Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?

Až do poloviny 19. století mohla horečka omladnic za vysokou úmrtnost žen po porodu. Přesto, že medicína ušla od té doby dlouhou cestu, i dnes se jedná o běžnou poporodní komplikaci. Naštěstí existují spolehlivé metody léčby, které novopečeným maminkám během pár dní uleví.

Kdy se může objevit a kdo je nejvíce ohrožený?

Horečka omladnic neboli puerperální sepse hrozí ženám nejčastěji přímo po porodu. Výjimkou však není ani horečka v šestinedělí nebo po potratu. Infekce se může dostat do těla porodními cestami i při císařském řezu. Horečka po porodu ohrožuje nejvíce matky, které jsou obézní, trpí anémií či cukrovou, případně se potýkají s chronickými chorobami a častými infekcemi pochvy. Příčinou však může být i nedostatečná hygiena, která se v žádném případě nesmí podceňovat.

Horečka omladnic – příznaky

Hlavními projevy jsou horečka a velké bolesti. Záleží však na rozsahu poporodních poranění a také na tom, jakým způsobem se infekce do těla dostala. Zánět omladnic se totiž může projevit místně i celkově. Infekci v ráně poznáte velmi snadno. Zrudne, dostaví se bolest a často i hnisavý sekret. V některých případech se může rána rozpadnout a je tak nutné její zašití a odstranění odumřelé tkáně. Dojít může i k zánětu dělohy, který se projevuje horečkou, bolestí v podbřišku a krvácením. Pokud infekce přejde i na děložní svalovinu, přidá se zimnice, nevolnost nebo zánět břišní stěny.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Pozor na komplikace

Horečka omladnic s sebou nese i určité komplikace. Pokud lékaři infekci dostatečně nedoléčí, přenese se do celého těla a ohrozí ženu na životě. Dochází k poškození orgánů a někdy i ke srůstům vaječníků a vejcovodů. Ty mohou způsobit neplodnost nebo komplikace v dalším těhotenství.

Léčba horečky omladnic

Febris puerperalis vyžaduje antibiotickou léčbu, léky na snížení horečky a analgetika na bolest. Neméně důležitý je také klid na lůžku. Jestliže se infekce dostane i do vejcovodů, vaječníků, prsou nebo do pobřišnice, musí se antibiotika podávat systémově.

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

Důležitá prevence

Ženy s rizikovým porodem dostávají antibiotika preventivně a to zejména kvůli předčasnému odtoku plodové vody. Nezbytností v každé porodnici by měla být kontrola zbytků placenty a celkového poporodního hojení. Základem jsou samozřejmě vydezinfikované ruce personálu a sterilní nástroje. Cesta k nemocniční hygieně však byla dlouhá a trnitá. V roce 1843 přišel porodník Oliver W. Holmes s úvahou, že přenašečem infekce mohou být samotní porodníci a lékařský personál. Tehdy bylo naprosto běžné, že se lékaři a medici běžně pohybovali střídavě na pitevně a u svých pacientů v tom samém plášti a bez mytí rukou. O pár let později se tímto tématem začal zabývat i lékař Ignaz Semmelweis, který po pečlivém pozorování práce svých kolegů přišel na to, že zdrojem nebezpečné infekce jsou právě nemyté ruce mediků a lékařů, kteří pracují s mrtvolami. Není divu, že poté, co v nemocnici zavedl mytí rukou chlorovým vápnem, klesla úmrtnost rodiček na naprosté minimum. I přesto ho čekal jen výsměch jeho kolegů a propuštění z nemocnice. Teprve po jeho smrti mu byly přiznány zásluhy v oblasti prosazování potřebné hygieny a získal přezdívku „zachránce matek“. Zaujal vás jeho příběh? Pak vám nesmí uniknout ani film horečka omladnic. Podívejte se na historický snímek Doktor Semmelweis, který vypovídá o jeho životě a práci.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?