Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?

Prvních šest týdnů po porodu probíhá čištění dělohy, její hojení a regenerace. V týdnech po porodu se děloha snaží vyloučit vše nepotřebné a navrátit se do původního stavu. Hlavní produktem jsou takzvané očistky neboli lochie, což jsou v podstatě krevní sraženiny a zbytky placenty. Jaký je normální průběh a jak poznat komplikace?

Je normální krvácet po porodu?

Krvácení po porodu je zcela normální. Všechny ženy ztratí během a po porodu určité množství krve. Několik dní po narození miminka působí očistky jako velmi silná menstruace. Vzhledem k tomu, že se množství krve v těle během těhotenství zvyšuje o 50 %, ženské tělo je na tuto normální ztrátu krve dobře připraveno. Jaký mají očistky průběh? Když se placenta oddělí od dělohy, v místech, kde byla připojena, zůstanou otevřené cévy, které krvácejí do dělohy. Po porodu placenty se děloha stále zmenšuje, což cévy uzavírá a krvácení rychle ustává. Očistky po porodu mají specifický zápach. Hojení napomáhá také látka oxytocin, která se přirozeně uvolňuje při kojení. Proto se doporučuje začít hned po porodu kojit. V případě, že se děloha nezmenšuje dostatečně rychle, může dojít ke komplikacím spojeným s velkou ztrátou krve, kterým se říká poporodní krvácení.

Co to jsou očistky?

V podstatě jsou očistky krevní sraženina. Jedná se o vaginální výtok po porodu, který obsahuje krev, tkáně vyloučené z dělohy a bakterie. Během několika prvních dnů po porodu obsahují lochie spoustu krve, takže očistky barva bude jasně červená. Očistky vypadají jako silná menstruace a můžou se vyskytovat přerušovaně v malém množství nebo rovnoměrněji. Pokud žena po porodu delší dobu leží a krev se nashromáždí ve vagině, můžou obsahovat očistky velký kus krevní sraženiny. Zapáchající očistky po porodu jsou zcela normální.

Šestinedělí po porodu: Jak ho úspěšně zvládnout?

Každý den by měl být výtok slabší a světlejší. Za normálních okolností by měly být očistky čím dál tím víc vodnatější a růžovější. Asi deset dní po narození dítěte by se mělo objevovat jen malé množství bílého nebo žluto-bílého výtoku. V této fázi jsou totiž lochie tvořeny převážně bílými krvinkami a buňkami z dělohy. Očistky postupně ustávají během následujících dvou až čtyřech týdnů, ačkoli u některých žen přetrvává výtok i po celé šestinedělí. Očistky po císařském řezu trvají obvykle déle než po přirozeném porodu, což je normální stav. Ženy po císařském řezu bývají obvykle v tomto období více unavené a měly by věnovat zvýšenou pozornost dostatečnému odpočinku.

Jak zvládnout očistky?

V prvních dnech používejte silné hygienické vložky. V nemocnici vám při odchodu nějaké dají a není problém si v případě potřeby dokoupit další. Jak očistky slábnou, je možné začít používat normální a následně slipové vložky. Rozhodně nepoužívejte tampony nebo menstruační kalíšky po dobu minimálně šesti týdnů, protože očistky jsou infekční a hrozí velké riziko infekce vaginy a dělohy. Snažte se co nejvíce močit, i když zrovna nepociťujete nutkání jít na záchod. Během prvních dnů po porodu může být měchýř méně citlivý než obvykle, takže nemusíte cítit potřebu močit, i když už je močový měchýř plný. Kromě toho, že plný močový měchýř způsobuje urologické problémy, může bránit děloze se stahovat. To pak vede k většímu poškození a silnějšímu krvácení. Snažte se co nejvíce odpočívat. Příliš velká aktivita může zapříčinit návrat krvácení i poté, co očistky skončily.

Čínské šestinedělí – dokonalý odpočinek a zákaz mytí

Kdy se vrátí menstruace?

Skutečnost, jestli a jak moc žena kojí, je hlavní faktor, který ovlivňuje, kdy znovu nastoupí menstruace. Nicméně každá žena je jiná a neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak přesně předpovědět, kdy se menstruace po porodu vrátí. Pokud máte pochybnosti, jestli je všechno v normálu, poraďte se se svým lékařem. Jedním z přínosů kojení je, že může oddálit nástup menstruace. Pokud žena výlučně kojí, může trvat šest měsíců nebo déle, než budete muset běžet do obchodu s tampony, trpět PMS nebo křečemi. Čím méně žena kojí, tím dříve se menstruace vrátí. Bez ohledu na to, jestli žena kojí nebo ne, tělo nejprve uvolní první vajíčko po porodu a pak teprve přichází menstruace. Po porodu může být menstruace slabší nebo silnější než před ním a cykly mohou být nepravidelné. Pokud tedy nezačnete používat antikoncepci, jakmile začnete mít znovu sex, můžete otěhotnět ještě před první menstruací. Existuje mýtus, který říká, že když žena kojí, nemůže otěhotnět. To ale rozhodně není pravda a mnoho žen už tak překvapilo neplánované těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Očistky po porodu. Jak probíhá poporodní očista v šestinedělí?