×
MotherClub.cz

Střídavá péče – jak to vidí psycholog

Střídavá péče očima psychologů

Střídavá péče je velmi často skloňované téma. Většinou se jedná o zájem jednoho nebo i dvou rodičů po rozchodu. V některých zemích má střídavá péče přednost před ostatními formami. U nás má své zastánce i odpůrce. Jak vidí střídavou péči psychologové?

Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit

Z pohledu psychologa existují následující podmínky pro úspěšné zvládnutí střídavé péče:

 1. Rodiče by měli být schopni se na střídavé péče domluvit ve prospěch dítěte. Nikdy by neměli používat děti jako zbraň při řešení konfliktů.
 2. Rodiče se také musí umět domluvit na výchově, aby v obou domácnostech panovala pokud možno stejná nebo alespoň podobná pravidla. Dítě by bylo velmi zmatené, kdyby v u táty mělo danou věc zakázanou a u mámy zase ne. Stejně tak by se rodiče neměli vzájemně očerňovat a pomlouvat. Ať už byl rozchod jakýkoliv, o druhém z rodičů mluvte vždy jen v dobrém.
 3. Druhý rodič by měl mít pravdivé informace o tom, co se dělo v době pobytu. Jestliže dítě onemocní při pobytu u mámy nebo dostane špatnou známku, určitě to není vina matky. Ale měla by o tom matka říct otci a současně ho i informovat o tom, co udělali už pro nápravu.
 4. Dětem říkejte pravdu, protože i když jsou malí, nejsou hloupí a poznají vykrucování a lhaní.
 5. Tolerance a respekt je základem pro fungování dobrých vztahů mezi rodiči. Ti by také neměli o lásku dítěte soutěžit a kupovat mu vše na co si ukáže.
 6. Chvíle, kdy je dítě u vás, si užívejte, travte s ním čas, starejte se o něj a věnujte se mu. Při střídavé péči se dá velmi dobře rozdělit a naplánovat čas. Čas, kdy bude dítě u druhého z rodičů, můžete věnovat práci.
 7. O všech problémem by měl rodič mluvit nejdříve s druhým rodičem a teprve poté, co se rodiče domluví, má být informováno dítě.
 8. I dítě má právo na svůj názor, zejména to starší. Jestli vyloženě ke druhému rodiči nechce a nechce se každý týden nebo 14 dní stěhovat, nemělo by být nuceno.

Jeden byt a střídání rodičů

Podle některých odborníků by úplně nejideálnější variantou byla možnost jednoho stálého bytu, kde by se střídali rodiče. Dítě by tak mělo stejný a jeden domov a stěhovali by se rodiče. To je však varianta, která není příliš v praxi realizovatelná, a většinou jsou to právě děti, které si musí balit kufry.

Střídavá péče: nejdůležitější jsou zájmy dítěte

Důležité faktory při střídavé péče

S dítětem si promluvte o tom, co by si přálo a snažte se jeho přání respektovat. Objasněte i svá přání a stanoviska. Mluvte o všech kladných i případně záporných momentech střídavé péče. Ideální je, když rodiče bydlí blízko sebe, aby nemuselo měnit každý týden nebo 14 školu. Dítě by mělo mít možnost setkávat se stejnými kamarády u obou z rodičů. Nemělo by mít žádné speciální výhody u jednoho z rodičů.

Je střídavá péče pro dítě přínosná?

Z pohledu psychologů je střídavá péče pro dítě přínosná, ale při splnění zmíněných podmínek či povinností. Jestliže se spolu dokáží rodiče domluvit a rozumně fungovat na nějaké úrovni, je velká šance, že dítě velkou změnu ve svém životě zvládne s přehledem. Při správně fungující střídavé péči si dítě upevní vztahy s oběma rodiči, nezabrzdí se mu emocionální vývoj. Působí na něj při výchově ženské i mužské prvky. Střídavá péče je tedy jistě pozitivní, ale jen v případě, že rodiče se spolu nedohadují a zbytečně situaci neztěžují. Dítě má právo na oba rodiče a na to by se mělo vždy pamatovat.18 Komentáře Střídavá péče – jak to vidí psycholog

