Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?

Redakce

Redakce

13. 6. 2018

Určitě to znáte. S dětmi je času na společné chvilky nerušeně strávené s partnerem čím dál tím méně. Když už se vám konečně podaří děti uložit a zbývá vám ještě několik posledních sil, natěšeně ulehnete s mužem do postele a vrhnete se na to. Ale ouha, najednou se otočíte a spatříte vyjevené dítě, které stojí u postele a nechápavě na vás zírá. Jak se zachovat? Dítě nás přistihlo při sexu, co s tím? Jak mu to vysvětlit? A proč mají děti někdy strach? Nebo je lepší chovat se jakoby nic a nechat celou „příhodu“ vyšumět?

Dítě nás přistihlo při sexu

Pokud se v ložnici nezamykáte, je celkem pravděpodobné, že vás dříve či později vaše dítě přistihne při akci. Obrovskou roli přitom hraje to, o jak staré dítě se jednalo, a hlavně, jak moc jste situaci zrovna prožívali. Pokud již dítě chodí do školy, je pravděpodobné, že už pozná, o co jde. O to více bude situace pro obě strany trapnější. Dítě, které chápe, nejspíše celé zkoprní a bude s vyvalenýma očima koukat na maminku s tatínkem v choulostivé situaci.

Malé děti

Pokud vás přistihlo velmi malé dítě, řekněme do 4 let, v podstatě není ani nutné cokoli vysvětlovat, pokud se tedy samo nezačne ptát. Odveďte dítě zpátky do postýlky a uložte je ke spánku. Pokud se bude ptát, sdělte mu, že jste se s tatínkem jen mazlili, protože se máme rádi. Pokud se budou ptát na detaily, pokuste se vlídně jejich otázky zodpovědět. Důraz musí být ale kladen na to, že milování je projevem lásky. Raději rovnou dětem vysvětlete, že takhle to dělají jen dospělí. Dětem se projevuje láska hraním, pusinkováním či pohlazením.

Starší děti, které už vědí, o co jde..?

Každý normální člověk okamžitě přestane a odvede dítě zpátky do pokoje. Co když ale dítě nemůže po takovém zážitku usnout? Už se jedná o starší dítě? Popovídat si o tom hned nebo až ráno? To záleží na vás a na tom, jak moc bude dítě v šoku, případně zda bude spíš unavené. Každopádně jedno jisté. Určitě si s ním o tom musíte promluvit co nejdříve. Některé děti se budou ptát hned a na rovinu, ale některé se budou stydět. Zejména ty starší budou skutečně v rozpacích.

Jak se dělají děti? Umíte vysvětlit dítěti sexualitu?

Vysvětlete dítěti, o co šlo co nejdříve

Nečekejte na nic a vše dítěti v klidu a rozumně vysvětlete pokud možno nějakou zábavnou a především srozumitelnou formou. Ujistěte dítě, že milování se je pro oba příjemné a je důležitou součástí vztahu mezi rodiči. Že to dělají všichni rodiče a že je to naprosto normální. A že až bude jednou také dospělé a bude mít někoho rádo, tak to také budou dělat.

Dohodněte si pravidla soukromí

Pokuste se s dítětem domluvit na určitých pravidlech, která budete všichni respektovat. Především by se nemělo vstupovat do pokoje bez zaklepání, protože každý potřebuje soukromí.

Nedělejte z toho vědu

Podle odborníků vůbec nejde o žádnou tragédii. Prostě se dítěti zobrazila další věc, která k životu patří. A pokud se rodiče neoddávali nějaké extrémnější erotické hře, nemělo by na něj tohle noční překvapení mít žádný negativní vliv.

