Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista

Stahování dělohy po porodu je přirozený proces, kdy se děloha zmenšuje do původního stavu. Zavinování dělohy probíhá v prvních šesti týdnech po narození dítěte a je spojeno s takzvanými očistky, tedy vylučováním zbytků placenty a krevních sraženin. Jak dlouho se zavinuje děloha a co dělat, aby vše proběhlo bez bolestí a komplikací?

Šestinedělí a hormonální změny

Prvních šest týdnů po porodu dochází k očistě a regeneraci dělohy. Do těla ženy jsou vyplavovány hormony, které stahování dělohy napomáhají. Urychlují zmenšování svalových buněk a zkracování svalových vláken. U mnoha žen provázejí zavinování dělohy bolesti, které se podobají slabším předporodním kontrakcím. Tato bolest může zesilovat hlavně při kojení, při kterém se do těla uvolňuje hormon oxytocin. Ten hraje hlavní roli při stahování dělohy. V případě, že žena nemůže kojit, je možné brát léky, které obsahují umělý oxytocin. Po skončení šestinedělí by měla být děloha v původním stavu.

Fakt, že provází stahování dělohy po porodu bolest, je zcela normální. Děloha v postatě pulsuje, aby vypudila očistky, tedy vše, co už po porodu nepotřebuje. Stahování dělohy je poměrně rychlé a lékaři uvádějí, že prvních deset dní po porodu se děloha každý den zmenší o jeden centimetr. Kromě zmenšování se také děloha přemisťuje zpátky do malé pánve. Ženy obvykle pociťují větší bolesti při zavinování dělohy po druhém porodu. To je dané tím, že svaly v děloze jsou citlivější na vnímání oxytocinu a mají vytvořenou takzvanou svalovou paměť.

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

Triky a cviky na zavinování dělohy

Pokud žena pociťuje při zavinování dělohy bolest, existuje několik způsobů, jak si ulevit. Už pár dní po porodu je vhodné začít si lehat na břicho. Váha vlastního těla v této pozici urychluje stahování dělohy a usnadňuje její sestup do malé pánve. Je vhodné vyvíjet na břicho mírný tlak i jinými způsoby. Je možné na něj zlehka tlačit rukama nebo pokládat nejrůznější předměty. Nejpřirozenější cestou je samozřejmě pokládat na břicho miminko. Kromě toho, že budete napomáhat stahování dělohy, vytváříte si tak blízký vztah se svým novorozeným potomkem. Při zavinování dělohy po císařském řezu je vhodné s ležením na břiše nebo jeho stačováním počkat o pár dní déle.

Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?

Funkční jsou také nejrůznější babské rady, především co se týče bylinek a odvarů. Na srovnání hormonální rovnováhy je dobrý čaj z listů maliníku nebo kontryhelu. Kontryhel se obecně doporučuje při jakýchkoli ženských obtížích, jako je například bolestivá menstruace. Čaj z kopřiv má zase blahodárný vliv na krvetvorbu. Ženy po porodu často mívají málo železa, na které jsou kopřivy bohaté. Krevnímu obrazu prospívá také chlorella a zelený ječmen.

Špatně zavinutá děloha může způsobit vážné komplikace, a proto je potřeba udělat vše, co jí pomůže vrátit se do původního stavu. Lékaři proto doporučují speciální cviky už pár dní po porodu. Důležité je hlavně posilování pánevního dna, aby nedošlo k poklesu děložního čípku. Rozhodně je potřeba vyhýbat se velké fyzické zátěži a volit vhodná cvičení. V opačném případě hrozí například výrazně vyšší riziko inkontinence.

Kojení je přirozený lék

Nejlepším způsobem, jak si pomoci při stahování dělohy, je kojení. Pokud je to jen trochu možné, měla by žena po porodu kojit. Při kojení se uvolňuje hormon oxytocin, který je hlavním činitelem při zavinování dělohy. Čím více a častěji bude žena kojit, tím více oxytocinu se do těla uvolní. I ženy, které žádné bolesti při stahování dělohy nepociťují, se shodují, že právě při kojení cítí něco jako slabé kontrakce v pánevní oblasti.

Do dnes je stále živý mýtus, že kojení je účinnou prevencí proti otěhotnění. To ale rozhodně není pravda. Kojení sice může potlačit ovulaci, ale není to pravidlem. Po skončení šestinedělí je tedy vhodné začít uvažovat o antikoncepci. Nikde není jasně stanoveno, jak dlouho po porodu by měla žena zase otěhotnět. Lékaři také netvrdí, že otěhotnění hned po porodu může vést k rizikovému těhotenství. Nicméně porod a první týdny po něm jsou pro organismus obrovská zátěž a je vhodné s početím počkat alespoň několik měsíců.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Stahování dělohy po porodu. Jak probíhá její regenerace a očista