky. Které to jsou?
Jste svobodná matka, ale nezapomeňte na povinnosti otce dítěte
I když rodiče dítěte nejsou manželé, nezbavuje to otce jeho povinností vůči partnerce a dítěti. Již v těhotenství má matka právo požadovat příspěvek na těhotenské oblečení, vitamíny či náklady na výbavičku. Následuje vyživovací povinnost otce k dítěti i bývalé partnerce. Alimenty jsou jednou z věcí, o kterou se nejčastěji vedou spory před soudem. Je jen málo bývalých partnerů, kteří se dokáží dohodnout. Soud na základě příjmů a výdajů obou stran vyřkne verdikt, kde bude stanovena přesná částka, kterou otec musí měsíčně platit. Při stanovení výše výživného se přihlíží k potřebám matky a možnostem a finanční situaci otce.
Nárok na porodné
Jako další sociální dávky se nárok na porodné odvíjí od životního minima. Nárok na něj mají ženy při narození prvního a druhého dítěte. Na první dítě je výše příspěvku 13 500 Kč (19 500 Kč u dvojčat) a na druhé 10 000 Kč. Příjmy matky nesmí přesáhnout 2,7 násobek životního minima, aby mohla porodné získat.
Peněžitá pomoc v mateřství
Každá žena, která chce pobírat peněžitou pomoc v mateřství, musí napracovat za poslední dva roky alespoň 9 měsíců (270 kalendářních dní). Výše mateřské se vypočítává s průměrného výdělku. Žena může na mateřské zůstat 28 týdnů a matky s dvojčaty a vícerčaty 37 týdnů.
Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit
Rodičovský příspěvek
Stejně jako všechny ostatní i osamělé matky si mohou zvolit dobu trvání rodičovské dovolené, respektive částku, kterou chtějí měsíčně pobírat. Volit ovšem mohou jen ty ženy, které splňují podmínky pro získání PPM, nebo tyto podmínky splňuje otec, který s ženou žije ve společné domácnosti. V případě, že tomu tak není, pobírá žena prvních devět měsíců částku 7600 Kč a pak do čtyř let věku dítěte 3600 Kč. Částka rodičovského příspěvku je pro všechny stejná a činní 220 000 Kč.
Výhody v zaměstnání
I zákoník práce myslí na osamělé matky s dětmi, alespoň částečně. Osamělý rodič, který pečuje o dítě do 15 let, nemůže být přes nesouhlas vyslán na služební cestu. Zaměstnavatel by měl současně i přihlédnout k osamělosti rodiče při plánování směn či umožnit zkrácení pracovního úvazku.
Nemoc a ošetřovné
Jedna z mála výhod, kterou mohou svobodné matky čerpat, je možnost zůstat doma déle s nemocným dítětem. Běžně může zůstat doma rodič s dítětem mladším deseti let devět dní. Osamělý rodič může zůstat doma s dítětem mladším šestnácti let 16 dní.
Alimenty. Jak se stanovuje výše výživného na děti a na co si dát pozor?
Další dávky
Svobodné matky mají také větší šanci, že dosáhnou na dávky státní sociální podpory, které často bývají závislé na příjmu rodiny. Právě samoživitelky mají možnost na ně díky nízkým příjmům dosáhnout. I když se nejedná o velké částky, často jsou právě ony záchranným lanem v nouzi při nedostatku financí.
Přídavek na dítě
Přídavek na dítě je dlouhodobá dávka a nárok na ní mají rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima. Přídavky se poskytují podle věku dítěte do 6 let 500 Kč, od 6 do 15 let 610 Kč a od 15 let do 26 let 700 Kč.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení má pomoci pokrýt náklady na bydlení lidem s nízkými příjmy. Abyste na příspěvek dosáhli, musíte být v bytě přihlášeni k trvalému pobytu a zároveň nesmí vaše příjmy přesáhnout určitou mez. Do rozhodného příjmu se počítají příjmy všech osob ve společné domácnosti. Do příjmů se počítá i přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek.
Dávky hmotné nouze
Existují tři dávky, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi:
- Příspěvek na živobytí – jeho výše se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem. Od toho se poté odečtou přiměřené náklady na bydlení.
- Doplatek na bydlení – výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů zůstala rodině částka na živobytí.
- Mimořádná okamžitá pomoc – ta se poskytuje lidem, kteří se ocitnou v situaci, jež je nutné okamžitě řešit.
Nový partner
I svobodná matka má právo na nový život a jednou možná potká partnera, kterého si bude chtít vzít. Její nový partner se pak může s ní podílet na výchově jejího dítěte. Z právního hlediska ovšem nemůže dítě zastupovat ani k němu nemá vyživovací povinnosti. Pamatujte si, že i po nevydařeném vztahu, může přijít nový život a ten vysněný princ na bílém koni.