 1. Dítě má sice právo na oba rodiče, ale ze všeho nejvíc potřebuje stálé a citově vřelé prostředí (prof. Matějček). Zeptejte se učitelů, jaké problémy mají děti podstupující střídavku. Tady jde spíš o “právo” rodičů na děti, řešení alimentů nebo pomstu. Pokud by byli rodiče schopni být k sobě vtřícní a domluvit se, tak proč by se rozváděli? Snad nejlepší varianta je ta, kdy se rodiče střídají v bytě u dítěte. Ale to dle průzkumů žádní nevydrželi déle než rok.

   • No tak pak se nebude rozvádět, když není schopen dopřát komfort i svému dítěti. Dítě není majetek, které se stěhuje pro potěšení maminky a tatínka. Jen doufám, že až doroste generace dětí, které jsou ve střídavé péči, že bude žalovat tento stát. Kdo z dospělých by se chtěl stěhovat každý týden? Patrně žádný, jen to dítě to musí zvládnout.

 2. Myslím si,zě stridava péče funguje jen když si rodiče rozumí a mají stejný názor na výchovu dítěte! Ale to se pak nemusí rozvádět.Proto s tím moc nesouhlasím
  Ale věřím,zě výjimečně může stridava péče

 3. Dobrý den
  Poslední dobou stále více uvažuji o žádosti o střídavou péči o děti. Důvodů je hned několik,ale přesto hodně myslím na děti jak by to vzaly.
  Vezmu to tak nějak nejednoduší cestou jak popsat celou situaci.
  Tak především co tady popisujete jako nejlepší situaci pro střídavou péči, tak u nás není ani jedno. Bývalá manželka zcela úmyslně,aktivně a jakýmkoliv způsobem brání ve styku s dětmi. Snažil jsem se nejprve sám a pak i za podpory právničky, sociální pracovnice a soudu (všichni se shodli,že má bývalá manželka není ochotná komunikovat) o nějakou dohodu jak bychom s dětmi mohli být spolu.Styk s dětmi si upravuje dle svého uvážení. Nikdo ji nedonutil a ani nevysvětlil že to co dělá není dobré. Uznává jen svůj názor a svůj úhel pohledu, jen do té doby dokud se něco nezvrtne a pak hledá viníka na koho to svést. Starší dcera má potíže s učením a její přístup už zajistil propad v učení. Apod. Opravdu už nevím co mám dělat, své dcery miluji a není lhostejný jejich osud potažmo charakter. (lhaní, podvádění, šikana ve škole,apod protože to vidí u matky. Úřady na které jsem se snahou o pomoc obrátil tiše přihlíží a tolerují i to když jsem očerňován a pomlouván i evidentními nepravdami,nechávají děti v tomto prostředí. Je toho daleko, daleko víc a horší a horší situace.

  Co s tím?

  S Pozdravem Kamil

  • Střídavá péče není v tomto případě řešení. Podle popisu situace může působení matky vyvolat u dětí syndrom zavrženého rodiče. Změny v chování dětí již tomu napovídají. Bohužel mám v okolí případ, kdy je tento SZR u dítěte v nejhorší fázi a zavrženému rodiči nepomůže OSPOD ani soud. Za své děti začněte co nejdříve bojovat, aby vám byly svěřeny do trvalé péče. Hodně sil.

  • Bohužel Kamile mam to stejne. Bojoval jsem za stridavku 2,5 roku a skoncilo to velmi rozsirenym stykem a vypalnym. Matka opojena z pocitu vitezstvi dal dela nepekne veci. Je to asi ted tak, ze kdyz jsou u ni je tatinek ten spatny popr. neexistuje. Jakmile deti vyzvednu a zajedem za prvni zatacku zmeni se jak mavnuti kouzelneho proutku.
   A presne jak rikate OSPOD a cela ta masinerie jen prihlizi.
   Smutne toto.
   Chtel bych se dozit toho ze je to jako v nekterych zemich. Jsou podminky, zajem maji oba, zadna patologie k jednomu s rodicu….pak automaticky stridavka. Kdyz jeden z rodicu zacne prudit tak sup do pece druheho rodice, pokud tomu neco nebrani. Predpoklad ovsem je aby urady pristupovaly k obema rodicum stejne. A ne jak je to ted bohuzel.