Divoký sex

Horší je, když vás dítě přistihne při divočejších sexuálních hrátkách. Pokud patříte mezi páry, kteří to mají rádi tvrdší a více experimentují, jednoznačně musíte myslet na ochranu soukromí už dopředu a udělat vše proto, aby vás dítě nepřistihlo! Raději se zamykejte.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Šlo jen o takovou hru

Pokud vás ale přistihne dítě s bičíkem nebo s pouty, o to více musíte nebohé dítě ujistit, že to byla jen hra a že nikoho nic nebolelo! Zdůrazňujte aspekt hry a do detailů se nepouštějte. Ono totiž vysvětlovat dětem, že existují různé sexuální praktiky, je velmi riskantní. Vůbec to nemusí pochopit a mohou si sex spojit s bolestí. Navíc děti se rády o nově získané informace podělí s kamarády. Předejdete tomu, aby vám volali šokovaní rodiče spolužáků ze třídy…

Sex není žádné tabu

Podle odborníků nesmí být v žádném případě sex tabu. Už odmala přistupujte k sexu naprosto přirozeně. Postupně a nenásilně se dostanete dostaňte k tomu, abyste své ratolesti v pravou chvíli vysvětlili, jak to mezi mužem a ženou chodí. Důležité je, aby dítě získalo informace od vás příjemnou formou, namísto od šokujících informací od spolužáků.

Co když se pak dítě chová divně?

Pokud se chová normálně, není třeba nic dál řešit. Pokud se ovšem začne chovat nějak podezřele, zejména pokud je zakřiknuté a nenavazuje oční kontakt nebo se naopak neustále lísá, je nutné si o věci přímočaře promluvit. Zkuste zjistit, co se děje. Zda jeho nálada souvisí s tím, co se přihodilo. I v tuto chvíli platí pravidlo naprosté upřímnosti. Ano, šlo o sex, ale je to v pořádku, líbí se to mně i tatínkovi, a tak to má být.

Učit se vzájemnému respektu již od mala

Vždy je lepší se takové nepříjemné situaci, kdy vás dítě přistihne při sexu, dopředu vyvarovat. Odborníci doporučují už od dětství vést děti k vzájemnému respektu a k právu na soukromí. Pro děti, ale i pro dospělé by proto mělo být klepání na dveře v podstatě samozřejmostí. Ani rodiče nemají právo kdykoli jen tak vtrhnout do dětského pokoje.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Nenadávejte dítěti!

Pokud vás dítě přistihlo nevhod, nikdy mu nesmíte nadávat nebo se chovat nepříjemně. Věty typu, proč nám nedáš chvilku pokoj, jsou zcela nevhodné. Dítě by mohlo získat pocit, že není vítané a rodiče o jeho společnost nestojí.

Sex s nevlastním rodičem

To, že se máte s tatínkem rádi, jistě uvítá většina dětí. Bohužel však situace, kdy vás dítě přistihlo při sexu, bývá pro děti mnohem více traumatická, pokud se jednalo o někoho cizího, příp. o sex s nevlastním rodičem. Dítěte se to dotkne mnohem víc, protože se ještě ke všemu přidá žárlivost a pocit, že ho už nemáte rádi (a že máte rádi někoho nového). V takovém případě byste si měli dávat ještě větší pozor a nemilému překvapení předcházet opravdu co možná nejvíce.

Pozor na příliš hlučný sex

Pozor také na příliš hlučné chování během styku, pokud spí děti někde poblíž. Některé děti, které ještě nevědí o co jde, mohou získat pocit, že mamince tatínek (či někdo jiný) ubližuje. Mohou skutečně zažívat velký strach, jsou zmatené a nevědí, co si myslet. Raději si kromě zamykání zvykněte pouštět ještě nějakou hudbu jako zvukovou kulisu, pokud se nedokážete uhlídat.

Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci

Dítě nás přistihlo při sexu během těhotenství

Nejhorší, co se může přihodit,  je, že vás dítě zastihne během sexu v těhotenství. Dítě může zažít opravdu velký strach, že se něco stane malému miminku v bříšku. Důrazně dítěti vysvětlete, že se určitě bráškovi nebo sestřičce nic stát nemůže.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Dítě nás přistihlo při sexu. Jak se zachovat a na co si dát opravdu pozor?