Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Návštěvy v šestinedělí. Jak se vypořádat s návštěvníky?

Návštěvy v porodnici a následné návštěvy v šestinedělí vnímá každý člověk individuálně. Pro některé ženy mohou být zástupy zvědavých příbuzných a přátel po porodu velmi náročné. Jiné zase uvítají pomoc a rozptýlení. Důležité je tedy dělat jen to, na co se člověk cítí, co je pro něj komfortní a nebát se jasně vyjádřit svá přání.

Pravidla šestinedělí

Obecně platí, že návštěvy novorozence v nemocnici by se měly omezit jen na nejužší okruh rodiny a přátel. Po porodu je nejdůležitější odpočívat, nabrat síly a hlavně chránit novorozené dítě před řadou infekcí, které mu hrozí. V raném šestinedělí, což je zhruba deset dní od porodu, by se návštěvy stále měly omezovat jen na ty nejbližší. Klid v šestinedělí je pro matku i dítě zásadní. Nicméně pokud se zastaví kamarádka s uvařeným obědem nebo rodiče, kteří pomůžou s úklidem bytu, není nutné je odmítat. Naopak se vyplatí přijmout veškerou pomoc, kterou můžou novopečení rodiče dostat.

V pozdním šestinedělí (cca šest až osm týdnů po porodu) jsou návštěvy v šestinedělí čistě individuální. Nejvíc záleží na tom, jak se žena cítí. Určitě by mělo platit, že není potřeba ze všech sil hrát roli hostitelky. Naopak, návštěva by měla přinést všechny potřebné věci, případně to, o co je požádáte. V tomto ohledu by se žena neměla stydět říct, co chce. Pro dvacet dudlíků nebo horu plyšových hraček asi nebude využití.

Šestinedělí po porodu: Jak ho úspěšně zvládnout?

Šestinedělí pro miminko

Během prvních šesti neděl svého života si novorozenec zvyká na nové prostředí. Ani pro něj tak není vhodné být zavalen řadou neznámých tváří. Proto je důležité si plánovat návštěvy v šestinedělí s předstihem. Udělejte si seznam lidí, které chcete určitě vidět, a těch, kteří mohou ještě chvíli počkat. Někdo bude chtít vidět v prvních týdnech po porodu jen rodiče a sourozence. Někomu nevadí pozvat už do porodnice své známé a kolegy. Záleží čistě jen na vás. Zamyslete se také nad tím, jestli chcete, aby vás najednou navštívila větší skupina lidí, nebo se s nimi budete potkávat postupně.

I když to může být těžké, nebojte se dát návštěvníkům na srozuměnou, že je čas odejít. Ženy po porodu bývají unavené a není nic neobvyklého, že je návštěvy v šestinedělí unaví v řádu desítek minut. Návštěva by tu měla být pro vás ne naopak. Obvykle stačí poukázat na to, že je čas na kojení nebo uložení dítěte, případně, že jste unavená. Většina lidí to okamžitě pochopí.

Čínské šestinedělí – dokonalý odpočinek a zákaz mytí

Jak odmítat návštěvy v šestinedělí

Téměř vždycky se po porodu objeví někdo bez ohlášení, případně se dožaduje pozvání víc, než je vám milé. To může být pro novopečenou matku stresující. Opět záleží jen na vás, jak se cítíte. Pokud je to v pořádku, klidně návštěvu přijměte. V případě, že ne, zdvořile daného člověka upozorněte, že teď není ta nejvhodnější chvíle, a ujistěte ho, že se mu určitě ozvete. Myslete na to, že tito lidé jsou z miminka také nadšení a chtějí s vámi sdílet vaši radost.

Snažte se být vstřícní a pozitivní, i když vás návštěva zaskočí. Vždycky je lepší říct, že jste nikoho neočekávali a jestli by daný člověk mohl přijít za pár dní. Není potřeba se omlouvat za to, že ještě nejste připravení přijímat návštěvy v šestinedělí. Pokud se objeví člověk, kterého opravdu nechcete vidět, nevymlouvejte se. Upřímně a diplomaticky mu sdělte, jaké jsou vaše důvody. Jestli se na to necítíte, požádejte vašeho partnera, ať to udělá za vás.

Co nejíst v šestinedělí? Které potraviny si raději odpusťte?

V případě, že jste někoho odmítli, protože jste se na to v danou chvíli necítili, ale nemáte problém se s ním setkat později, naplánujte si návštěvu u něj. Nikde není jasně stanoveno, od kdy může novorozenec mezi lidi. Většinou se ale doporučuje, aby se zhruba dva první týdny vyčkalo. Imunitní systém novorozence je teprve ve vývinu, takže by určitě neměl být vystavován velkému množství lidí a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Naopak v pozdější fázi jsou procházky v šestinedělí ideálním příležitostí, jak ukázat dítě širšímu okruhu známých. Pokud už se na to nebudete cítit, vždycky můžete říct, že už je na čase se s dítětem vrátit domů.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Návštěvy v šestinedělí. Jak se vypořádat s návštěvníky?