 4. Tak to je dobré, rodiče nevydží střídavou péči v jednom bytě a dítě minimálně deset let s batohem na zádech to vydržet musí? Dospělí se neumí dohodnout a potrestáno je dítě.

 5. Střídavku máme 8 let, je to velmi náročné, stálo to nás dospělé hodně slz, ale funguje to, děti jsou spokojené… dříve byly děti (nemyslím naše) přes týden u babičky, když rodiče chodili do práce a taky to šlo… u nás mají dvojitou dávku lásky, pozornosti, materiálna, mají dva 100%pokoje… přibyly jim dvě další milující rodiny (moje a od manžela maminky), je to náročné, ale když se to dělá pro děti, tak je to to nejlepší, ale je to péče jen pro inteligentní lidi, kteří si umí na situaci ponadávat s kamarádkou a doma o druhém rodiči, mluví striktně hezky. Naše společná dcera (4) maluje na obrázky a i maminku holek (kterou asi nikdy neviděla), protože na obrázku musí být všechny maminky a je to jen o tom, jak o druhé straně budeme mluvit. Stejně se tak ony budou chovat ve společnosti, dáváme jim jen a pouze obraz toho, jak se chovat a po letech se stejně budou chovat ony k nám… pracuji i u OSPOD a vidím, co rodiče dovedou, udělat “pro děti”, jenže dětí se nikdy neptají… a když děti řeknou co chtějí a většinou mají nejlepší nápady, rodiče to smetou a jedou si tu svoji… Nesuďte střídavku, když ji nemáte…

 6. Střídavá péče, pokud se rodiče nedohodnou sami, je zrůdnost páchaná na dítěti a pokud je dítě velmi útlého věku, tak i na matce. Všichni rádoby vyznavači rovnosti mezi rodiči si přečtěte pohádku O chytré horákyni, kde i největší blb ví, že mládě patří k matce. Tak to prostě je, a můžete mě ukamenovat.

  • Jo a co když to děti chtějí být u mámky i u tatky to pani horákyně adsi nebyla tak chytrá ale spíše sobecká matka kterà je chce mýt jen usebe?Dejme prostor dětem!

 7. Mám ve svém blízkém okolí dívenku, která je několik let ve střídavé péči. Rodiče si postavili dům, při rozvodu jej prodali, a teď bydlí každý u svých rodičů. Střídavku si prosadil otec, který pracuje v zahraničí a doma je zhruba jeden týden po dvou měsících práce. Holčička je tedy s prarodiči, s tatínkem jednou za dva měsíce jeden týden…Opravdu skvěle vymyšlené, jen ta malá je zoufalá a jednou mi řekla, že když to tak bude pokračovat, že se radši zabije. Řekla jsem to její matce, hlavně ať dá na holku pozor, ale po upozornění u psychologa jí řekli, že by jí taky mohli holčičku odebrat.

  • To tedy nechápu,proč by ji měli odebrat matce.Copak nikomu odpovědnému nevadí,že střídavá péče se týká rodičů,nikoli prarodičů?Chudák holka.

   • Dobry den. Nasla jsem vasi stranku ohledne stridave pece. Jsem jedna z mnoha ktere se to tyka bohuzel taky. Nastesti je to chyba otce, ktery od nas odesel ( respektive musel protoze me v tehotenstvi uhodil, podvedl a chtel ze me udelat bezdomovce ) tak jsem mu proste zbalila veci a sel. Pak kdyz se muj syn narodil neveril ze je jeho a hnal me na test odcostvi.. Celou dobu se o me nezajimal , jestli mam co jist a jestli jsme v poradku. Potom az kdyz zjistil ze dite je jeho zacal projevovat zajem a sve kamaradce zdelil ze za to ze ma Paja moje prijmeni a ne jeho tak me znici.
    To je takhle v kosce co se stalo. A ja nesouhlasim aby stridava pece byla.. aspon do 4 letech co jsou mamy na rodicaku.. chtela bych aby dite bylo pouze s mamou a nikam necestovalo. Muj syn musi cestovat uz od sveho narozeni a me to nici. ( jsou mu 2 roky ) musi byt u ex kazdou stredu na cele odpoledne.. a pak ob vikend od patku do pondeli.. vsichni doktori mi rekly ze tohle neni normalni.. ze je hrozne dlouho pryc a casto na cestach.. ze to pro jeho psychiku neni vubec dobre.. zacina se to taky uz projevovat a ja mam strach co se stane pozdejs..
    Otec ho ma mozna rad ale to je tak vsechno. Nevychovava ho.. nic ho neuci a ma ho jen na zabavu.. kazi mi vychovu.. kdyz jsem mu rekla aby delal tohle a tohle tak mi na to rekl at mu neradim ze si to bude delat podle sebe.. Paja ma dve vychovy a to neni dobre.. cokoliv ho doma naucim u nej zapomene.. jsem uplne bezradna.. neumi na nocnik.. nechce mluvit.. nekdy se stane ze mi rekne mama ale kdyz pak odejde k nemu a pak prijde uz me mamu neslysim..
    Moc bych si prala aby se tohle zaclo resit abych pomohla jinym mamam.. urcite nejsem jedina komu to vadi a jsou z toho nestastny.. moc si preju aby do 4 let bylo dite pouze u mamy.. nedela to dobrotu aby se o nej staral otec.. ja vim ze ma stejny prava ale kdyz dela naschvaly a vecne problemy ze to odnasi dite tak je to docela smutne ze to vsichni prehlizi.. je to vsem uplne jedno jak se to dite citi.. a jak se pak casem projevi.. vsichni koukaji na blbe tabulky a zakony .. dite musi byt za kazdou cenu s otcem a co nejvic.. ale zajima vsechny jaky to bude mit dopad na dite kdyz je bez mamy ??? Vsichni rikaji nema z toho rozum.. ale ma.. a velky.. a moc dobre to vnima.. Je mi meho syna hrozne lito ze tohle musi prozivat. Tohle si nezaslouzi a ja nevim kdo by mi stim mohl pomoc.. napsat vlade nebo udelat petici.. udelam pro to cokoliv.. dite patri jen mame!!!!

    Samozdrejme je vyjimka ze se mama o to dite starat nechce.. to potom ano.. ale to je jen mala cast snad..

 8. Mame oficialne spolecnou peci, stridame se priblizne po rydny, my rodice se dohodneme. Funguje to kupodivu druhy rok. Jako petilety, mi syn rekl co ma udelat a dostal maminku do me hlavy. Jsem chlap , ale orosily se mi oci. Jeden je na splneni malo. Vsechna jeho prani splnim s laskou, zboznuji naseho chlapecka.

 9. hm, a co když je otec, může to být i matka zákeřný a děti dávají jasně najevo, že chtějí být s mámou, ona je i musí až nutit, aby k němu šly, nepomlouvá ho, on s maminkou ji ano. Proč je trápit..nechápu, otec je má tak jak určí soud i vícekrát.Chce náš stát, aby tolik dětí končilo na u psychologů, ne-li na psychiatrii. A jeden z rodičů, ano, většinou matka už tak se má co ohánět a nemůže se zbláznit..musí fungovat pro děti.

 10. Máme střídavku pomalu už druhý rok a nedělá to problém a dcera je v pohodě, učí se hrát na klavír, chodí na tanečky, je komunikativní a ještě teprv půjde do školy. S otcem se dokážeme domluvit na čemkoliv ohledně dcery, což bych přála i ostatním rodičům.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*